Telia testib diiselgeneraatorite asendamist keskkonnasõbralike vesinik-generaatoritega

tehnika.postimees.ee
Copy
Telia tehnoloogiajuht Andre Visse ja PowerUP Energy Technologies asutaja Ivar Kruusenberg kannavad uut vesinik-generaatorit, mis kaalub vaid 26 kg.
Telia tehnoloogiajuht Andre Visse ja PowerUP Energy Technologies asutaja Ivar Kruusenberg kannavad uut vesinik-generaatorit, mis kaalub vaid 26 kg. Foto: Telia

Telia lõi pilootprojekti raames käed Eesti idufirmaga PowerUP Energy Technologies, kelle toodetud uuuutmoodi keskkonnasõbralikke vesinik-generaatoreid katsetatakse mobiilside tugijaamade toimimise tagamiseks elektrikatkestuste ajal.

Telia plaanib esimese Eesti telekommunikatsioonifirmana hakata kasutama oma mobiilside tugijaamade varutoiteks rohelist energiat. Uus lahendus on varutoiteallikaks juhul, kui tugijaamal katkeb tavapärane toide elektrivõrgust.

Erinevalt diiselgeneraatoritest ei paiska vesinikkütuseelemendil põhinevad elektrigeneraatorid õhku süsihappegaasi, ei tekita müra ja on hooldusvabad.

Esimest vesinikul põhinevat generaatorit katsetati edukalt Telia Raudalus asuva mobiilsidemasti juures, kus tarvitati kahte 1 kW võimsusega vesinik-generaatorit ja kahte üheksaliitrist vesinikusilindrit.

Praktikas tähendab see, et tugijaam lülitub voolukatkestuse korral mõne sekundiga vesiniktoitele ning tagab niimoodi piirkonnas harjumuspärased mobiilsideteenused kuni neljaks tunniks, mille jooksul õnnestub enamasti taastada tavapärane elektritoide.

Järgmise sammuna on kavas testida vesinik-generaatoreid talveperioodil. Testide eduka läbimise korral on Telial võimalik vahetada oma mobiilsidejaamades fossiilkütustel põhinevad diiselgeneraatoreid uuenduslike vesinik-generaatorite vastu.

Telia tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul esineb Eestis igal aastal olukordi, kui peamiselt just ilmastikuolude pärast tuleb ette elektrikatkestusi.

Vesinik-generaator eraldab vaid veeauru ja töötab vaikselt.
Vesinik-generaator eraldab vaid veeauru ja töötab vaikselt. Foto: Telia

«Sellistel juhtudel on tähtis, et meie klientidele oleks tagatud mobiilsideteenuste toimimine. PowerUP-i poolt välja töötatud vesiniktehnoloogia võiks olla hea ja innovaatiline alternatiiv senistele diiselgeneraatoritele. Tegu on puhta ja keskkonnasõbraliku lahendusega, mis omakorda toetab Telia poolt seatud keskkonnaeesmärke aastaks 2030, kus meie üheks ambitsiooniks on muuta oma tegevus CO2-vabaks,» lisas Visse.

«Kõikidel suurtel Euroopa telekomiettevõtetel oma arenguplaanidesse sisse kirjutatud fossiilsetest kütustest loobumine ja keskkonnasõbralikumale tehnoloogiale üleminek, sest Euroopa Liidu direktiivide järgi tuleb aastaks 2030 vähendada süsinikdioksiidi emissiooni 50% ja 2050. aastaks viia see nullini või negatiivseks. Vesinik, mis on tänu rohepöördele ka kütusena järjest rohkem kättesaadav, mängib selle juures järjest suuremat rolli,» lausus PowerUP Energy Technologies asutaja Ivar Kruusenberg.

Vesinik-kütuseelemendil töötavate kaasaskantavate generaatorite uuenduslikkus seisneb nende keskkonnasõbralikkuses. PowerUP elektrigeneraatorid kasutavad elektri tootmiseks vesinikku, mis ei saasta keskkonda. Elektritootmise ajal ei eralda PowerUP elektrigeneraatorid õhku süsinikuheidet, vaid ainult veeauru.

Lisaks on vesinik-generaatorid võrreldes senise lahendusega kompaktsed ja ei tekita müra nagu näiteks diiselgeneraatorid, mistõttu saab neid kasutada elektri tootmiseks siseruumides. Vesinik-generaatorid on erinevalt diiselgeneraatoritest praktiliselt hooldusvabad. Seetõttu on selle hoolduskulud iga aasta sadu eurosid väiksemad kui tänase lahenduse puhul.

Ka on uued loodussõbralikud elektrigeneraatorid kaasaskantavad, kaaludes näiteks 1 kW generaatori puhul vaid 26 kg.

«Kui vesinik muutub järjest kättesaadavamaks, on selle tehnoloogia kasutusalad energia saamiseks lõputud. Seda saaks kasutada nii kriitiliste infrastruktuuriga objektide puhul nagu on seda telekommunikatsiooniettevõtete tugijaamad, haiglad ja veepumplad, aga ka näiteks büroohoonetes, mis peavad seaduse järgi sageli generaatoritega varustatud olema, samuti elektrivõrgust sõltumatutes off-grid süsteemides, matkaautodes jne,» selgitas Kruusenberg vesinikul baseeruvate elektrigeneraatorite kasutusvõimalusi.

Ta lisas, et üks väga oluline eelis vesinikul põhineva energia kasutamisel on ka energiasõltumatus fossiilseid kütuseid tootvatest riikidest, mis on maailmapoliitilist olukorda arvestades oluline.

Tagasi üles