P, 28.05.2023

Tehisintellekti pildigeneraator Midjourney pandi süvavõltsingute pärast ajutiselt kinni

Facebook Twitter
Comments
Eliot Higginsi poolt avaldatud pildid president Donald Trumpi vahistamisest New Yorgis on tegelikult tehisintellekiti ülirealistlik looming. Selliste süvavõltsingute levitamise pärast otsustas Midjourney oma tasuta pildiloomise teenuse ajutiselt peatada.
Eliot Higginsi poolt avaldatud pildid president Donald Trumpi vahistamisest New Yorgis on tegelikult tehisintellekiti ülirealistlik looming. Selliste süvavõltsingute levitamise pärast otsustas Midjourney oma tasuta pildiloomise teenuse ajutiselt peatada. Foto: J. David Ake / AP / Scanpix
  • Saatuslikuks said puhvis jopes paavst ja Trumpi arreteerimine.
  • Samal ajal kogutakse allkirju ka tehisintellekti tekstigeneraatori ChatGPT peatamiseks.

Tehisintellekti pildigeneraator Midjourney, mis teeb etteantud lausete põhjal väga hea kvaliteediga tõetruuna näivaid fotosid, peatab tasuta teenuse süvavõltsingute kuritarvitamise pärast. Pildigeneraator suleti osaliselt pärast seda, kui kasutajad hakkasid levitama realistlikke süvavõltsinguid endise USA presidendi Donald Trumpi vahistamisest ja paavst Franciscusest puhvis sulejopes.

Midjourney vastas neljapäeval pilditeenuse katsetajate taotlustele sõnumiga, et teenust ei saa hetkel kasutada ning palus hiljem uuesti proovida.

Kunstliku intelligentsi abil loodud pildid, eriti need, mis kujutavad president Donald Trumpi ja paavsti, läksid sotsiaalmeedias viraalseks ning tõstis San Francisco idufirma, mis selle platvormi taga oli, negatiivse tähelepanu alla.

«Erakordse nõudluse ja kuritarvitamiste tõttu peatame ajutiselt tasuta katsetused, kuni oleme süsteemi vastavad täiendused kasutusele võtnud,» ütles Midjourney asutaja David Holz ettevõtte Discordi kanalis, kust saab ka tasuta pilte tellida.

Teenuse abil genereeritakse kasutajate kirjalike juhiste põhjal väga realistlikuna näivaid pilte.

Tehisintellekti pildirakendus käivitati testimiseks 2022. aasta keskel ning sõltumatu labor uuendab selle tarkvara pidevalt.

Kasutajad on kiitnud hiljuti välja antud Midjourney uusimat versiooni, kuna selles on veelgi paranenud piltide loomulikkus.

Lisaks uute tasuta katsetuste peatamisele keelas Midjourney tasulises versioonis teatud sõnad, nagu «vahistatud», mida ei saa kasutada pildi loomiseks ette antud lausetes.

Sellisena kujutas tehisintellekt Midjourney Soomaad. Pildilt võib aimata Riisa raba, kuigi sellist vaadet pole olemas. Nüüd on aga tasuta teenus ajutiselt peatatud selle kuritarvituste pärast.
Sellisena kujutas tehisintellekt Midjourney Soomaad. Pildilt võib aimata Riisa raba, kuigi sellist vaadet pole olemas. Nüüd on aga tasuta teenus ajutiselt peatatud selle kuritarvituste pärast. Foto: Midjourney

Neljapäeval keeldus Midjourney teenus AFP taotlusest genereerida kujutis endisest USA presidendist, kes vahistatakse New Yorgi Trump Toweri ees.

«Sõna «vahistatud» on keelatud», kinnitas Midjourney kuvatud teade, «selle filtri eiramisel rikute meie reegleid ja teie juurdepääs võidakse tühistada.»

Miljardärist ärimees ja Twitteri omanik Elon Musk ning hulk eksperte nõudsid nädal varem võimsate tehisintellekti süsteemide arendamise peatamist, et tagada nende ohutus inimeste jaoks.

Avalikus kirjas, millele on seni alla kirjutanud rohkem kui 1600 inimest, sealhulgas Elon Musk ja Apple´i kaasasutaja Steve Wozniak, viidati tehisintellekti platvormi GPT-4 väljalaskele Microsofti toetatud ettevõtte OpenAI poolt.

Kanada tehisintellekti entusiast Yoshua Bengio, kes kirja samuti allkirjastas, hoiatas Montreali virtuaalsel pressikonverentsil, et ühiskond pole selle võimsa tööriista jaoks veel valmis.

«Võtame korraks hoo maha ja veendume, et neile teenustele arendatakse välja paremad filtrid,» ütles ta.

See pole esimene kord, kui üles kerkib tehisintellekti ohutuse küsimus. Viimastel aastatel on eksperdid ja aktivistid üha sagedamini hoiatanud selle võimalike tagajärgede eest, kui kunstmõistust kasutatakse valesti või kuritarvitatakse.

Kuigi tehisintellekt võib tuua palju positiivseid muutusi, tuleb siiski tagada, et seda kasutatakse vastutustundlikult ja eetiliselt ning et selle võimalikud riskid on põhjalikult kaalutud.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles