K, 4.10.2023

Elisa sulgeb kogu oma 3G võrgu järgmisel aastal

tehnika.postimees.ee
Facebook
Comments
Enamus nutiseadmeid saab juba 3G-ta hakkama, sellepärast pole põhjust selle võrgusagedusi enam vana sidetehnoloogia all kinni hoida.
Enamus nutiseadmeid saab juba 3G-ta hakkama, sellepärast pole põhjust selle võrgusagedusi enam vana sidetehnoloogia all kinni hoida. Foto: Elisa

Elisa teatas oma 3G võrgu sulgemise lõplikust plaanist, mis viiakse läbi 2024. aasta jooksul. Sel aastal keskendub ettevõte ettevalmistustöödele, kus kogu rõhk läheb sellele, et tagada kliendile võimalikult sujuv üleminek. Selle tarbeks laiendab Elisa sel aastal 2G ja 4G võrkusid ning arendab edasi uusimat 5G võrku.

Elisa plaanib 3G võrgu sulgemisega alustada 2024. aastal ning sulgeb võrgu üle Eesti tuleva aasta lõpuks.

«Oluline on teada, et 2023. aastal ei sulge Elisa veel 3G võrku üheski maakonnas. Sel aastal keskendume täielikult ettevalmistustöödele, testimistele ja klientide teavitamisele. Paneme põhirõhu sellele, et üleminek oleks Elisa kliendile võimalikult sujuv,» kinnitas Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.

Polli sõnul kannab otsus sulgeda 3G võrk endas mitut strateegilist eesmärki. «Esimene ja peamine on kliendile 3G võrgu sulgemise järgselt veelgi parema teenuskogemuse pakkumine ning teine ühiskonda panustamine läbi keskkonna hoiu, sest kolmanda generatsiooni võrk on ülalpidamise ja kasutuse efektiivsuse poolest üks kulukamaid tehnoloogiaid,» selgitas Polli, täpsustades, et kogu täna 3G võrgus kasutatav riistvara ja sagedusressurss liiguvad tulevikus 4G ja 5G tehnoloogiate kasutusse. 

Polli tõi välja, et klientide ootused mobiilsele internetile on tänaseks kasvanud kümnetes kordades, seda nii mahtude kui kiiruste osas ning 3G võrk ei suuda nendele ootustele enam vastata: «Seetõttu on ainumõeldav, et pakume internetti perspektiivis 4G ja 5G tehnoloogiatel. Kõneside osas tarbijad aga olulist muudatust ei tunneta, sest vastavalt telefoni võimekusele toimib kõnesideteenus edasi 2G võrgus või 4G VoLTE kõnetehnoloogial.»

5G võrgus on Elisa jõudnud juba 70-protsendilise rahvastiku katvuseni ning 2G võrku lisab Elisa kokku järgnevate aastate jooksul juurde üle 250 tugijaama. Lisaks tõstab Elisa 4G võrgus tehtavate VoLTE kõnede osakaalu, mis annab häälkõnede tegemisel parema kõnekvaliteedi.

3G võrgu sulgemine mõjutab alla 5% Elisa mobiilside teenustega seotud klientidest. Elisa on loonud võimekuse kõikidele klientidele kontrollida, kas antud muudatus puudutab kasutatavaid seadmeid ja seda saab teha aadressil https://elisa.ee/3G-sulgemine.

Ettevõte soovitab klientidele, kes soovivad kasutada edaspidi klassikalisi kõnetelefone, 4G VoLTE-kõnesid toetavaid seadmeid nagu näiteks NOKIA 8210 4G, MAXCOM COMFORT MM724 4G, NOKIA 105 4G, CAT B40 DUAL SIM ja NOKIA 225 4G (2020). 

Enne seda, kui Elisa alustab 3G võrgu sulgemisega, teavitab ettevõte kõiki kliente.

3G võrgu sulgemine kannab endas ka keskkonnahoiu eesmärki. Elisa pikemaks eesmärgiks on järgneva kümne aasta jooksul varustada kõik mobiilimastid 100% taastuvenergia lahendustega, millest esimese sammuna on Elisa kasutusele võtnud 13 päikekeseelektrijaama, et muuta oma jalajälg nii väikeseks kui võimalik.

Telia sulges septembri esimesel nädalal Tallinnas oma 3G võrgu.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles