K, 6.12.2023

Ukraina häkkerid peilisid ilusate tüdrukute piltidega välja Vene baasi asukoha (2)

tehnika.postimees.ee
Copy
Ukraina suurtükivägi Vene päritolu BM-27 Uraganiga. Sihtmärgi selle jaoks võivad välja peilida häkkerid, kes uurivad vaenlase sõdurite saadetud pilte.
Ukraina suurtükivägi Vene päritolu BM-27 Uraganiga. Sihtmärgi selle jaoks võivad välja peilida häkkerid, kes uurivad vaenlase sõdurite saadetud pilte. Foto: ANATOLII STEPANOV / AFP

Tulejuhtimist saab teha ka häkkerite abiga ja sotsiaalmeedias, selgus hiljuti Ukraina rindel, kus häkkerite abiga määrati kindlaks Vene sõdurite asukohad okupeeritud aladel ning kohtamisele saadeti hiljem hoopis laskemoon.

Sõjas on ukrainlased kasutanud juba igasuguseid loovaid lahendusi ründava okupatsiooniväe ära petmiseks, lahingud käivad ka küberruumis. Hästi on teada juhtum, kuidas Vene propagandakanali video põhjal lasti Berdjanskis põhja suur sõjalaev Orsk, mille koordinaatide eest Ukraina pool tänas agarat reporterit. Kuna ukrainlased teavad ja tunnevad oma maad, siis igasugune vihje fotodelt annab üsna täpselt teada, kus pildistatav asus ja nii on võimalik Vene sõdurite endast postitatud fotodelt leida detaile, mis neid täpselt koordinaatidega seovad. Need koordinaadid lähevad aga otse tulejuhtimisele, millega pannakse paika järgmised sihtmärgid.

Ukraina häkkerigrupp Hackyourmom kasutab sotsiaalmeediat ja Telegrami kanaleid, kuhu postitatakse võltskontosid ilusatest tüdrukutest ning nende kontode alt võetakse ühendust Vene sõduritega, kes Ukrainas okupatsioonisõda peavad. Häkkerite grupi juhi Nikita Knyshiga võttis ühendust Financial Times, et saada teada, mismoodi sotsiaalmeedia kaudu tulejuhtimine käib. Varem küberturvalisuse eksperdina töötanud 30-aastane Knysh selgitas, et nad on häkkinud paljudesse valvekaameratesse Ukraina okupeeritud aladel ning sealtkaudu saanud infot Vene vägede liikumise kohta, kuid samal ajal on võetud sihtmärgiks ka vägede peatuskohad ja baasid Ukraina territooriumil.

Knyshi sõnul kasutasid häkkerid võltsprofiile Vene sõdurite püüdmiseks, meelitades neid saatma fotosid, mille asukoha häkkerid siis geolokatsiooni abil määrasid ja Ukraina sõjaväega jagasid. Selleks ei pea olema mobiilil asukoht sisse lülitatud, vaid piisab ka mõne kindla asukohaga seostatavast taustal nähtavast maamärgist või detailist, nagu juhtus Berdjanskis sõjalaeva tabades või võrguinfost, mis pildistamiskoha kohta mingit infot annab.

Knysh ütles, et venelased saadavad küsimise peale palju igasugust «tõestust», kui kõvad sõdalased nad on, mille põhjal saab lisaks palju teada ka nende lahinguvarustuse kohta. Häkkeri sõnul aitas tema meeskond tuvastada Venemaa sõjaväebaasi täpse asukoha Lõuna-Ukrainas okupeeritud Melitopoli linna lähedal, mille Ukraina suurtükivägi järgmisel päeval õhku lasi. Financial Times mainib, et neil pole selle kohta küll õnnestunud veel otseseid fakte leida, mis häkkerite grupi sõnu kinnitaksid. Samas on olnud mitmeid kinnitatud juhtumeid, kus sotsiaalmeediapostituse põhjal on leitud vaenlase hinnaline sihtmärk ja see vastu taevast lastud. Nii sai HIMARSi raketiga pihta Wagneri sõdalaste staap Ukrainas pärast seda, kui Vene propagandist oli selle maja eest sotsiaalmeediasse pilte postitanud.

Varem tegutses ligi kolmekümnest liikmest koosnev häkkerite grupp odavas hotellis Vinnõtsja lähedal, kasutades Starlinki kosmoseinternetti, nüüd on tiim suundunud kaugtööle.

Kommentaarid (2)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles