Tohutu hinnalangus kahjustab praegu päikeseenergia tootjate kasumimarginaale, teatas Bloomberg, aeglustades nii jõupingutusi päikeseenergia tootmise laiendamiseks ja takistades ka püüdlusi süsinikuheite vähendamiseks.
Kuid suurim mõju on siiski efektiivsuse puudumine. Tarbijad kasutavad nimelt kõige rohkem energiat siis, kui päike ei paista, näiteks õhtul pärast töölt koju naasmist, mis tähendab, et palju energiat raisatakse.
Ka täna on elektri hind kuni kella kaheksani õhtul mõistlik, kuid päikese jõudmine õhtul paneelide jaoks ebasobiva nurga alla kergitab nii Eestis kui Saksamaal elektrihinda kohe hüppeliselt. Nii tuleb ajal, kui kõik töölt (või rannast) koju jõuavad, hakata maksma energia eest mitu korda rohkem, kui südapäeval.
Keskmiselt saadi Saksamaal hinda 9,1 eurot megavatt-tunni eest päikese ajal, mis on oluliselt allpool mitte-päikeseenergia tundidel makstud 70,6 eurost.
Päikeseenergia tormipuhang
Energiahinna järsu languse põhjuseks on Saksamaa eelmise aasta suur päikesepaneelide buum, mille käigus paigaldati rekordilised 14 280 megavatti päikeseenergia võimsust, mis on peaaegu kaks korda rohkem, kui eelmisel aastal.
See probleem ei piirdu ainult Saksamaaga, vaid kimbutab ka teisi Euroopa riike, sealhulgas Eestit. USA-s on California osariik praegu sama probleemiga silmitsi, mis muudab energiahinnad mitte nii kuldseks ja aeglustades päikesepaneelide paigaldamise tempot.
Lühiajaliselt on California seadusandjad juba reageerinud, makstes päikeseenergia tootjatele vähem toetust, mis muidugi ärritab sektori tegijaid, samuti püüab osariigi võrguoperaator ülejäävat energiat müüa rohkem naaberosariikidele.