Yle andmetel on Soomes rajamisel veel kolm vesinikutootmist: Kokkolas, Kristiinankaupunkis ja Joensuus.
«Esimene suuremahuline vesinikutehas loob Soomes märkimisväärset oskusteavet nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil ning annab tööd ekspertidele,» lisas P2X Solutionsi tegevjuht Herkko Plit.
Rohelise vesiniku tootmine on osa Euroopa plaanist eemalduda fossiilsetel toorainetel ja energial põhinevast majandusest. Rohelises vesinikumajanduses asendatakse fossiilne energia rohelise elektriga, mida toodetakse tuule- ja päikeseenergiast. Taastuvatest allikatest roheline vesinik ja sünteetiline metaan vähendavad tööstuse ja transpordi kasvuhoonegaaside heitkoguseid.
P2X Solutions asutati 2020. aastal ning ettevõte on võtnud eesmärgiks on saavutada 2031. aastaks 1 GW elektrolüüsivõimsus. Rajatav Harjavalta tehas on võimsusega 20 MW.
Kuidas vesinikutehas töötab?
Tehases toodetakse vesinikku vee elektrolüüsiga. See on keemiline reaktsioon, mille käigus veemolekul (H2O) jaguneb elektri abil vesinikuks (H2) ja hapnikuks (O2).
Kui kasutatud elekter pärineb taastuvast allikast (näiteks tuulest või päikesest), on toodetud vesinik roheline.
Osa kohapeal saadud vesinikust rafineeritakse sünteetilisteks kütusteks, kasutades power-to-x tehnoloogiat ning õhust kinni püütud või mujalt allikatest saadud süsihappegaasi (CO2).
Tehase tooteid saab kasutada fossiilkütuste asendamiseks tööstuses ja transpordis.
Allikas: P2X Solutions