DARPA programm «Tellus» püüab edendada keskkonna tajumise ja reageerimise platvorme, millel on vajalik täpsus ja eraldusvõime, kõlab programmi kirjelduses. Väikesed nähtamatud luurajad aga on head nii tsiviil- kui armeestruktuuridele.
Praegused keskkonna kohta andmeid koguvad andurid on kõik enamasti elektroonilised ja toetuvad nii hajutatud andurivõrkudele kui ka satelliitsidele. USA kaitseministeerium on aga nüüd huvitatud selliste uute andurite väljatöötamisest, millega saaks jälgida keskkonda kõrge ruumilise eraldusvõimega ning väiksema võimsusega, et parandada seirevõimalusi ning vähendada ohtu inimestele ja loodusele.
Hiljutised uuringud on näidanud, et igasugused mikroorganismid nagu bakterid, seened või mikrovetikad reageerivad hästi erinevat tüüpi nii-öelda sisendsignaalidele, sealhulgas nii keemilistele (näiteks toksilised või radioaktiivsed materjalid, raskmetallidega saastunud ained) kui ka füüsikalistele nähtustele (näiteks valgus, elekter, magnetväljad).
Mikroobid ehk rahvakeeli pisikud võivad vastusena nendele sisenditele tekitada vastureaktsioonina nii keemilisi kui füüsilisi väljundsignaale.
Taoline võime tuvastada ja teisendada signaale, olla iseseisev ja samas vastupidav keskkonnale ongi mikroobide põhiomadused, mis võivad muuta nad väga headeks anduriteks.
DARPA uus programm «Tellus» uuribki sellise interaktiivse platvormi väljatöötamise võimalikkust, kus mikroobipõhiste reageerimisseadmetega oleks võimalik keskkonda jälgida. Täpsemalt püüab DARPA määrata kindlaks keemiliste ja füüsikaliste signaalide vahemiku, mida mikroobsed seadmed suudavad tuvastada, keskkonnatingimusi, mida nad taluvad ja genereeritavate väljundsignaalide tüüpe.
2,5-aastase programmi jooksul välja töötatud mikroobsed seadmed peavad tulevikus suutma tuvastatud signaale teisendada mitmesugusteks füüsikalisteks või keemilisteks väljundsignaalideks, mida saab lugeda, sealhulgas valguseks, mittetoksilisteks orgaanilisteks ühenditeks või elektrivooluks, mida siis lihtsalt mõõta tavaliste vastuvõtusüsteemidega. Näiteks sobiks kasutada optoelektroonilisi, fotoonilisi, pildituvastuse ja elektroodisüsteeme.