Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

OTSEÜLEKANNE NASA astronaudid valmistuvad taas Starlineri esimeseks lennuks

Copy
NASA astronaudid valmistuvad taas Starlineri esimeseks mehitatud lennuks
Möödunud laupäeval (1. juunil 2024)  pidid astronaudid  Butch Wilmore (vasakul) ja Suni Williams taas kosmosesõidukist järjekordse stardieelselt ilmnenud rikke tõttu lahkuma. Täna on plaanis uus reis ja neid oodatakse väga rahvusvahelisse kosmosejaama nagu soovib ka Boeing oma ebaõnnestumiste jadasse helgemat valgust.
NASA astronaudid valmistuvad taas Starlineri esimeseks mehitatud lennuks Möödunud laupäeval (1. juunil 2024)  pidid astronaudid  Butch Wilmore (vasakul) ja Suni Williams taas kosmosesõidukist järjekordse stardieelselt ilmnenud rikke tõttu lahkuma. Täna on plaanis uus reis ja neid oodatakse väga rahvusvahelisse kosmosejaama nagu soovib ka Boeing oma ebaõnnestumiste jadasse helgemat valgust. Foto: Glenn Benson/Nasa

NASA astronaudid Butch Wilmore ja Suni Williams valmistuvad kolmandat korda Boeing CST-100 Starlineri pardale minekuks, et teha sellega esimene mehitatud kosmoselend. Start on kavandatud kolmapäeva hommikuks, Cape Canaverali Kosmoseväebaasi, kust Eesti aja järgi kell pool kaks päeval peaks toimua kosmilise rännumasina start Atlas V raketi turjal. Postimees vahendab ka lugejatele ülekande stardiplatsilt – me ei saa ennustada mõistagi seda, mis saama hakkab.

Eelmine katse laupäeval katkestati neli minutit enne starti, kuna stardiplatvormi arvutisüsteemis tekkis probleem. «Pettumus kestab umbes kolm sekundit,» ütles ULA president ja tegevjuht Tory Bruno pärast stardi katkemist. «Oleme seda pikka aega teinud ja läheme kohe tööle tagasi. Oleme tagasi.»

Vaata otseülekannet:

 

Meeskonnad on vahepeal vahetanud stardiarvuti riistvara, valmistades ette viimase katse. 6. mai katse katkestati raketi ülemise astme ebakindlat toimunud kütuseklapi tõttu, mis on samuti vahetatud, samas kui Boeing ja NASA pidid kinnitama Starlineri jõuallika väikese heeliumilekke ohutuse, mida nad otsustasid mitte parandada.

«Ma kasutan spordianaloogiat,» ütles Boeingi kommertskosmoseprogrammi asepresident Mark Nappi. «Sa mängid mängu ja saad halva tulemuse ning oled alguses natuke ärritunud või pettunud, kuid keskendud kohe järgmisele võimalusele. Ja just seda meie meeskonnad teevad. Nad keskenduvad järgmisele võimalusele.»

Kui õnnestub startida, veedavad astronaudid veidi üle 24 tunni Rahvusvahelise Kosmosejaama (International SpaceStation ehk ISS) poole liikudes, kus nad viibivad umbes kaheksa päeva, enne kui naasevad Maale ja maanduvad edelaosas USA kõrbes.

Meeskonnaga lennutest on NASA Kommertskosmoseprogrammi jaoks oluline, et saada lõplik heakskiit regulaarsete lendude alustamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama.

See pragune lend toimub veidi enam kui neli aastat pärast seda, kui SpaceX tegi oma esimese mehitatud lennu ISS-ileoma Crew Dragon kosmoselaevaga, mis on sellest ajast saadik lennanud 13 korda ja viinud kosmosesse 50 inimest. Nende hulka kuuluvad ka neli Crew-8 liiget, kes ootavad koos ülejäänud seitsmeliikmelise meeskonnaga rahvusvahelises kosmosejaamas.

ISS-i meeskonnaliikmed Jeanette Epps ja Tracy Dyson salvestasid sõnumi Williamsile ja Wilmore'ile enne nende viimast starti katset laupäeval.

«Me ei jõua ära oodata, et teid siin jaamas liituks,» ütles Dyson. «Jälgime teie iga liigutust teekonnal ja ootame, et saaksime avada luugi ja tervitada teid teie kodust eemal asuvas kodus.»

«Te teate, et olete oodanud Starlineri pardale saamist kaua, kuid see on olnud iga minuti väärt,» lisas Epps. «Nii et meie kõigi poolt rahvusvahelisel kosmosejaamas – jumal kiirendagu teid ja kohtume varsti.»​

Tagasi üles