Teaduse võidukäik – koerad räägivad inimkeelt ja mängivad videomänge

Sten Kohlmann
, ajakirjanik-toimetaja
Copy
Foto: Joipaw

Videomängud on suurepärane meelelahutus. Lisaks igavuse peletamisele võib nende mängimine positiivselt mõjuda me ajule ja motoorikale. Praegu koorivad kasu eelkõige inimesed, ent miks mitte jagada seda võimalust ka inimese parima sõbraga?

Ühendkuningriigis paiknev idufirma Joipaw just seda taotlebki. «Meie eesmärk on lihtne: aidata igal planeedi koeral elada pikemat, tervemat ja õnnelikumat elu,» kirjutatakse nende kodulehel. 

Ideele pani alguse armas kutsikas Kawet. Kutsa pidi vahel üksi koju jääma, ent omanikud tahtsid, et koerakesel oleks midagi teha. «Arvestades meie armastust videomängude ja tervislike eluviiside vastu, ei kulunud kaua, enne kui Joipaw sündis.»

Firma kaasasutaja Dersim Avdarile andis innustust ka 2017. aasta uurimustöö, mille käigus avastati, et lihtsate mängude mängimine avaldab vananeva ajuga koertele positiivset kognitiivset mõju.

Mängima peab meelitama

Avdar otsustas teadlastelt teatepulga enda kätte haarata. Nii sündiski puutetundliku ekraaniga varustatud mängukonsool, mille abil neljajalgsed end tegevuses saavad hoida. Videomänge mängivad koerad enda nina abil, lisaks sellele saab kaelarihma külge kinnitada ka liikumisanduri. 

Mängud on lihtsakoelised: koer peab ninaga tabama august välja kargavat loomakest või viima kokku esemete paarikesed. Ülesande eduka sooritamise korral jagab konsool kutsale maiustust.

Avdari sõnul on praegu kõige raskemaks panna koera mängimist alustama,m kirjutab Axios. Senimaani on nende tähelepanu püütud ekraanile määritud maapähklivõi abil. Ilma selleta läbi viidud testid olid küll äärmiselt keerulised, ent kui see õnnestus oli see «maagiline hetk, kui nägid, kuidas nende silmad põlema läksid.»

Kuigi kõnealuste tehnoloogia uurimine on alles lapsekingades, on see teadlase Clara Mancini sõnul väga lootustandev. Ta leiab, et videomänge tasub eelistada teistele nuputamist soodustavatele mänguasjadele juba seetõttu, et neid saab järk-järgult väljakutsuvamaks kujundada.

Ka loodab ta, et videomängud aitavad dementsuse käes vaevlevaid koeri ning rikastavad väheaktiivsete varjupaigakoerte elu. Suures pildis on videomängud vahendiks, mille abil vähendada inimeste ja loomade vahelist lõhet.

Rääkivad koerad

Tolle viimase probleemiga on juba mõnda aega tegeletud. Üheks suurimaks viisiks koerte kognitiivse võime proovile panek. Seda tehakse erinevaid sõnanuppe sisaldava kõlalaua abil.

Koer vajutab koonu või käpaga konkreetse kujundiga nupule ning seejärel kõlab sõna inimkeeles: «süüa,» «jalutama,» «pai» või muu säärane. Mõned kutsad oskavad sõnu ritta seades isegi lauseid moodustada. Tänu sellele on neist saanud ka staarid sotsiaalmeedias.

Märksõnad

Tagasi üles