Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Elcogen ehitab Tallinna külje alla uue kütuseelementide tehase

Copy
Elcogeni uus tehas hakkab välja nägema selline.
Elcogeni uus tehas hakkab välja nägema selline. Foto: Elcogen

Euroopa tehnoloogiatootja Elcogen rajab Tallinna külje all asuvasse Loovälja Tehnoparki tehase, mis suurendab märkimisväärselt ettevõtte senist tahkeoksiid-kütuseelementide tootmisvõimsust ning rahuldab aina kasvavat globaalset nõudlust heitevaba energiat ja rohevesinikku tootvate kütuseelementide järele. 14 000 ruutmeetri suuruses hoones on plaanitud tootmist alustada 2025. aasta keskpaigas.

Tehas ehitatakse koostöös Maru Ehitus AS-iga ning Elcogeni tootmisvõimsus kasvab uue tehase ehituse järel 10 megavatilt 360 megavatile.

Tugevdamaks Elcogeni positsiooni turu kõige tõhusamate tahkeoksiidsete kütuseelementide masstootmisel, rakendatakse uues tehases oluliselt enam automatiseeritud protsesse.

«Tehas varustatakse uusima saadaoleva tehnoloogiaga. See kõik vähendab oluliselt keskkonnamõju ning minimeerib õhusaastet, sest võtame kasutusse ringmajanduse põhimõtted, ja lisaks kasutame uues tehases efektiivsemalt nii jääkenergiat kui ka ise toodetud taastuvenergiat,» ütles Elcogeni tegevjuht Enn Õunpuu.

Ehitusplatsil töö juba käib.
Ehitusplatsil töö juba käib. Foto: Elcogen

«Tipptasemel tehas toob kaasa 60-protsendilise kulude vähenemise. Meie tootmistehnoloogia skaleeruvus võimaldab senisest veelgi enam optimeerida oma kulustruktuuri ning tehas toimib ka meie globaalse laienemise tööstusplatvormina,» ütles Elcogeni operatsioonide juht Stefano Piscitelli.

Maru Ehitus tegeleb tööstuskinnisvaraga ja ehitab Elcogeni uue hoone, mis on väga keerulise lahendusega, kuna tootmistehnoloogia seab ehitustegevusele väga kõrgeid nõudeid. Lisaks kasutatakse mitmeid moodsaid lahendusi nagu näiteks tehnoloogiaprotsessi jääksoojuse ärakasutamine.

Elcogeni toodetavad seadmed (Solid Oxide Cell ehk SOC) muundavad kütuse keemilise energia elektrienergiaks otsese elektrokeemilise reaktsiooni kaudu, ilma vaheetappides põletamiseta. Tüüpilised kütused on vesinik, süsinikmonooksiid või looduslik gaas. Protsess hõlmab kütuse tarnimist anoodile, kus see oksüdeeritakse, vabastades elektrone, mis liiguvad läbi välise vooluringi ja tekitavad elektrit. Elektrone vastu võttev katood redutseerib hapnikku, mis seejärel reageerib anoodil olevate oksiidi-ioonidega, et jätkata protsessi.

Tagasi üles