13. juunil toimub Pandiveres Puhta Vee Teemapargis järjekorras juba neljas konverents, mis tutvustab muu hulgas kuivkäimlaid kui lahendust veesäästuks. Postimees teeb konverentsist ülekande.
JÄRELVAADATAV ⟩ Kompostiv inimene – kuivkäimlad linnas ja maal – kas see päästab maailma? (1)
Sageli küsitakse, miks on vaja mõelda ja rakendada nüüdisajal, kui on olemas vesiklosetid, sellist justkui aegunud lahendust, nagu kuivkäimla. Tegelikkuses on olukord nüüdseks sootuks muutunud ning sobilikke kuivtualettide lahendusi on loodud ka linnaoludesse ja kõrghoonetessegi.
Ülevaade kuivkäimla tehnoloogiatest
Kuivkäimlad, mida kutsutakse ka kompostkäimlateks või veeta käimlateks, on sanitaartehnilised süsteemid, mis ei kasuta loputamiseks vett. Need tehnoloogiad pakuvad märkimisväärseid keskkonnaeeliseid, eriti veesäästul ja jäätmekäitluses.
Kuivkäimlate tüübid
Kompostkäimlad
Need käimlad lagundavad inimese jäätmed kompostiks aeroobse lagundamise teel. See protsess hõlmab orgaanilise aine lagundamist mikroorganismide abil hapniku juuresolekul, tootes komposti, mida saab kasutada mullaparandajana.
Uriini eraldavad kuivkäimlad (UEKK)
Need käimlad eraldavad uriini väljaheidetest, võimaldades tõhusamat kompostimist ja toitainete taaskasutust. Uriini saab pärast minimaalset töötlemist kasutada otse väetisena.
Põletuskäimlad
Need süsteemid põletavad jäätmeid kõrgel temperatuuril, muutes need steriilseks tuhaks. Need on vähem levinud ja seda just kõrge energiavajaduse tõttu.
Bill Gatesi eestvedamisel on loodud selline linnadessegi sobilik kuivkäimla:
Eksikaatorkäimlad
Need süsteemid kuivatavad jäätmeid, et vältida mikroobide aktiivsust, sageli kasutades päikeseenergiat või ventilatsiooni kuivatamise saavutamiseks.
Mõju puhtale veele ja veesäästule
Veesääst
Kuivkäimlad pakuvad olulisi eeliseid veesäästu ja veevarude kaitsel.
Traditsioonilised loputuskäimlad kasutavad umbes 6–15 liitrit vett loputuse kohta. Kuivkäimlad välistavad selle vajaduse, säästes märkimisväärses koguses vett, mis on eriti oluline kuivades piirkondades ja kohtades, kus on veepuudus.
Veevarude kaitse
Jäätmete mittejuhtimine veekogudesse väldib jõgede, järvede ja põhjavee saastumist patogeenide ja toitainetega. See aitab säilitada looduslike veevarude kvaliteeti.
Toitainete taaskasutus
Kompostkäimlad ja UEKKid võimaldavad inimese jäätmetest taaskasutada toitained, nagu lämmastik, fosfor ja kaalium. Need toitained saab mullale tagasi anda, vähendades keemiliste väetiste vajadust ja parandades mulla viljakust.
Rakendamine maapiirkondades
Maapiirkondades, kus veevarustus ja kanalisatsioonitaristu võivad olla piiratud, pakuvad kuivkäimlad praktilisi ja jätkusuutlikke sanitaarlahendusi.
Kuluefektiivsus
Kuivkäimlad on sageli odavamad paigaldada ja hooldada, võrreldes tavapäraste kanalisatsioonisüsteemidega, muutes need sobivaks madala sissetulekuga maapiirkondadele.
Paranenud sanitaartingimused
Need võivad parandada sanitaartingimusi, pakkudes ohutut ja hügieenilist jäätmekäitlusmeetodit ning vähendades veepõhiste haiguste riski.
Põllumajanduslikud eelised
Kuivkäimlatest saadud komposti saab kasutada kohaliku põllumajanduse edendamiseks, toetades toiduga kindlustatust ja jätkusuutlikke põllumajanduspraktikaid.
Rakendamine tiheasustusaladel
Linnapiirkondades on kuivkäimlate kasutamine ja integreerimine seotud suurema hulga lahendamist vajavate probleemidega, kuid need pakuvad ka võimalusi jätkusuutlikuks arenguks.
Ruumipiirangud
Linnakeskkonnad nõuavad kompaktseid ja tõhusaid kuivkäimlate lahendusi. Innovatiivsed mudelid, nagu iseseisvad üksused või kõrghoonetesse integreeritud käimlad ning asjakohane tehnoloogiline innovatsioon, aitavad üle saada ruumipiirangutest. Osa neist piirangutest on seotud asjaoluga, et juba loodud kanalisatsioonisüsteemi laiendamine on raske, kulukas või lihtsalt võimatu. Nii ongi vaja uusi lahendusi, mis võimaldaks ehitada hooneid, ka kõrghooneid, kus kanalisatsioon on lahendatud uuel viisil.
Taristuga integreerimine
Linnades peavad kuivkäimlad olema osa suuremast jäätmekäitlusstrateegiast, mis hõlmab komposti regulaarset kogumist ja töötlemist. See nõuab koostööd munitsipaalteenuse ettevõtetega ja olemasoleva taristu kohandamist.
Avalik heakskiit
Linnaelanikel võivad olla kuivkäimlate kasutamise suhtes kõhklused kultuuriliste arusaamade ja tundmatuse tõttu. Avalikud teavituskampaaniad ja haridusprogrammid on olulised aktsepteerimise ja kasutuselevõtu edendamiseks.
Keskkonnamõju
Kuivkäimlate rakendamine linnades võib märkimisväärselt vähendada linna veejalajälge ja vähendada koormust reoveepuhastusjaamadele, aidates kaasa säästlikumale linnakeskkonnale.
KONVERENTSI PÄEVAKAVA
09.30–10.00 saabumine ja allikavesi/taimetee/kohv, kohaloleku häälestus
10.00–10.10 korraldajate tervitus ja päeva sissejuhatus, ohutusteave, 2023. aasta sõnause võitnud uute sõnade avalikustamine
10.10–10.25 Avasõnad ütleb Mait Kriipsalu, Eesti Maaülikooli professor
10.30–10.50 Arvi Uustalu, Päästeameti Lõuna päästekeskuse ennetusbüroo juhataja: Valmisolek kriisiolukorras käimlamajanduse ja joogivee varude tagamiseks kodus, avalikes varjumiskohtades ja varjumiseks kohandatud kortermajade keldrites ja kerksuskeskustes
10.50–11.10 Aare Kuusik, OÜ Vetepere juhataja: Kriisikindel reoveekäitlus oma kinnistul
11.10–11.30 Raini Kiukas, Global Dry Toilet Association of Finland: tervitused uuelt Põhjamaade organisatsioonilt Tamperest (veebis) (NUSWAC/Huussi2040)
11.30–11.45 Veepaus
11.45–12.00 Peep Tobreluts, TÜ VKA ringtehnoloogia lektor: Teholoogiauudised Veneetsia arhitektuuribiennaalilt ja mujalt maailmast, uus seadusandlus
12.00–12.40 Hannamaija Fontell, Biolan OY (veebis) ja Erkki Altrov, Biolan Baltic OÜ müügijuht: off-grid-käimlate ja kompostimise tehasetooted ning nende eripärad
12.40–13.15 Ayumi Matsuzaka ja Christian Schloh: kompostitavad mähkmed: idee, edulugu ja tulevik (https://dycle.org)
13.15–14.10 Lõuna ja tutvumine stendiettekannetega (Biolan, Bio-Kem, Trobolo, Kekkilä, EO Map, Maaülikool, Tehnikaülikool, Arhitektuurikool, EKA, Pärandpeldik)
14.10–14.30 Henri Kopra või Piret Anier, arhitektid: Ökoloogiliste tehnoloogiate kasutamine arhitektuuris ja eeskuju andvad lahendused kogukonnaaedade näitel, vesi ja toitainete ringmajandus, käimlad ja kompostimine
14.30–14.50 Anneli Ohvril, Kompostiljon: Kompostimine kui toitainete ringmajandus
14.50–15.10 Piret Pihtjõe, aednik: Aed kui jätkusuutliku elu tagatis, kuidas majandada tarbeaeda ning tagada toiduturvalisus läbi toitainete ringmajanduse
15.10–15.25 Veepaus
15.25–16.00 Madis Vasser, TÜ teadur: Kokkuvõte konverentsist, esinejate paneel, lõppsõnad
16.00–17.00 Puhta Vee Teemapargi off-grid (taristu) süsteemide tutvustus ja ringkäik (autonoomne elekter, käimlad, kompostimine jms)