P, 28.05.2023

Kuidas teada saada, kas kasutatud autot on taksona kasutatud?

tehnika.postimees.ee
Facebook Twitter
Comments
Foto: Populaarseimad taksod on Saksa autod. Pilt on illustreeriv.

Kuulutuste veebilehed on täis autosid, mis sõitsid kunagi taksot. Reeglina ostjad väldivad selliseid sõidukeid, sest kardavad sagedastest lühisõitudest tekkinud lisakulumist. Kui halb on tegelikult mõte osta auto, mis varem oli takso ning kuidas endist taksoautot ära tunda?

Sõidukite ajalugu käsitlev ettevõte carVertical avaldab nimekirja taksofirmade  eelistatud automudelitest ja lisab näpunäiteid kasutatud autode turul pakutavate endiste taksode tuvastamiseks.

Miks on mõistlik taksoauto ostmist pigem vältida?

Taksode läbisõidunäidikul võib olla sadu tuhandeid kilomeetreid, mis tähendab, et paljud olulised osad võivad olla kulunud või lausa lagunenud. Isegi kui auto oli hästi hooldatud, on suur läbisõit kasutatud sõidukit valides ikkagi arvestatav murekoht.

«Kas ostjad peaksid ilmtingimata vältima taksoautode ostmist? Ehkki see on lõpuks inimeste endi otsustada, peaks iga auto hind kajastama selle tegelikku tehnilist seisukorda, mis aga sõltub sellest, kuidas ja kus on seda sõidukit varem kasutatud. Taksoautod võivad olla tõelised raharöövlid, sest need on sageli kulunud,» ütleb autoekspert ja carVerticali kommunikatsioonijuht Matas Buzelis.

Taksod teevad valdava osa oma sõitudest linnas, mis avaldab tavapärasest kasutusest suuremat mõju sellistele komponentidele, nagu mootor, pidurid ja käigukast. Samasuguse läbisõiduga auto, millega liigutakse peamiselt maanteel, on reeglina palju paremas seisus.

Foto: carVertical

Ka kasutatud taksoautode sisemus võib olla märkimisväärselt kulunud, eriti tagaistmed. Enamik inimesi püüab oma isiklikke sõidukeid heas korras hoida, aga taksosõitjad tulevad peale sageli lumiste saabastega või märgade ülerõivastega, mis pikemas perspektiivis mõjub auto sisustusele halvasti.

Taksopargid koosnevad tavaliselt usaldusväärsetest sõidukitest, millel on hea maine ning mis suudavad probleemideta läbida palju kilomeetreid. Kuid kõik nimetatu on sellepärast ka hea põhjus just neid sõidukeid kasutatud autode turul vältida.

Kuidas tuvastada varem taksona kasutatud autot?

Auto ajaloo kontrollimine on kõige lihtsam viis teada saada, kas sõidukit kasutati varem taksona. Sellist teavet võib olla raske muidu leida, sest ebaausad müüjad varjavad sageli auto kohta olulisi fakte.

Taksoautodel võib olla suurem läbisõit, mistõttu on need sageli läbisõidupettuste ohvrid – rohkem kulumist ja seega ka vähem raha väärt.

Mercedes-Benz (29 protsenti kõigist carVerticali tuvastatud taksoautodest), Volkswagen (14,4 protsenti), Škoda (12,3 protsenti), Volvo (10,9 protsenti) ja BMW (5,8 protsenti) on kõige populaarsemad taksot sõitnud margid kasutatud sõidukite turul. Kuna ostjad hindavad üldiselt neid tootjaid väga kõrgelt, kasutavad petturid seda nõudlust sageli kasumi teenimiseks. Kõige rohkem kasutatakse taksodena Saksa autosid.

Nimekirja tipus on kõige populaarsematest automudelitest Mercedes-Benz E-klass (17,9 protsenti), millele järgnevad Škoda Superb (7,7 protsenti), Volkswagen Passat (6,1 protsenti), BMW 5. seeria (5 protsenti) ja Volvo V70 (4,7 protsenti).

Auto värv võib samuti paljastada selle mineviku. Paljudes linnades on kõik taksod sama värvi, et neid oleks tänaval lihtne märgata. Mõned mudelid, nagu Mercedes-Benz E-klass, on juba algselt valmistatud taksosõiduks ning osa mudeleid said selleks spetsiaalse kerevärvi.

Kasutatud auto ostmisel tasub selle kere põhjalikult üle vaadata, sest kunagiste kleebiste kohad võivad olla näha. Reklaamkleebised varjavad reeglina sõiduki suuremaid pindu päikese eest ning seetõttu võivad need kohad olla heledamad ja selgelt nähtavad, mis viitab ilmselt sellele, et autot kasutati minevikus taksona.

Kõige populaarsemad taksomargid:

1) Mercedes-Benz – 28,99%

2) Volkswagen – 14,41%

3) Škoda – 12,32%

4) Volvo – 10,87%

5) BMW – 5,81%

Kõige populaarsemad taksomudelid:

1) Mercedes-Benz E-Class – 17,9%

2) Škoda Superb – 7,7%

3) Volkswagen Passat – 6,1%

4) BMW 5-series – 5%

5) Volvo V70 – 4,7%

6) Škoda Octavia – 4,1%

7) Mercedes-Benz V-Class – 3,5%

8) Mercedes-Benz C-Class – 2,8%

9) Audi A6 – 2,1%

10) Volvo V90 – 2,1%

Allikas: carVertical

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles