Nende murede vältimiseks soovitab ta hoolikalt mõelda, kus asju aetakse ja pöörata tähelepanu sellele, milline keskkond parasjagu ümber on. «See ei tähenda, et iga kõne jaoks tuleb minna lukuga tuppa või arvutiga alati vastu seina istuda. Pigem lihtsalt kasutada kainet mõistust: kui ümber on hulk võõraid inimesi, tasub mingitest asjadest rääkida vaiksemalt ja kasvõi paroolide sisse kirjutamise ajaks arvuti laual teise nurga alla keerata,» rääkis ta.
Niisamuti võib abi olla privaatsusfiltrist, mis tagab, et arvutiekraanil toimuvat näeb ainult otse klaviatuuri taga istudes.
Oma andmeid on ise lihtne lekitada
Avalikus ruumis esinevate probleemide kõrval on endale lihtne kahju teha ka tähelepanematusest või vähestest digiteadmistest tulenevalt.
Näiteks pole Liivati sõnul ennekuulmatud olukorrad, kus ettevõtetest on andmed lekkinud lihtsalt seetõttu, et keegi jagas failihaldussüsteemist ühe konkreetse faili asemel välja terve kausta.
«Mõned aastad tagasi oli levinud viisiks inimeste paroole ja andmeid kalastada ka erineva nurgaga sotsiaalmeediatrikid. Näiteks võis mingi hetk näha Facebooki postitusi, mis väitsid, et kui kommentaaridesse oma parool kirjutada, siis asendab Facebook need tärnidega. Ja inimesed tegidki seda. Kõige lihtlabasem vale, mis tõi kaasa selle, et paljud-paljud inimesed jagasid laiali oma salasõna. Parimal juhul sai sellega sisse logida nende sotsiaalmeediakontole, halvemal juhul oli sama parool võtmeks ka meilide jaoks või pangas,» rääkis ta.
Liivati sõnul tähendab kõik see, et nutikate küberturbelahenduste kasutamisel ei saa nautida täielikku kindlustunnet. Kuigi õiguste haldamise süsteemid, tulemüürid, kaheastmeline tuvastamine ja viirusetõrjed aitavad hoida vaos mingi osa ohtudest, on sageli kõige suuremaks ohuks küberturvalisusele inimene ise.
«Seda tasub meeles pidada ja oma igapäevatoimingute käigus mõelda, kas ja mis võib juhtuda, kui teed ühe või teise tegevuse. Digimaailm on muutumas aina olulisemaks, seega peaks küberturvalisus alati kuklas olema – nagu see, et iga inimese peas on alati see, kuidas mitte jääda auto alla,» rääkis ta.