LÕPP KALORITE LUGEMISELE ⟩ Eesti idufirma tegi tehisaruga toitumisäpi, mis arvestab meie eripäraga

tehnika.postimees.ee
Copy
Idufirma EatBeat teadusjuht ja toitumisterapeut Katri Merisalu soovitab kaloreid mitte üle tähtsustada. Idufirma äpp aitab arvestada tasakaalustatud põhjamaise menüüga.
Idufirma EatBeat teadusjuht ja toitumisterapeut Katri Merisalu soovitab kaloreid mitte üle tähtsustada. Idufirma äpp aitab arvestada tasakaalustatud põhjamaise menüüga. Foto: Alina Birjuk
  • Tehisaru võtab arvesse meie piirkonna toitumise eripärad.
  • Uue äpiga saab vähendada ka oma toiduvalikute keskkonnamõju.
  • Kunstmõistus paneb kokku järgmise eine soovitused vastavalt juba söödule.

Kuidas kõige tervislikumalt just siin piirkonnas süüa ja mida võtta ette järgmisena, kui hommikul on juba kaloripomm kätte saadud? Seda soovitab Eesti idufirma loodud uus toitumisäpp EatBeat, mis arvestab just Eesti ja Põhjamaade piirkonna eripärasid ning keskkonnamõju.

EatBeati teadusjuhi ja toitumisterapeudi Katri Merisalu sõnul on EatBeat nagu toitumispäevik taskus, mis aitab luua tasakaalustatud ning tervislikke Põhjamaade rahvastele sobivaid söömisharjumusi.

«Oleme kombineerinud parimad toitumisalased teadmised ja tehisintellekti uusima võimekuse. EatBeat ei ole järjekordne ainult kaloritel põhinev toiduäpp, vaid rakendus, mis parandab rahvatervist ja vähendab toiduvalikute keskkonnamõju,» ütles Merisalu.

Erinevalt teistest toitumisalastest rakendustest ei tõsta rakendus kõige tähtsama asjana esile kaloreid. Selle asemel annab see kasutajale igapäevaseid tervisepunkte.

«Teame tänaseks, et toitude kalorite lugemisest tervislikuks toitumiseks ei piisa. Kuigi kogume neid andmeid inimese toiduenergia mõõtmiseks, oleme need rakendusse ära peitnud selleks, et inimesed ei keskenduks kaloraažile, vaid tasakaalustatud toitumiseks vajalikele mikro- ja makrotoitainetele: erinevad valgud, rasvad, kiudained ja süsivesikud,» selgitas Merisalu.

Selline näeb välja põhjamaine toidupüramiid.
Selline näeb välja põhjamaine toidupüramiid. Foto: EatBeat

Lisaks hõlmab eestlaste loodud rakendus personaalseid «järgmise eine» soovitusi.

Merisalu toob näiteks, et kui kasutaja on toitumispäevikusse sisse kandnud oma hommikueine ja snäkid, teab tehisarul põhinev äpp, milliseid personaalseid soovitusi talle anda lõuna- ja õhtusöögiks nõnda, et inimene saavutab oma päevase valgu ja kiudainete vajaduse.

Äppi kogutud retseptide andmebaasist leiab Merisalu sõnul igaüks midagi vastavalt oma toitumise eelistustele ja eripäradele, sealhulgas võimalikele allergiatele.

Muu hulgas on eestlased äppi integreerinud parimad lähedalasuvad söömisvõimalused. «See on unikaalne funktsioon, mida teistes toiduäppides ei ole. Vastavalt iga kasutaja personaalsetele sissekannetele soovitab rakendus kasutajale lähedalasuvaid toitumisvõimalusi ja eineid, kust ta saab taas kätte päevaks vajaminevad mikro- ja makrotoitained,» ütles Merisalu.

EatBeati toitumispäeviku pidamist lihtsustab tehisaru uusim võimekus, kus lisaks tavapärasele toote vöötkoodi lugemisele saab rakendusega pildistada oma toitu, mille peale annab äpp kasutajale teada taldrikul oleva toidu mikro- ja makrotoitainete osakaalud.

Merisalu sõnul on EatBeat esimene rakendus maailmas, mis võtab toitumisel arvesse ka keskkonnamõju. Rakenduse toitumisalased soovitused põhinevad juunis avaldatud uutel Põhjamaade toitumissoovitustel (Nordic Nutrition Recommendations), mis jälgivad meie piirkonna inimese ja geograafia eripära ning selgitavad, millised toidud on inimese tervisele ja keskkonna heaolule kasulikud.

«Põhjamaine dieet paneb rõhku kohalike, hooajaliste toorainete söömisele, mis on toodetud säästvalt. See keskendub täisteratoodetele, puuviljadele, marjadele, köögiviljadele, kaunviljadele, kalale, pähklitele ja seemnetele ning tervislikele rasvadele. Erinevalt piiravatest dieetidest on see paindlik ja tasakaalustatud,» selgitas Merisalu.

EatBeati teadusjuhi ja toitumisterapeudi sõnul liigume maailmas üha enam selles suunas, et peame oma toitumisel arvestama selle keskkonnamõju: «See on esimene uuringutel põhinev dokumentatsioon maailmas, mis võtab arvesse ka inimese toitumise keskkonnamõju. Nii põhjalikku ja teaduslikku koostööd ei ole varem tehtud. Näiteks mudivad Põhjamaade toitumisalased soovitused inimesi eelistama kaunvilju ja kala, seejuures eelistama kasvatuste kalu ja mereande,» lisas Merisalu.

Ettevõte alustas paar kuud tagasi, äpil on juba üle kahe tuhande kasutaja. Idufirma arendamist on rahastanud Nordvik Investments.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles