Mis on biokütused, kuhu hulka kuuluvad ka biogaas ja biometaan? Biokütusteks loetakse biomassist toodetud vedelaid või gaasilisi transpordis kasutatavaid kütuseliike. Euroopa Kontrollikoda on kokku pannud üsna kriitilise eriaruande biokütuste arendamise ja kasutamise kohta.
Euroopa Kontrollikoja liige Keit Pentus-Rosimannus tõi värskelt koostatud eriaruandest välja neli peamist biokütustega seotud probleemi:
1.Euroopa Liidul puudub biokütuste kasutamise pikaajaline kava
2. Biokütuste keskkonnasõbralikus on vähene ja teaduslikult mitte tõestatud.
3. Biomassi kättesaadavuse probleemid süvenevad.
4. Biokütuste suured tootmiskulud
Nii on üles visatud küsimus selle kohta kas biokütused üldse ja biometaan nende hulgas, saavad olla Euroopa kütusmajanduse selgrooks. Biokütuseid toodetakse tihti toorainest, mille kasvatamine nõuab metsa maha võtmist või toidu tootmiseks mõeldud põllumaaga konkureerimist. Tekib eetiline küsimus-kas toit või kütus ?
Biokütuste sektor konkureerib tooraine pärast väga paljude sektoritega (kosmeetika, farmaatsia, bioplastid jne) 2020. aastaks pidi Euroopa Liidu transpordisektoris taastuvenergia osakaal olema vähemalt 10%. 27-st Euroopa Liidu riigist suutsid püstitatud eesmärgini jõuda ainult 7 riiki (Rootsi, Luksemburg, Eesti, Soome, Madalmaad, Malta ja Sloveenia). 2030 .aastaks on eesmärgiks seatud vähemalt 14%. Perioodil 2014-2020 eraldas Euroopa Liit ligikaudu 430 milj € teadusprojektidele ja biokütuste kasutuselevõtu edendamiseks. Eriaruandes toodud kriitika näitab, et sadade miljonite eurode suunamine biokütuste arendamisse ei ole aidanud Euroopa Liidu riikides püstitatud kliimeesmärke tegelikkuses saavutada.
Metaanist, kui biogaasi põhikoostisosast
Metaani avastas ja isoleeris esimesena Alessandro Volta ajavahemikus 1776-1778, uurides Lago Maggiore soogaasi. Tegemist on värvitu ja lõhnatu ning maitsetu gaasiga. Selle tihedus on 0,717 kg/m3. Metaan on väga kergesti süttiv ja võib koos õhuga moodustada plahvatusohtliku segu. Inimesi ohustab lämbumine, kui viibib ruumis , kus metaan on õhust hapniku välja tõrjunud.