20. juunil ründas häkkerite grupp Indoneesia riigi andmekeskust, mis viis rivist välja paljud riigi digiteenused. Selgus ka kurb tõsiasi, et varundusplaan ei töötanud ja lunavararünnakus nõuti valitsuselt andmete kättesaamise eest kaheksa miljonit dollarit. Nüüd aga on väljapressijad meelt muutnud.
Häkkerid vabandasid Indoneesia valitsuse ründamise eest ja andsid neile andmed tagasi
Valitsusametnikud teatasid juuni lõpus, et rünnakus kasutati LockBiti pahavara värsket varianti nimega Brain Cipher. Sellega krüpteeriti hulk andmeid, mille uuesti kättesaamiseks oleks pidanud nõutava summa maksma.
Häkkerite rühm Brain Cipher on nüüd näiliselt vabandanud oma tegude eest ning andnud valitsusele üle krüpteerimisvõtme, et riik oma tähtsad andmed tagasi saaks, kirjutab The Register.
Singapuris asuva tumeveebi jälgimislehe Stealth Mole kaudu jagatud avalduses kirjutas häkkerite tiim: «Indoneesia kodanikud, palume vabandust, et see kõiki mõjutas.»
Avalduses selgitas grupp Brain Cipher, et vabastas dekrüpteerimisvahendi omal algatusel ilma õiguskaitseorganite või muude asutuste surveta. Nad palusid siiski tänu oma suuremeelsuse eest ja avaldasid konto, kuhu saaks annetusi teha.
Brain Chipher esitas ka oma motiivi – nad tegutsesid enda sõnul omamoodi turvatestijatena ja kõnelused valitsusega olid sel teemal vahepeal ummikusse jooksnud.
Küberkurjategijad nõudsid kaheksa miljoni dollari (7,4 miljoni euro) suurust lunarahamakset andmete vabastamiseks, mille nad 20. juunil krüpteerimisvõtmega lukustasid, kuid Indoneesia valitsus olevat keeldunud selle eest maksmast.
«Loodame, et meie rünnak tõi selgelt esile, kui oluline on turvavaldkonda rahastada ja kvalifitseeritud spetsialiste värvata,» sõnasid häkkerid õpetlikus toonis.
Rünnak oli tiimi kinnitusel väga lihtne, aega kulus väga vähe.
Indoneesia valitsusel polnud aga lunaraha nõudega lukustatud andmetest varukoopiaid, kuna katastroofijärgne taastamine oli korralikult lahendamata.
Meedia andmetel otsitakse Indoneesias nüüd patuoinast – petitsiooniga nõutakse kommunikatsiooni- ja infotehnoloogia ministri Budi Arie Setiadi tagasiastumist ja see on kogunud juba üle 18 000 allkirja.