«Küberturvalisust ja jätkusuutlikkust vaadatakse sageli kui midagi eraldiseisvat, kuigi reaalsuses on need kaks teineteisega tihedalt seotud. Rohelisema tuleviku poole liikumine eeldab väiksemat jalajälge, kuid paberi säästmise ja päikeseelektrijaamade rajamise mõju on kerge nullida, kui häkkerite töö tõttu tuleb pidevalt raisata meeletus koguses aega, energiat ja teinekord ka füüsilisi materjale,» sõnas ta.
Iga õnnestunud küberrünnak tekitab lisatööd ning töö tegemine nõuab paratamatult täiendavate ressursside kasutamist. Kui seda oleks saanud aga nutika planeerimisega ja pädevate turvanõuete rakendamisel vältida, on selge, et täielikult jätkusuutlikest äripraktikatest rääkida ei saa. Seetõttu soovitab Praun mõista, mis on küberturbemaailma reaalne seos rohepöördega.
Kulub mõttetult palju aega ja energiat
«Kui küberpahalastel õnnestub ettevõtte IT-taristusse sisse murda ja näiteks andmeid varastada, on ressursikulu meeletu. Ühel pool on töötunnid ja puhas inimfaktor – näiteks peab keegi küberturbetiimist kontorisse sõitma, et murega tegeleda – teisel pool ka puhas energiakulu täiendavate seadmete kasutamise tõttu või lihtsalt seepärast, et olemasolev seadmepark peab ründe tõttu täisvõimsusel töötama,» rääkis Praun.
Viimase kõrval tõi ta esile ka harvemad juhud, kui rünnakute tõttu tuleb mingi osa IT-taristust enneaegselt välja vahetada. «Näiteks kui krüpto-lunavara mõni pahavara suudab arvutid või serverid lõplikult sisuliselt telliskiviks muuta. Väga tihti seda ei juhtu, kuid see risk on alati õhus,» selgitas ta.
Küberturvalisuse poole liikumine ei pea kallis olema