Sonose nutikõlarite WiFi-võrku neid siiski ühendada ei saa.
Klappidel peavad olema füüsilised nupud ja seekord ongi.
Väga hea mürasummutus võtab peaaegu kõrvad lukku.
Sonos on teada-tuntud nutikate kõlarite tegija, kuid oma uue tootega Sonos Ace pandi jalg ka kõrvaklapimaailma ukse vahele. Pandi kohe nii võimsalt, et kindlasti saab nendest kõrvaklappidest omas klassis kõva tegija, vaid paari pisipuudusega.
Sonos Ace meenutab kergelt Apple´i suuri kõrvaklappe Airpods Max, kuid pole siiski nende koopia, olles ikkagi üsna omapärase välimusega ja stiilsed klapid.
Karbist välja võttes on kohe näha, et need on üsna mõnusalt minimalistlikud ja voolujoonelised, pähe proovides istuvad hästi kõrvade ümber ja kuigi sangad on minimalistliku konstruktsiooniga, on sanga pikkus ikkagi reguleeritav.
Kaal 312 grammi on natuke rohkem, kui mõnedel muudel sama klassi klappidel. Kõrvapolstrid on magnetikinnitusega nagu Apple´i Airpods Maxil ja vahetatavad üsna lihtsalt. Lisapolstreid (näiteks tekstiilist kattega aasasolevate nahkkatet meenutavate kõrvale) siiski kaasa ei panda.
Nupud vajavad esialgu küll natuke harjumist, kuid neid pole palju ja kuna needki on mugavad ja füüsilised, mitte puutetundlikud, siis harjub asendiga kiiresti.
Vasakul on ainult üks nupp sisselülitamiseks ja Bluetoothi-paaritamiseks (korraga saab ühendada kaks seadet), paremal on nuppe rohkem. Hea lahendus on liugnupp ehk nii-öelda tegevusnupp, mida üles-alla nihutades saab helivaljust reguleerida, vajutades aga kõne vastu võtta või muusika pausile panna. Veel üks nupp allpool on mürasummutuse sisse-välja lülitamiseks ja ongi kõik.
Mürasummutus võib olla kas sees või väljas, aga kui oled seadnud selle väljas olevaks, siis kõrvaklapid võimendavad ümbrust ja lasevad sisse tulla välistel helidel, nii et ei pea teistega rääkimiseks klappe peast võtma. Samuti saab niimoodi olla liikluses teadlik ümbritsevatest häältest, mis on turvaline.
Üldiselt võib klappe kasutada ka vaid Bluetoothiga seadme küljes, kuid lisavõimaluste tarvis oleks hea Sonose äpp oma nutiseadmesse installida. Siis saab üht-teist rohkemgi teha.
Näiteks on olemas ekvalaiser, kuid traditsiooniliste heeblite liigutamise asemel on vaid paar (kõige tähtsamat) seadet: bass ja kõrged sagedused. Need teevadki seda, mida vaja, lisavad basse ja kõrgeid sagedusi või võtavad vähemaks.
Aku laadimiseks on olemas USB C kaabel, kuulata saab ka juhtmega, ühendades klappidega kaasasoleva 3,5 mm pulkpistikuga kaabli.
Ühendus on tagatud Bluetoothi uusima versiooni 5.4 kaudu ja ühendus on Sonose ribakõlariga, mis lubab seda paaris kasutada näiteks teleka kuulamiseks. Kõrgekvaliteedilised koodekid AAC and Qualcommi AptX Lossless on toetatud, kui muusikat saatev seade neid toetab.
Mürasummutuse kohapealt polegi midagi halvamaigulist öelda. Kuna see on nii kõrvulukustavalt vaikne, siis tekib kinnise polstri all kõrvades isegi kerge kõrvad-lukus tunne. Saab nautida kasvõi lihtsalt vaikust, kui muusika ei mängi.
Asendi- ja kandmisandurid on mugav lisa, mida odavamates klappides ei kohta. Nimelt jääb muusika pausile just sel hetkel, kui klapid peast võtad ja jätkub siis, kui pähe tagasi paned.
Kuid veel üks omadus, mis teeb nendest klappidest näiteks ka mängurite jaoks hea toote, on seoses asendianduritega. Nimelt võib mobiiliäpist sisse lülitada Dolby Head Trackingu, mis, nagu nimigi ütleb, jälgib pea asendit. Miks see siis hea on?
Näiteks kui kuulad muusikat või vaatad filmi enda ees olevast seadmest (telefonist, arvutist, nutitelerist), siis stereot sätitakse nii, et kui natukenegi pead pöörad, näib heli tulevat ikka sellest õigest kohast, kuhu ekraan jääb. Pead pöörates jäävad lauljad ja instrumendid paigale, nagu kuulaks neid toas suurtest kõlaritest, mitte ei pööra ansambel end kogu täiega jälle sinu peaga kaasa, nagu tavaliselt kostab kõrvaklappidest.
Mängudes aga saab niimoodi pidevalt väga täpselt tunnetada, kust suunast heli tuleb, isegi kui vaatad vahepeal natuke kõrvale. See on efekt, millega harjub kiiresti ja tavaliste klappidega tundub imelik, et heliallikad «lendavad» pea pööramisega sinu ees kaasa.
Üks peamisi argumente Sonose kasutajatele on tootjal võimalus teleriga heli «vahetada». Praegu on toetatud ribakõlar ehk soundbar Sonos Arc, aga tuleviks ilmselt ka teised mudelid. Kui tahad öösel telekat vaadata nii, et teisi ei häiriks, saab heli lülitada sujuvalt ribakõlarist kõrvaklappidesse ja seesama Dolby Atmose 3D heli jõuab vaid sinuni, teised saavad magada. Siis töötab samuti ruumiline heli: kui käid toas ringi ja pöörad pead, jõuab heli kohale ikka justkui alati ekraani suunast.
Helikvaliteet Google Pixel 8 Pro telefoniga, mis toetab kõrgekvaliteedilisi koodekeid, on Sonos Ace-iga väga selge ja puhas. Basse on, kõrgeid sagedusi samuti ja erinevad muusikastiilid popist rokini mängitakse rikkalikult välja. Midagi ette heita ei saa, eriti kui oled harjunud igapäevaselt mitu korda odavamaid klappe kuulama. Sony või Bose sama hinnaklassi klappidega kõrvuti võrrelda ei õnnestunud, aga tundub, et need olid ühed viimase aja parima kvaliteediga kõrvaklapid.
Aku kestab ametlikult mürasummutusega 30 tundi (kõneaeg 24 tundi), mis on samuti hea tulemus, laadimine käib kärmelt - kolme minutiga saab juurde kolm tundi kuulamisaega või kolme tunniga on klapid täiesti täis.
Sonos on tuntud oma nutikate kõlarite poolest, mida saab Sonose äpis ühendada targaks kõlarivõrguks üle kogu maja (multi-room Wi-Fi), kuid kõrvaklapid on sellest võrgust eraldi. Miks? Ilmselt on WiFi sedavõrd palju rohkem energiat tarbiv kui Bluetooth, et klapid saaksid siis kiirelt tühjaks. Samas võiks see olla ju hea tulevikuvõimalus oma kodusesse helisüsteemi ka kõrvaklapid lisada.
Mobiiliga, mille taha Ace oli ühendatud, sai muidugi seda teha: valida, millal mängib muusika kõrvaklappidest, millal aga suunata mõnda tarka WiFi kõlarisse või kõlarite gruppi.
Kokkuvõttes on Sonos hästi oma esimeste kõrvaklappidega hakkama saanud, paari väikese asjaga, mida saaks veel paremaks timmida. Tulevikus võiksid ju klapid olla näiteks ühendatud Sonose kuulsa multi-room süsteemiga ühte helisüsteemi, et saaks näiteks sujuvalt suunata heli kõlaritest klappidesse ja muud huvitavat ette võtta, võib-olla ka üle WiFi digitaalselt eriti kvaliteetset heli edastada.
On küll tõesti head klapid ja rohkem raha selle eest küsida on õigustatud, aga kui natuke nuriseda, siis võiks siiski natuke odavamad olla, siis ilmselt oleks huvilisi palju rohkem.
Mürasummutavad juhtmevabad kõrvaklapid Sonos Ace
Hind: ligi 500 eurot
Mürasummutus: jah, aktiivne mürasummutus
Ruumiline heli: jah (Spatial Audio)
Kõlarielement: 40 mm
Mikrofone: 8 (mürasummutuseks ja kõnedele vastamiseks)
Pea asendi jälgimine: Dolby Head Tracking
Kaasas: kaablid, karp (kokku klapitavad lamedalt)
Ühendus: Bluetooth 5.4, USB-C (3,5 mm otsaga)
Aku: kuni 30 tundi koos mürasummutusega, laadimisaeg 3 tundi (USB C)