Iraan ründas Iisraeli Venemaa näpunäidete järgi

tehnika.postimees.ee
Copy
Iraan tegi ilmselt väikese valearvestuse, arvavad militaareksperdid, pidades Iisraeli küll õhukaitses Ukrainast paremaks, kuid mitte nii palju, kui tegelikult selgus. Iisrael tabas kaugelt üle 90 protsendi Iraani rakettidest ja droonidest, olulist kahju rünnak ei tekitanud.
Iraan tegi ilmselt väikese valearvestuse, arvavad militaareksperdid, pidades Iisraeli küll õhukaitses Ukrainast paremaks, kuid mitte nii palju, kui tegelikult selgus. Iisrael tabas kaugelt üle 90 protsendi Iraani rakettidest ja droonidest, olulist kahju rünnak ei tekitanud. Foto: Amir Cohen / REUTERS

Iraan demonstreeris Iisraeli suhtes strateegilist nihet, kuna nende massiivne õhurünnak sarnanes väga taktikaliste võtetega, mida Venemaa kasutas Ukrainas, viitab Sõjauuringute Instituudi 14. aprillil 2024 avaldatud info.

See tähendab, et Iraani pealetung kasutas ballistiliste rakettide, tiibrakettide ja droonide segaparve – kombinatsiooni, mis on olnud olulise tähtsusega Venemaa katsetes tungida läbi Ukraina õhu- ja raketikaitse.

Selline meetod viitab samasuguse strateegilise sõjalise mõtte olulisele ülekandmisele, mis on tõenäoliselt mõjutatud Iraani ja Venemaa koostööst erinevates konfliktides.

Iraani 13. aprilli droonirünnak Iisraeli vastu oli suure tõenäosusega mõeldud märkimisväärse kahju tekitamiseks, mis käivitaks Iisraeli massilise vastuse, kirjutatakse instituudi ülevaates. Rünnak oli mõeldud mõõdukalt õnnestuma.

Rünnakupaketi eeskujuks oli sama strateegia, mida venelased on korduvalt Ukraina vastu kasutanud, aga põhjustas arvatust palju väiksemat kahju, kuna iraanlased alahindasid Iisraeli tohutuid eeliseid selliste rünnakute eest kaitsmisel, võrreldes Ukrainaga. Ilmselt võetakse sellest löögist õppetund ja kasutatakse muid võtteid õhukaitsest läbitungimisel.

Iraani õhulöök koosnes ligikaudu 170 droonist, 30 tiibraketist ja 120 ballistilisest raketist. Droonid lasti välja palju varem enne ballistiliste rakettide väljalaskmist, väga tõenäoliselt eeldades, et need jõuavad Iisraeli õhutõrjeaknasse umbes samal ajal kui tiibraketid.

Venelased on sellist lähenemist Ukraina vastu korduvalt kasutanud.

Sellise paketi eesmärk on lasta aeglasematel tiibrakettidel ja droonidel tähelepanu hajutada ja õhutõrjet üle koormata, et võimaldada märksa raskemini alla tulistatavatel ballistilistel rakettidel sihtmärkideni jõuda. Tõenäoliselt eeldasid iraanlased, et vähesed tiibrakettidest ja droonidest tabavad oma sihtmärke, kuid lootsid tõenäoliselt, et oluliselt suurem protsent ballistiliste rakettide seast tabab tähtsaid rajatisi.

Vaid mõned ballistilised raketid tungisid Iisraeli õhutõrjest läbi ja jõudsid Iisraeli sõjaväebaaside lähedale.

Selline näeb välja Iisraeli efektiivne mobiilne õhutõrjeseade, mis osaleb «Raudkuplis».
Selline näeb välja Iisraeli efektiivne mobiilne õhutõrjeseade, mis osaleb «Raudkuplis». Foto: MENAHEM KAHANA

Ukraina õhutõrje on viimaste suurte rünnakute ajal tabanud keskmiselt vaid umbes 16 protsenti Venemaa ballistilistest rakettidest. Tõenäoliselt eeldasid iraanlased, et Iisraeli määrad on kõrgemad kui Ukraina määrad, kuid mitte üle 90 protsendi. Venelased pole kunagi ühe löögiga Ukraina vastu välja tulistanud nii palju ballistilisi rakette. 

Ainsad läbi pääsenud Iraani raketid tabasid Iisraeli sõjaväebaasi, tekitades piiratud kahju, kuid tulevane võimalik löök, mille käigus mitu raketti tungiksid läbi Iisraeli õhutõrje ja tabaksid Tel Avivi või Haifat, võib põhjustada juba hulga tsiviilohvreid ja kahjustada tsiviilinfrastruktuuri, sealhulgas sadamaid ja energiataristut. Venemaa löögid Ukrainale on näidanud, et isegi vähesed täpsed löögid energeetika või muu infrastruktuuri võtmesõlmede vastu võivad põhjustada ebaproportsionaalselt raskeid tagajärgi. Iisrael ei tohiks sellest edukast kaitsest väljuda liigse rahulolutundega, hoiatab instituut.

Samaaegselt Iraani esimese rünnakulainega korraldasid niinimetatud «vastupanu telje» liikmed koordineeritud rünnakuid, kirjutab Army Recognition. Liibanoni Hezbollah tulistas Golani kõrgendikel asuva Iisraeli raketi- ja suurtükiväebaasi pihta kümneid Vene päritolu Katjuša-tüüpi rakette. Houthid ja Iraani toetatud Iraagi relvarühmitus Faylaq al Waad al Sadiq tegid ka avaldusi meedias, mis viitasid rünnakutes osalemisele.

Öise õhurünnaku tõrjumine olevat Iisraelile maksma läinud ligi miljard eurot.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles