/nginx/o/2022/12/20/15037347t1h9dbe.jpg)
Maailma ühe populaarseima videomängu «Fortnite» looja Epic Games sai hiljuti halva uudise osaliseks. Nimelt peab kompanii rahakotirauad lahti kangutama ning sealt röögatu summa välja otsima.
USA föderaalne kaubanduskomisjon (FTC) võttis Epic Gamesi mõnda aega tagasi pihtide vahele. Firma suhtes alustati uurimist, kuna kahtlustati, et «Fortnite» eksib laste veebiprivaatsuskaitseseaduse (Children’s Online Privacy Protection Act ehk COPPA) vastu.
Nüüdseks on uurimine lõppenud. Epic Gamesi õnnetuseks pole tulemused aga teps mitte neid soosivad. Nüüd ongi kompanii sunnitud leppetrahvi jm vaimus suuri summasid välja käima.
Laste info ilma lota
Täpsemalt leiti eksimusi kahes erinevas juhtumis. Esmalt eksis Epic Games COPPA vastu, kogudes «Fornite'i» konto loomise kaudu alla 13aastatse laste andmeid ilma nende vanematelt nõusolekut saamata.
Samuti on antud seadusega vastuolus fakt, et igasugune veebipõhine suhtlus (nii teksti- kui helipõhine) on noorte laste jaoks mängus vaikimisi sisse lülitatud. See on aga avanud ukse kiusamisele, ähvardamisele, ahistamisele ning hulgale muudele probleemidele.
Karistuseks peab Epic Games maksma 275 miljonit dollarit. Lisaks tuleb firmal ümber muuta mängu vaikeseaded.
Riukalikud maksesüsteemid
Teine juhtum väitis, et Epic Games on teadlikult loonud pahatahtliku maksesüsteemi, mille tulemusena on kasutajad teinud arvukalt soovimatuid oste. Sealhulgas pööratakse eraldi tähelepanu taaskord lastele, kes saavad antud süsteemide abil vanemate teadmata hulgaliselt kalleid tehinguid sooritada.
Ka see läheb Epic Gamesile kalliks maksma. Mängulooja peab välja käima 245 miljoni dollarilise fondi, mille kaudu antakse ekslikke oste teinud kasutajatele raha tagasi. Need kaks juhtumit läksid Epic Gamesile kokku maksma 520 miljonit dollarit.
Epic Games kinnitab süüd
Kompanii ei hakanud karistusi kohtus vaidlustama, vaid võttis need sirge seljaga vastu. «Ükski arendaja ei loo mängu eesmärgiga sellisesse punkti sattuda,» kirjutas Epic Games blogipostituses.
«Nõustusime karistusega, sest tahame, et Epic oleks tarbijakaitses esirinnas ja pakuks oma mängijatele parimat kogemust.» Tulevikus lubatakse suuremat läbipaistvust.
FTC jaoks pole see tänavu esimene kord suuri mängufirmasid «kiusata». Alles hiljuti otsustati alustada kohtuteed Microsoftiga, kuna leiti, et suurkorporatsiooni soov osta ära Activision Blizzard ei esinda tarbijate huve. Tehingu hinnaks oleks 69 miljardit dollarit ning see tähendaks, et Microsoftile hakkaksid kuuluma säärased tuntud mänguseeriad nagu «Call of Duty», «World of Warcraft», «Candy Crush Saga» jpt.