Eesti terviseidu hakkab müüma allergiavaba õhku

tehnika.postimees.ee
Copy
Koroona-ajal läbipaistva maskina tuntust kogunud Respiray järgmise põlvkonna seade on nüüd saanud täiendusi ning sobib väga hästi ka allergikutele.
Koroona-ajal läbipaistva maskina tuntust kogunud Respiray järgmise põlvkonna seade on nüüd saanud täiendusi ning sobib väga hästi ka allergikutele. Foto: Respiray

Eesti tervisetehnoloogia idufirma Respiray uus kaelaskantav allergiavastane seade puhastab õhust 99,9 protsendi ulatuses seal levivad allergeensed osakesed ning pakub ka ravimivaba alternatiivi kevadise õietolmuallergia vastu, mis kimbutab iga kümnendat inimest Eestis.

Uue põlvkonna Respiray Wear A+ seadme tööpõhimõte on (endiselt) lihtne. Seade võtab sisse allergeenidega välisõhu, eemaldab filtri abil seal leiduvad allergeensed osakesed ning suunab puhta õhu «kardinana» kasutaja näo ette nina- ja suupiirkonda. Seega sisse hingates satub kopsudesse vaid puhastatud õhk.

Seadme kasutamine tähendab respiratoorsete ehk õhu kaudu levivate allergeenide, sealhulgas õietolmu, tolmulestade, hallituste või lemmiklooma kõõmas sisalduvate valkude suhtes tundlikele inimestele hüppelist elukvaliteedi tõusu.

Eestlaste loodud uuele allergiavastasele seadmele on andnud sertifikaadi Euroopa allergiauuringute keskus ECARF ja maailma juhtiv sertifitseerimisfirma SGS. Kliiniliste testide tulemusel eemaldas Respiray Wear A+ 99,9 protsenti õhus leiduvatest allergeenidest ja tõestas end ka tõhusa ravimivaba lahendusena kevadise pollinoosi ehk õietolmuallergia vastu.

«Meie kliinilised testid näitasid, et seade pakub allergiate eest kõrget kaitset ka neil päevadel, mil õietolmu kontsentratsioon õhus on väga kõrge,» kinnitas Euroopa allergiauuringute keskuse esimees ja professor Karl-Christian Bergmann.

Respiray saab allergik kaela riputada ka näiteks külla minnes, kui sugulase või sõbra kodus on koduloomad.
Respiray saab allergik kaela riputada ka näiteks külla minnes, kui sugulase või sõbra kodus on koduloomad. Foto: Respiray

Respiray tegevjuhi Karl Gustav Annuse sõnul sündis seade tema isiklikust murest leida leevendust allergiatele. «Oleme käesolevat seadet testinud ja arendanud juba üle kahe aasta ning loonud lõpptooteni jõudmiseks 117 erinevat prototüüpi. Protsessi käigus testisime seadme õhuvoolu liikumist ja kiirust, et tekitada nende kahe koostoimel näo ette allergiavaba puhta õhu tsoon,» rääkis Annus, kelle sõnul viidi arendustegevusi läbi ka Tartu Ülikooli füüsika instituudis sealsete teadlaste abiga.

Uue seadme arendamisel pöörati tähelepanu ka kasutajamugavusele, mille tulemusel kaalub Respiray allergiavastane seade kõigest 250 grammi.

Respiray Wear A+ eelmüük algas Indiegogo platvormil 31. jaanuaril ja selle saab soetada esimese toetaja soodustusega alates 73 eurost (täishind on 137 eurot). Tootmine stardib veebruaris ja kõige esimesed seadmed jõuavad Indiegogo toetajateni veebruari lõpus, mil algab ka kevadine õietolmuallergia hooaeg.

Selline näeb välja uue põlvkonna õhupuhastusseade.
Selline näeb välja uue põlvkonna õhupuhastusseade. Foto: Respiray / Vaas Agency

Maailma allergiaorganisatsiooni andmeil kimbutab õietolmust, tolmulestadest ja hallitusseente eostest põhjustatud allergiline nohu 400 miljonit inimest maailmas. Eestis puudutab probleem umbes kümnendikku elanikkonnast.

Allergilisele nohule viitab rohke vesine eritis ninast, ninasügelus, aevastamine, kipitustunne ninas, ninakinnisus ning lõhna- ja maitsetundlikkuse häired. Peale selle võivad muret valmistada sügelevad, punased ja turses silmad ning pisaravool.

Tegemist on Eesti terviseidu teise tootega. Kaks aastat tagasi tõi Respiray turule uudse kaelas kantava koroonaviiruse osakesi ja baktereid hävitava õhupuhasti, mis pälvis ka rahvusvahelisi innovatsiooniauhindu.

Respiray investoriteringi kuuluvad tuntud tehnoloogiaettevõtjad Indrek Neivelt ja Jaan Tallinn.

Vaata videost, kuidas Respiray töötab:

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles