K, 4.10.2023

PILDID ⟩ Vaata, milliseid fotosid tegid astronoomid mobiiltelefoniga öisest taevast ja Kuust!

tehnika.postimees.ee
Facebook
Comments
Foto: Rauno Pilvik, Mario Mars
  • Mai algusest augusti alguseni ilmutavad end helkivad ööpilved.
  • Tehisintellekt teeb tähed ja Kuu öises taevas teravaks.
  • Tähistaeva jäädvustamiseks ei tohiks taevas olla Kuud.

Nutitelefoniga saab juba ka kosmost pildistada, näitasid Energia Avastuskeskuse planetarist Rauno Pilvik ja Tallinna Tähetorni programmijuht-astronoom Mario Mars, kes püüdsid erinevates valgustingimustes piltidele kodumaal näha olevaid taevakehasid ning jagavad ka nippe, mismoodi igaüks seda oma telefoniga edukalt järele saaks proovida.

Vähestes valgustingimustes pildistamine on alati paras väljakutse, sest pildile jäävad üldjuhul pigem udukogud. 

Üldjuhul ongi astrofotograafia harrastamine nutitelefoniga pigem keeruline, sest kvaliteetset tulemust pildile püüda alati ei õnnestu. Tehnoloogia teeb selles vallas edusamme ning mõned nipid aitavad kaasa sellele, et tulemus saaks kvaliteetne.

1. Tee eeltööd ja vali öötaeva pildistamiseks õige aeg

Esmalt soovitavad planetarist ja astronoom valida taevakehade vaatluseks ja võteteks võimalikult sobiva aja.

Foto: Rauno Pilvik, Mario Mars

«Taevakehade asendeid saab vaadata veebiportaalidest Heavens-Above või Time and Date. Virmaliste prognoose leiab aga näiteks veebilehelt Spaceweather. Samuti on suurepärane rakendus tähistaeva tundmaõppimiseks ja taevakehade kulmineerumiste vaatamiseks äpp Stellarium,» toob Mars näiteid.

2. Vali vähese valgusreostusega koht linnast eemal

Nii Pilvik kui Mars kirjeldavad, et tegelikult saab nutitelefoniga ööpimeduses pildistada lisaks Kuule ja tähtedele taevast ja pilvi (nn helkivad ööpilved) ning atmosfäärinähtusi, nagu halo, virmalised, meteoorid, välk, või hoopiski Linnuteed.

«Ainult parema varustusega nutitelefonid suudavad detailselt jäädvustada Kuud, tähtede jäädvustamiseks tuleb parima tulemuse saamiseks liikuda valgusreostusega aladelt pimedamatesse kohtadesse,» märgib Mars.

Foto: Rauno Pilvik, Mario Mars

Seejuures lisab planetarist Pilvik, et tähistaeva jäädvustuseks ei tohiks taevas olla Kuud ning Päike peab olema vähemalt 12 kraadi allpool horisonti, et päikeseloojangu või -tõusu kuma ei rikuks tulemust.

3. Kasuta ära oma nutitelefoni öörežiim

«Üha enam telefone on varustatud võimsate kaamerate ning spetsiaalsete öörežiimidega, mida tasub vähestes valgustingimustes ära kasutada. Uusimatel mudelitel, millega oleme ise proovinud astrofotograafiat, on isegi spetsiaalne Kuu pildistamise seadistus – näiteks Huawei P60 Pro telefonil,» kirjeldab astronoom Mario Mars, «tänu automaatselt reguleeritavale füüsilisele avale, suure valgusläbilaskvusega objektiivide rühmale ja sensoritele võimaldavad sellised uued telefonimudelid pildistada vähese valgusega või koguni täielikus pimeduses üles nii öist taevast, Kuud kui valgusmänge. Nende tehisintellekti tehnoloogia säilitab samas ka piltide teravuse.»

4. Valgemad suveööd pakuvad teistmoodi fotoelamusi

Kuigi pime talveõhtu võib tähistaeva vaatluseks justkui sobivam tunduda, on ka suveperioodi valgete ööde ajal võimalik kaameraga näiteks helkivaid ööpilvi jahtida.

«Mai algusest augusti alguseni ilmutavad end aegajalt müstilised võrratult ilusad kõrgatmosfääris asuvad pilved, mida kutsutakse helkivateks ööpilvedeks. Salapära tekitab see, et pole teada, miks nad tekivad, ja alati on nad erinevad. Helkivad ööpilved tekivad laiuskraadidel 50–65 kraadi, mil Päike asub 6–16 kraadi allpool horisonti. Kuna selliste pilvede tekkimist pole võimalik ennustada, on nende pildile püüdmine tõeline kordaminek,» kirjeldab astronoom Mario Mars.

Foto: Rauno Pilvik, Mario Mars

Teine väga huvitav suvine taevanähtus leiab aset igal aastal augustis, mil võib taevas näha perseiide ehk «langevaid tähti».

«Tegemist on meteoorivooluga, mida põhjustavad komeedi Swift-Tuttle poolt maha jäetud osakesed. Nende ennustatav maksimum jääb ajavahemikku 9. kuni 15. august. Langevate tähtede jäädvustamiseks tasub kindlasti minna linnast välja valgusreostuseta kohta. Samuti tasub panna nutitelefon statiivile või liikumatule alusele, et teha pika säriajaga fotosid mistahes suunas. Varem või hiljem viib järjekindel üritamine sihile,» innustab planetarist Rauno Pilvik huvilisi.

5. Mida rohkem stabiilsust, seda parem

Planetarist Rauno Pilviku sõnul tuleks piisavalt kvaliteetsete piltide saamiseks paigaldada nutitelefon võimalusel kas statiivile või liikumatule alusele. «Täiendavalt võiks kasutada ülesvõtte tegemiseks distantspäästikut, mida saab edukalt asendada nutikellaga. Sel juhul välistatakse vajutusest tingitud raputusi ja udust tulemust,» soovitab ta.

Foto: Rauno Pilvik, Mario Mars
Foto: Rauno Pilvik, Mario Mars
Foto: Rauno Pilvik, Mario Mars
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles