E, 28.11.2022

Türgi ehitas Ukrainale sõjalaeva, mille kodusadamaks saab Krimmi Sevastopol

tehnika.postimees.ee
Türgi ehitas Ukrainale sõjalaeva, mille kodusadamaks saab Krimmi Sevastopol
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ukraina korvett Türgis pärast pidulikku vettelaskmist. Ukrainasse see veel järgmisel aastal ei jõua.
Ukraina korvett Türgis pärast pidulikku vettelaskmist. Ukrainasse see veel järgmisel aastal ei jõua. Foto: president.gov.ua
  • Enne 2024. aastat laeva veel Ukraina kätte ei anta
  • Laeva ristiemaks sai Olena Zelenska
  • Ukraina kaitseministri sõnul saab korveti kodusadamaks Sevastopol Krimmis

Üleeile lasti pidulikult vette Türgis Ukrainale ehitatud korvett Hetman Ivan Mazepa. 250 miljonit eurot maksnud tellimuse esimene suur sõjalaev on sõiduvalmis, kuid ei jõua Ukrainasse enne 2024. aastat. Kokku on Ukrainal plaanis Türgilt tellida kaks sellist alust. Kaitseministri sõnul saab tulevikus laeva kodusadamaks Sevastopol Krimmis.

Laeva vettelaskmise tseremooniale tuli Ukraina presidendi naine Olena Zelenska ning teda võttis vastu Türgi presidendi naine Emine Erdoğan.

Alusele andis nime «Hetman Ivan Mazepa» Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tuntud Ukraina kasakate hetmani järgi, kes osales 1705. aastal Venemaa liitlasena Poolale kuulunud alade hõivamises Kiievi ümbruses ja Volõõnias ning Läks 1708. aastal Rootsi poole üle. Ivan Mazepa nime kannab ka Ukraina maavägede 54. mehhaniseeritud brigaad.

Korvett Hetman Ivan Mazepa lasti vette Türgis sel pühapäeval. Ukraina on tellinud veel teisegi sellise aluse.
Korvett Hetman Ivan Mazepa lasti vette Türgis sel pühapäeval. Ukraina on tellinud veel teisegi sellise aluse. Foto: president.gov.ua

Sõjalaev on suur – saja meetri pikkune ning praeguses sõjaolukorras pole võimalik seda Ukrainasse toimetada. Tegemist on Ada klassi korvetiga, mida Türgi kasutab allvee- ja pealveelaevade tõrjumiseks. Sõjalaeva pardal on helikopteri maandumisplats ja angaar mehitamata lennukitele (Türgis arendatakse praegu näiteks ka Bayraktari laevalt väljalastavat võimsamat drooniversiooni), õhutõrjesüsteem ja raketiheitja.

Mis relvastus Ukraina laevale tuleb, pole veel teada.

«Hetman Ivan Mazepa» arendab kiirust kuni 30 sõlme ja suudab merel tegutseda autonoomselt kuni kümme päeva.

President Zelenskõi kodulehel on öeldud, et uus laev läheb kasutusse rannakaitses ja avamerel. Mõned eksperdid mainivad, et tegemist on üllatuslikult suure sõjalaevaga, mis Ukraina mereväe teenistusse läheb, arvestades, et praeguseks on enamik mereväe suuremaid aluseid sõjas kaotatud.

Ukraina kaitseminister Oleksii Reznikov säutsus pärast veeskamist Twitteris: «Just sellise laevaga on meie Must meri ja Aasovi meri ohutu. Selle tulevane kodusadam on Ukrainas Sevastopolis.»

Märksõnad
Tagasi üles