Meta lammutas suurima Vene küberrelva, mis võltsis Lääne uudistesaite

tehnika.postimees.ee
Copy
Meta, millele kuulub Facebook ja Instagram, avastas Ukraina sõjast alates suurima Venemaaga seotud võltslehekülgede võrgustiku, mis püüdis levitada propagandat ja valeuudiseid tuntud uudistekanalite lehti imiteerides.
Meta, millele kuulub Facebook ja Instagram, avastas Ukraina sõjast alates suurima Venemaaga seotud võltslehekülgede võrgustiku, mis püüdis levitada propagandat ja valeuudiseid tuntud uudistekanalite lehti imiteerides. Foto: Mateusz Slodkowski / SOPA Images / ZUMA Press Wire
  • Venemaaga seotud rünnakus võltsiti Der Spiegeli ja Bildi, aga ka lätikeelse Delfi lehekülgi.
  • Ukraina-vastastes libauudistes süüdistati Ukrainat ise genotsiidi ja massimõrvade lavastamises.
  • Valeuudiseid levitasid innukalt ka Venemaa saatkonnad.

Meta teatas eile, et võttis maha Venemaa küberründevõrgustiku, mis levitas võltsitud uudistesaitidel libainfot ja oli suurim omataoline, mis pärast Ukraina sõja algust tabatud. Lääne uudismeediat kopeerivad saidid avaldasid Venemaa propagandaga haakuvaid uudiseid ja olid suunatud peamiselt Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Ukraina ja Ühendkuningriigi sotsiaalmeediakasutajatele.

Suurim küberrünne sotsiaalvõrgustikes, mis levitas valeuudiseid, pakkus kõiki olulisemaid Kremli propagandapunkte, mida on kuuldud Ukraina invasiooni põhjenduseks kuni seal asuvate biolaborite likvideerimise vajaduseni välja.

Näiteks postitati uudist pealkirjaga «Video: ilmnes valelavastus Butšas!», mis väitis, et ukrainlased on ise lavastanud sadade ukrainlaste tapmise venelaste okupeeritud linnas. Uudised keskendusid sõjale ja selle mõjule. Autoriteetsed allikad rääkisid, kuidas sanktsioonid Venemaad ei mõjuta ning laimati Ukraina sõjapõgenikke. Seda kõike võimendati enam kui 60 veebisaidi kaudu, mis imiteerisid tuntud lääne uudistekanaleid.

Nende libalehekülgede ehtsana näivaid uudiseid saatis edasi Facebooki trolliarmee ja lisaks kasutati massiliseks levitamiseks veel Instagrami, YouTube'i, Telegrami, Twitterit, Change.orgi, Avaazi ning LiveJournalit.

Kokku pani Meta Facebookis ja Instagramis kinni küberrünnakuga seotud 1662 kontot, 703 lehte ja ühe grupi. Kampaaniaga seotud libauudiste promomiseks kulutasid selle taga olnud organiseerijad 105 000 dollarit reklaamiraha, mida maksti USA dollarites ja eurodes.

Üleval on The Guardiani originaalleht, alumisel pildil aga võltsleht, kuhu postitati hoopis teistsugust sisu.
Üleval on The Guardiani originaalleht, alumisel pildil aga võltsleht, kuhu postitati hoopis teistsugust sisu. Foto: ekraanipildid / Meta

Võltsleheküljed, mis nägid välja nagu lääne uudistekanalite originaalid, registreeriti sarnastele domeenidele, nagu näiteks repubblica.life (Repubblica), spiegel.ltd või spiegel.today (Der Spiegel), theguardian.co.com (The Guardian), bild.eu.com (Bild), ansa.ltd (Itaalia uudisteagentuur ANSA). Meta nimetab ka üht lätikeelset saiti, mis ilmus 15. juunil, ja kus võltsiti lätikeelset Delfit (delfi.life, delfi.today ja delfi.top).

Mõnel juhul võimendasid ja levitasid libasaitidele postitatud valeuudiseid Venemaa saatkonnad.

Meta hakkas küberrünnakut uurima pärast Saksamaa uurivate ajakirjanike avaldatud artiklit Saksa meediasaitide kahtlasest kopeerimisest ja võltsuudiste avaldamisest ning hiljem paljastus suurim inforündevõrgustik, mida seni Ukraina sõja ajal on avastatud. 

«See on suurim ja keerukaim Vene päritolu operatsioon, mille oleme Ukraina sõja algusest saati katkestanud,» kirjutab Meta oma teates. Infooperatsioon kujutas endast Meta uurijate sõnul ebatavalist keerukuse ja toore jõu kombinatsiooni. Suur hulk võltsveebisaite ja paljude keelte kasutamine nõudsid Facebooki ja Instagrami turvatiimidelt nii tehnilisi oskusi nende kõrvaldamiseks kui ka kulukat tõlketööd.

Sotsiaalmeedias võimendamiseks kasutati massiliselt reklaame ja võltskontosid, mida hakkasid peale «soojendust» edasi toetama trolliarmee ja vabatahtlikud, kes levitatavate valeuudiste sisu kõikjale edasi saatma hakkasid.

Automaatsed süsteemid tuvastasid ja eemaldasid siiski enamiku võltskontodest, lehtedest ja reklaamidest enne, kui turvaeksperdid kogu süsteemi likvideerima hakkasid.

Vaata küberrünnaku täielikku raportit siit.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles