P, 28.05.2023

Elisa valmistub 3G-võrgu sulgemiseks ja laiendab 2G-kõnesidevõrgu ulatust

tehnika.postimees.ee
Facebook Twitter
Comments
Elisa paigaldab Pärnus 3G saatjate asemele uuema võrgu saatjad, kuid ka 2G levi ei saa vähendada, sest vanemate seadmete jaoks läheb seda vaja.
Elisa paigaldab Pärnus 3G saatjate asemele uuema võrgu saatjad, kuid ka 2G levi ei saa vähendada, sest vanemate seadmete jaoks läheb seda vaja. Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Elisat ootab lähiaastatel ees 3G-võrgu sulgemine. Selleks, et kõik kliendid saaksid kõne- ja sidevõimalusi samamoodi edasi kasutada, arendab Elisa  Eestis edasi ka 2G-võrku.

Möödunud aastal jõudis Eesti inimesteni pikalt oodatud 5G, kui riiklikel oksjonitel jagati teenuse pakkumiseks välja kaks sagedust. Kuna raadiosagedused on piiratud ressurss, ootab osasid vanemaid võrgutehnoloogiaid paratamatult ees sulgemine, et võtta varasemad sagedused kasutusse uute 4G- ja 5G-võrgutehnoloogiate poolt.

«Kui me vaatame mobiilsidevõrku kui tervikut ning mõtleme nende tegevuste peale, mida kliendid soovivad selle võrgu vahendusel teha, siis väga suures ulatuses on nendeks helistamine, SMS-sõnumite saatmine ning mobiilse andmeside ehk interneti kasutamine. Olukorras, kus füüsikast tulenevalt on sagedusmahud piiratud, tuleb igal võrguoperaatoril leida kombinatsioon, kuidas just neid tegevusi kõige parema kvaliteediga klientidele pakkuda,» selgitab Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.

Selleks, et kõikide Elisa era- ja äriklientide teenused toimiksid parimal kvaliteedil edasi, täiendab Elisa 2G-võrku kuni 3G-võrgu sulgemiseni. Paljudele tugijaamadele, kus täna 2G võrgukiht puudub, lisatakse vajalikud seadmed. Kokku lisab Elisa võrku järgnevate aastate jooksul enam kui 250 2G-tugijaama.

Elisa klientide käes on jätkuvalt kasutuses 2G- ja 3G-võrgus töötavaid telefone ning samuti kasutavad neid võrgulahendusi M2M- ehk masinate vahelise side seadmed, mis pakuvad klientidele olulisi tööstusautomaatika- ja IT-lahendusi. Need seadmed peavad võrgus edasi toimima.

«Elisa 3G-võrgu sulgemine on üks lähiaastate suuremaid strateegilisi tegevusi ja mõne kuu pärast tuleme välja konkreetse ajakavaga. 3G-võrk oli omal ajal revolutsiooniline edasiarendus 2G-le, kuna võimaldas lisaks helistamisele ka kiiremat internetti mobiilvõrgus tarbida. Tänaseks on aga ootused andmesidele kasvanud kümnetes kordades nii mahtude kui kiiruse osas ning ka maailma parim 3G-võrk ei suuda nendele vastata. Seega on ainumõeldav, et internetti pakutakse edasi 4G- ja 5G-tehnoloogiatega. Kõneside osas tarbijad mingit muudatust ei tunneta, sest vastavalt telefoni võimekusele toimib kõnesideteenus kas 2G-võrgus või 4G VoLTE kõnetehnoloogiaga,» lisas Polli.

Paremaks kõne- ja internetikogemuseks soovitab Elisa klientidel alati kasutada seadmeid, mis toetavad ka kõiki uuemaid 4G- ja 5G-suutlikkusi ning VoLTE kõnetehnoloogiat. Juba praegu on 4G peamiseks tehnoloogiaks kõnede tegemisel ning tulevikus liiguvad kõik kõned 4G- ja 5G-võrku, tuues parema kõnekvaliteedi.

Elisa teavitab kõiki kliente vastavatest muudatustest. Täpsema ajagraafiku 3G-võrgu sulgemise osas avalikustab Elisa lähikuudel.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles