PILDID Raplas avati esimene iseteenindusapteek, mis võib lahendada valveapteekide puuduse

tehnika.postimees.ee
Copy
Iseteenindusapteeki piiravad veel vanad seadused ja see ei tohi olla kauem lahti, kui kõrval asuv päris apteek, kuid tipptunnil saab sealt kauba palju kiiremini kätte.
Iseteenindusapteeki piiravad veel vanad seadused ja see ei tohi olla kauem lahti, kui kõrval asuv päris apteek, kuid tipptunnil saab sealt kauba palju kiiremini kätte. Foto: Benu / Grab2Go

Kaubandust automatiseeriva Eesti idufirma Grab2Go väljatöötatud uutmoodi apteegi iseteenindusautomaati hakkavad esimesena testima Rapla elanikud. Vajalike regulatiivsete muudatuste järel võib saada iseteeninduslike apteekidega lahendada ka valveapteekide vähesuse probleemi.

Esimene iseteenindusapteek avas täna uksed Raplas Risti Keskuse BENU apteegis.

Grab2Go juhi Mart Viilipuse sõnul aitab nende ettevõtte tehnoloogia korraldada igasuguste esmatarbekaupade müüki, logistikat ja haldust, kuid ravimite ja apteegikaupade turule sisenemine nõuab täiendavat pingutust.

«Oleme loonud robotiga riistvaralahenduse, mis väljastab kliendile õige toote täpselt ja kiiresti,» selgitas Viilipus. «Meie tarkvara laseb apteekril pakkuda vajalikku nõustamist üle telesilla, kuvades vestluse iseteenindusapteegi ekraanil. Lisaks asuvad seadmes kaamerad, mille abil saab täiendavalt kontrollida väljastatavate toodete õigsust.»

«Ravimeid ei ole võimalik müüa tavalise iseteeninduskassa põhimõttel, et klient valib riiulilt toote, piiksutab selle ise läbi või fikseerib ostu muu tehnoloogia abil ja maksab,» selgitas Viilipus. «Kvaliteetne apteegiteenus eeldab nõustamist ning klientidele ohutu ja kvaliteetse apteegiteenuse tagamiseks peab telesilla teel olema kättesaadav ka päris apteeker, kes klienti nõustab. Robot aitab valitud toote täpselt ja kiiresti kliendile väljastada.»

Selline näeb välja esimene iseteenindusapteek Raplas.
Selline näeb välja esimene iseteenindusapteek Raplas. Foto: Benu / Grab2Go

BENU frantsiisijuht Rainer Kaseväli lisab, et esialgu ei paranda iseteenindusautomaat ravimite ja apteegikaupade kättesaadavust, sest ravimiseadus pole sellise tehnilise innovatsiooni võimalust ette näinud. Iseteenindusautomaat avatakse pilootprojekti ajaks kehtiva regulatsiooni võimaluste piires.

«Lisaks sellele, et kehtiva seadusandluse tõttu peab apteegi iseteenindusautomaat asuma meie olemasoleva apteegi ruumides, tohib lahendus töötada ainult päris apteegi lahtioleku aegadel. Tegemist on ajaliselt piiratud pilootprojektiga ning juhul, kui vastav regulatsioon sel perioodil järgi ei jõua, tuleb ka automaat sulgeda,» selgitas Kaseväli. «Olukorra kentsakust ei saa ka seadusandjale ette heita, sest tehnilise innovatsiooni arengut ei olegi võimalik pikalt ette arvesse võtta. Meil on Ravimiametiga olnud väga hea koostöö, millega oleme testprojektini välja jõudnud,» lisas Kaseväli.

Ravimite ja apteegitoodete kättesaadavus hilisõhtusel ja öisel ajal on enamuses Eesti piirkondades suur murekoht olnud juba aastaid, kuna ööpäevaringselt avatud valveapteegid töötavad ainult Tallinnas ja Tartus. Selleks, et tulevikus võiksid robottehnoloogiaga iseteenindusautomaadid toimida valveapteekidena, tuleb muuta ravimiseadust.

Foto: Benu / Grab2Go

«Praegusel kujul apteegi ruumides aitab iseteenindusautomaat apteegi külastuse tipptunnil klientidel kiiresti järjekorras seismata enam ostetud tooteid leida ja osta,» tõi Kaseväli välja iseteenindusautomaadi juba praegu eksisteeriva eelise. «Ühtlasi aitab see meil tehnoloogiat testida ja edasi arendada.»

Frantsiisijuhi sõnul on apteegi iseteenindusautomaadi kasutamine kiire ja lihtne. Ekraanil saab valida endale vajaliku toote ja selle eest tasuda ning siis väljastab masin toote automaatselt.

Iseteeninduskioskid asuvad seina taga, nii et osta saab diskreetselt, teised ei näe.
Iseteeninduskioskid asuvad seina taga, nii et osta saab diskreetselt, teised ei näe. Foto: Benu / Grab2Go

Rapla Prisma BENU apteegis asuvas iseteenindusautomaadis on valik enimkasutatavaid käsimüügiravimeid, toidulisandeid, naha- ja juuksehooldustooteid ning muid apteegikaupu. Pilootprojekti ajal ei müüda retseptiravimeid, sest see vajab õigusaktide muutmist.

Tagasi üles