Idufirmade festivalil Slush kohtuvad tuhanded idufirmad investoritega ja sõlmitakse kõige suuremas mahus investeerimislepinguid. Ürituse üks tipphetki on saja varem välja valitud kandidaadi seast parima valimine, kes sai seekord auhinnarahaks miljon eurot puhtalt kätte.
Konkurss on kõva ja osalised peavad mitmes voorus end tõestama. Sel aastal said saja parima sekka ka kaks Eesti startup'i – meditsiiniettevõte Better Medicine Tartust ja tehisintellekti ettevõte Bitskout Tallinnast.
Kolme parima hulka pääsesid aga IT-spetsialistidele emigreerumisel abi pakkuv Immigram, sotsiaalse äpi ettevõte Sociability Ühendkuningriigist ja digiturunduse ettevõte Zeely Ukrainast.
Immigrami võidu peale on puhkenud sotsiaalvõrgustikes pahameeletorm – arvatakse, et miljoni pistis taskusse ettevõte, kes aitab venelastel, kes pole sõja vastu protestinud ja proovivad kõrvale hiilida mobilisatsioonist, edukalt läände suunduda.
Võrreldakse ukrainlaste olukorda, kelle elektritaristust ligi pool on Vene õhurünnakutega hävitatud ja kes peavad talvele vastu minema külmas ja pimedas Vene IT-inimestega, kes lihtsalt parema elu peale pääsemiseks saavad kasutada auhinnatud idufirma mugavat teenust. Mille eest nad põgenevad? Mille vastu võitlevad? Londonis pole LinkedInis sõna võtvate ukrainlaste sõnul toimunud ühtki venelaste protestiüritust käimasoleva Ukraina sõja vastu. Ollakse mugavalt vait.
Slushi korraldajad pole ka veel täpsemalt otsustanud, mida edasi teha. Twitteris on nad vastuseks paljudele pahastele kommentaaridele lubanud, et toetavad Ukraina püüdlusi ja mõistavad hukka Venemaa sissetungi ning et Slush 100 žürii vaatab võitja tausta põhjalikult üle. See omakorda tekitab kommenteerijates küsimusi, kas enne finaali lubamist siis tausta ei kontrollitudki?