/nginx/o/2024/03/01/15921715t1h58bb.jpg)
Videomängud on meeldiv meelelahutus nii noorte kui ka vanemate seas. Lisaks sellele võib mängudel olla ka harivaid ja arendavaid omadusi. Kahjuks pole aga videomängudki ilma oma varjukülgedeta.
Hiljutisest uurimustööst selgub, et videomängud ning eriti just üks neis esinev element võivad noorte seas viia kiusamiseni.
Norra teadlased Kamilla Knutsen Steinnes ja Clara Julia Reich leidsid, et hirm kiusamise ees võib panna lapsi ja noori tegema mängudes mikromakseid, et hankida endale virtuaalseid kostüüme ja/või esemeid.
«Kostüümidel, mis muudavad seda, kuidas te mängus välja näete, on oluline sotsiaalne funktsioon,» ütleb Clara Julia Reich.
«Lapsed võivad kogeda, et neid nimetatakse vaeseks, kui nad pole oma virtuaalsele avatarile raha kulutanud. Lapsed, kes on oma mängusisesele tegelaskujule raha kulutanud, võivad saada suuremat tähelepanu ja muid eeliseid, ostes seekaudu populaarsust,» räägib Kamilla Knutsen Steinnes.
Teadlased selgitavad, et videomängud on tihedalt seotud kõige muuga, mida lapsed elus teevad.
«Nende online- ja offline-maailma vahel pole konkreetset piiri. Need on lihtsalt erinevad osad sotsiaalsest maailmast, kus nad navigeerivad, ja välimus või kostüümid on olulised identiteedimarkerid,» ütleb Steinnes.
Mängude tähtsust laste elus iseloomustab ilmekalt 13-aastase Franki öeldu: «Kui sa kellegagi ei mängi, pole sul koolis millestki rääkida.»
Veel üks potentsiaalne oht
Oma avataridele meelepäraste kostüümide hankimine võib tuua endaga kaasa ka teise potentsiaalse ohuallika. Nimelt võib laps sattuda petturite küüsi.
Emakeelses Facebookis võib näiteks leida gruppe, kus hangeldatakse erinevate mängukontodega (nt Epic Gamesi konto «Fortnite'i» mängimiseks), millele on ostetud mitmeid ihaldusväärseid kostüüme, mida enam mängust ametlikult osta ei saa.
Nii võibki pahaaimamatu nooruk peale sattuda inimesele, kes müüb talle konto asemel õhku. Nii jäädakse ilma rahast ja ka soovitud kostüümidest.