Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

SÜVAVÕLTSINGUD JA PROPAGANDA ISIS reklaamib nüüd tehisaru abil terrorismi

ISIS on kiiresti üle võtnud tehisintellekti tööriistad, tootes virtuaalsete avataridega uudiseid ning levitades propagandat kunstmõistuse abiga. Pilt on illustreeriv.
ISIS on kiiresti üle võtnud tehisintellekti tööriistad, tootes virtuaalsete avataridega uudiseid ning levitades propagandat kunstmõistuse abiga. Pilt on illustreeriv. Foto: Tima Miroshnichenko / Pexels

Varem või hiljem pidi see juhtuma: süvavõltsingud, võltsvideod ja propagandarelvad on nüüd ka terroristidel tehisaru juhitavad, kirjutab Futurism. Hiljuti tehti seda Moskva kaubanduskeskuse rünnaku järel, näidates üht kunstmõistuse abiga loodud videot.

Terroriorganisatsiooni ISIS uudisteankrud on võltsid, kirjutab Washington Post, neid teeb tehisintellekt. Samuti kasutavad nad oma sõnumite koostamiseks ja levitamiseks vestlusroboteid, selgub SITE'i ülevaatest.

See pole iseenesest üllatav, et terroristid, nagu ISIS ja nende toetajad, kasutavad tehisaru, sest selle abil saab videogeneraatoritega luua vägagi usutavat sisu. Rahvusvahelisel rühmitusel ja nende liitlastel on juba olemas kogemus keerukate meediaoperatsioonide läbiviimisel ning nad on tootnud ka ohtralt propagandat, näiteks telesaateid, ajakirju ja plakateid, mida levitatakse igal pool veebis. Telesaadetes loevad uudiseid ette aga pealtnäha araabiapärased telediktorid, kes on tegelikult videogeneraatoriga tehisaru abil loodud avatarid, mis liigutavad suud ja mille taga reaalseid inimesi polegi.

Seega pole tehisintellekti tööriistu võimalik kinni hoida, need levivad ja neid kasutatakse relvadena ka seal, kus ei taheta. Lisaks on tehisaru saanud odavaks ja kõigile kättesaadavaks vahendiks, millega saab teha mida iganes.

Mitmesugused organisatsioonid võivad küll nõuda kokkuleppeid ja regulatsioone tehisintellekti vastutustundlikuks kasutamiseks, kuid kõik teised alates terroristidest kuni häkkerite ja küberkurjategijateni ilmselt sellest ei hooli.

ISISe liitlased on pärast 23. märtsi terrorivideot avaldanud veel viis klippi, mida on püütud levitada nii-öelda viiruslikult ning mida nende toetajad kogu maailmas näitavad ja saadavad edasi, et leida uusi liikmeid värbamiseks, selgub SITE'i uuringust.

«ISISe jaoks tähendab tehisintellekt mängumuutjat,» ütles SITE'i kaasasutaja ja raporti autor Rita Katz Washington Postile, «see on kiire viis internetis propageerida oma veriseid rünnakuid, jõudes peaaegu iga maailma nurgani.»

Tema sõnul areneb rühmitus ISIS-K praegu väga kiiresti, luues rakukesi ja otsides värbajaid kogu Kesk-Aasias, eriti neid, kes räägivad tadžiki, usbeki, farsi ja muid kohalikke keeli.

«Tänapäeval on see surmav ja võimekas organisatsioon, mille kombitsad ulatuvad üle Kesk-Aasia, sealhulgas üsna palju endiste Nõukogude Liidu liiduvabariikide aladele,» ütles Katz.

Tehisintellekti videogeneraatorid pole enam kallis ja keeruline lahendus. Terroristide libauudiste, valimisi mõjutavate organisatsioonide või TikToki videote jaoks saab valida endale mõne sobiva avatari vastava teenuse juurest ning panna see liikuma ja etteantud teksti ette lugema. Samamoodi levisid ka Taiwani presidendivalimiste eel veidrad tehisaru juhitud avatarid, mis levitasid libainfot kandidaatide kohta.
Tehisintellekti videogeneraatorid pole enam kallis ja keeruline lahendus. Terroristide libauudiste, valimisi mõjutavate organisatsioonide või TikToki videote jaoks saab valida endale mõne sobiva avatari vastava teenuse juurest ning panna see liikuma ja etteantud teksti ette lugema. Samamoodi levisid ka Taiwani presidendivalimiste eel veidrad tehisaru juhitud avatarid, mis levitasid libainfot kandidaatide kohta. Foto: I-HWA CHENG / AFP / Scanpix

Islamiriik võttis kiiresti vastutuse tulistamise ja plahvatuste eest Crocuse keskuses ja kontserdipaigas Krasnogorskis Moskva lähedal. USA terrorismivastase võitluse ametnikud väidavad, et just nimelt ISIS-K värbas neli relvastatud meest, kes tulistasid enne hoone süütamist kontserdikülastajate pihta automaatrelvadest, tappes vähemalt 139 inimest tänapäeva Venemaa ajaloo ühes ohvriterohkemas terrorirünnakus.

Rünnakuid võib tulla veelgi, hoiatavad terrorismivastased ametnikud. Arengus, mida Ukraina ja Gaza konfliktid on suures osas varjutanud, on ISIS-K ja teised piirkondlikud rühmitused viimastel aastatel oma suuruse ja ambitsioonikuse poolest laienenud.

USA valitsusel on rohkesti avalikke ressursse, kust inimesed saavad lugeda, kuidas mitte langeda veebikelmide ohvriks, aga kuidas võidelda näiteks terroristide loodud ja levitatud tehisaruvideotega?

SITE'i raport ei paku sellele konkreetseid lahendusi, kuid näitab selgelt vajadust uute ja tõhusamate meetodite järele, et vastata nendele ohtudele. Need peaksid suutma takistada selliste tehnoloogiate kuritarvitamist.

Kommentaarid
Tagasi üles