Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

PINGELINE SEIS Rootsi valitsus: arutame Ukrainale oma SAABi hävitajate andmist (2)

Saab JAS 39 Gripen on Rootsi tootja Saabi disainitud mitmeotstarbeline lennuk.
Saab JAS 39 Gripen on Rootsi tootja Saabi disainitud mitmeotstarbeline lennuk. Foto: Saab

«Ukraina ja Rootsi arutavad praegu Saab JAS-39 Gripen hävituslennukite üleandmist Kiievile,» teatas Ukraina presidendi kantselei asejuht Ihor Žovkva.

Saab JAS 39 Gripen on mitmeotstarbeline lennuk, mille on välja töötanud Rootsi tootja Saab.

Žovkva sõnul arutab president seda teemat pidevalt Rootsi juhtkonnaga. See oli nii isegi enne, kui Rootsi NATOga liitus. «Arusaadavalt olid nad kõhklevad kohustusi võtma, kuni nende NATO-liikmesus lõplikult kinnitati. Nüüd, kui Rootsi on NATO osa, jätkab president arutelusid Rootsi peaministriga ja Ukraina kaitseministeerium peab läbirääkimisi vastavate Rootsi ametivõimudega. Need hävitajad on sama võimekad kui F-16 ja me liigume nende hankimise suunas,» lisas Žovkva.

Varem mainis Rootsi välisminister Tobias Billström, et Rootsi on hoidunud hävitajate tarnimisest Ukrainasse, kuna kahe erineva hävitussüsteemi – F-16 ja Gripen – samaaegne rakendamine on keeruline.

Rootsi ja Ukraina vaheline arutelu Saab Gripeni hävitajate võimaliku üleandmise kohta algas eelmisel aastal. Seejärel teatas Stockholm, et hindab nende lennukite Kiievisse saatmise võimalikkust. 2024. aasta mais peatas Rootsi oma plaanid Gripeni hävitajate saatmiseks, et tagada F-16te edukas juurutamine.

Pilootide väiteil võiks F-16 koos Gripenitega märkimisväärselt tugevdada Ukraina lennuväge.

Gripen on väga moodne lennuk, mis on läbinud arvukalt uuendusi. Praegune Rootsi õhuvägi suudab alla suruda vaenlase õhukaitset, sooritada täpseid lööke ja kasutada kaugrelvi – see tähendab, tabada sihtmärke ohutul kaugusel.

Saab JAS 39 Gripen on mitmeotstarbeline lennuk, mille on välja töötanud Rootsi tootja Saab. See lahingulennuk on tuntud oma mitmekülgsuse poolest, olles võimeline täitma erinevaid missioone, sealhulgas õhurünnakuid, maapealseid rünnakuid ja luuremissioone. Teenistuses alates 1996. aastast, on Gripen endiselt tootmises ja operatiivne ka tänapäeval. Alates esimesest lennust 9. detsembril 1988 on tarnitud üle 180 ühiku, kokku on tellitud 306.

Gripen on saadaval erinevates meeskonna konfiguratsioonides: C ja E versioonid on üheistmelised, samas kui D ja F versioonid on kaheistmelised. Lennuki peamine jõuallikas on Volvo Aero RM12 mootor, mille tõukejõud on 50,4 kN, mis võib järelpõletiga ulatuda kuni 80,5 kNni. Gripeni E ja F versioonid on varustatud General Electric F414 mootoriga, pakkudes suurenenud tõukejõudu järelpõletiga kuni 98 kN.

Mõõtmetelt on Gripeni tiivaulatus 8,4 meetrit, mis suureneb 8,6 meetrini E ja F mudelitel. Selle standardpikkus on 14,1 meetrit, ulatudes 15,9 meetrini F versiooni puhul. Lennuki kõrgus on 4,5 meetrit ja tiivapindala ulatub 25,54 m²st kuni 31,1 m²ni E ja F versioonidel.

Gripeni tühikaal on 6600 kg, samas kui Gripen E kaalub 6990 kg. Relvastatuna tõuseb kaal 8720 kg-ni ja kuni 11 000 kg-ni E ja F versioonidel. Maksimaalne stardikaal on 13 971 kg ja 16 500 kg E ja F versioonidel.

Lennuki jõudlus on samuti muljet avaldav. See suudab saavutada sõidukiiruse Mach 1.1, või Mach 1.2 E ja F versioonidel maksimaalselt 2125 km/h (Mach 2). Operatiivlagi on 15 000 meetrit ja 15 800 meetrit E ja F mudelitel. Gripeni lennuulatus on 800 km, mis suureneb 1300 km-ni E ja F versioonidel. Lennuk suudab taluda koormusfaktoreid vahemikus -3 kuni +9 g.

Gripeni relvastus sisaldab sisseehitatud 27 mm kahurit. Väliselt suudab see kanda kuni 4200 kg lasti kuuel riputuskonksul ja kahel tiivatipuraudteel. NG-versioon võib transportida kuni 5300 kg lasti jaotatuna kaheksa riputuskonksu ja kahe tiivatipuraudtee vahel.

Saab JAS 39 Gripen on kaasaegne ja tõhus lahingulennuk, mis on loodud täitma mitmesuguseid missioone kõrge jõudluse ja paindlike relvastusvõimalustega, muutes selle strateegiliseks valikuks paljudele õhuvägedele kogu maailmas.

Lõppkokkuvõttes on võimalik, et näeme Gripeni lendamas kõrvuti F-16tega Ukraina õhuväes. Kuid need läbirääkimised ei ole kaugele jõudnud ja selles loos võib veel tulla ootamatuid pöördeid. See on asi, mida tasub jälgida.

Allikas: Army Recognition

Kommentaarid (2)
Tagasi üles