K, 27.09.2023

Soome hangib 91 Patria 6x6 soomukit

tehnika.postimees.ee
Facebook
Comments
Hangitav Patria 6x6 soomustransportöör pakub kaitset kuni 12-liikmelisele üksusele.
Hangitav Patria 6x6 soomustransportöör pakub kaitset kuni 12-liikmelisele üksusele. Foto: Foto: Patria Group

Soome kaitsevägi teatas, et hangib Patria 6x6 soomukeid rahvusvahelise soomukiprogrammi CAVS (Common Armoured Vehicle Systems) raames, mille eestvedajaks on Soome ning milles osalevad ka Läti, Rootsi ja Saksamaa. Patria allkirjastas Soome Kaitsejõudude Logistikakeskusega kokkuleppe 91 soomuki tarnimiseks.

Lisaks soomukitele sisaldab leping ka varuosi, tööriistu ning käitlus- ja hoolduskoolitust, samuti 70 täiendava sõiduki ostu võimalust.

Masinate tarne algab juba 2023. aastal.

Eelmisel aastal soetas Soome kaitsevägi eelseeria tellimusena kolm soomukit, mida testiti enne lõplikku seeriatellimust. Testimise käigus oli Soome kaitseväel võimalus tutvuda Patria 6x6 soomukite omaduste ja erinevate funktsioonidega ning määratleda selle käigus lõplikud nõuded soomukite seeriatellimusele. Soome ja Läti eestvedamisel loodi kaasaegsete soomukite hankimiseks algatatud 6x6 soomukiprogramm (Common Armoured Vehicle System ehk CAVS).

«Soome seeriatellimus on kogu CAVS programmis märkimisväärne verstapost. Selle tellimuse tulemusel hakatakse Soomes, Hämeenlinna tehases tootma Patria 6x6 soomukeid juba kolmele riigile. Tegu on mitme aastakümne jooksul mahukaima soomukihanke lepinguga Patria ja Soome kaitseväe vahel. Patria 6x6 soomukid jätkavad Pasidena tuntud XA-seeria soomukite jälgedes ning Patria panustab Soome kaitsejõudude võimekuse ja mobiilsuse arendamisse kuni 2060. aastateni või isegi kauem,» sõnas Patria Soome üksuse asepresident Jussi Järvinen.

Rahvusvaheline CAVS programm on seni kulgenud plaanipäraselt. Hiljuti liitus programmiga Saksamaa ning Rootsi esitas tellimuse esimesele 20 soomukile. Lätile on tarnitud soomukeid juba alates 2021. aastast. 6x6 soomukite ühisprogramm on äratanud palju rahvusvahelist huvi ning on osalevate riikide nõusolekul avatud ka teistele riikidele.

Patria 6x6 soomustransportöör pakub kaitset kuni 12-liikmelisele üksusele. Kuigi masin on loodud eeskätt meeskonna transportimiseks, on modulaarset sõidukit võimalik kohandada ka paljudeks muudeks eesmärkideks, näiteks juhtimis- või kiirabifunktsioonide jaoks.

Patria on rahvusvaheline tehnoloogiatootja ja elutsüklihalduse pakkuja riigikaitse-, julgeoleku ja lennundussektoris. Ettevõte tegutseb Soomes, Rootsis, Norras, Belgias, Eestis, Lätis ja Hispaanias ning ühtekokku töötab ettevõttes 3000 inimest.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles