:format(webp)/nginx/o/2024/07/17/16227903t1h166d.jpg)
Austria idufirma FlyNow avab Saudi Araabias tootmisüksused pärast teadet, et selle kaherootorilised kopterid hakkavad vedama külastajaid eelseisval maailmanäitusel Riyadhis.
Saudid on pidevas võidujooksus Dubaiga, et olla kõige uuenduslikum tipptasemel tehnoloogiate varajane rakendaja. Mõlemad on alati valmis panustama ulmelistele ideedele, saudiaraablased juhivad hetkel võidujooksu kõrguvate, sadade kilomeetrite pikkuste lamaskil pilvelõhkujate, ebaõnnestunud Hyperloop-projektide, kalju serval paiknevate jalgpallistaadionite ja kolossaalsete kuubikujuliste pilvelõhkujate ehitamisega, mis võiks mahutada enda sisse 20 Empire State Buildingut.
Dubai võib siiski uhkust tunda oma tohutute sukeldumisbasseinidega, milles on uppunud linnad, ebastabiilsete lendavate politseimootorrataste, jetikostüümide grand prix' võistluste, maailma kõrgeima hoone (hetkel) ja lendavate jeti-tuletõrjujatega, mis on ideaalne lahendus tulekahjudele, mis asuvad suurtele veekogudele piisavalt lähedal.
LinkedIni postituses teatas Saudi Arabia Holding Co. tegevjuht Mohammed AlQahtani kuningriigi viimasest edusammust: väike elektriliste helikopterite laevastik, mis veab külastajaid 2030. aastal rahvusvahelise Expo messi alal Riyadhis.
Need suhteliselt madala hinnaga, ühe- ja kahekohalised helikopterid lubavad aku tööulatust kuni 50 km, mis on piisav väikese ala jaoks. Kahekohaline versioon tõstab kuni 200 kg kaaluva koorma maast lahti. Nad ei saavuta tõenäoliselt oma tippkiirust 130 km/h, kui nad lendavad Expo tsooni piires.
Õhusõiduki raami iseloomustab lihtsus: lihtne kabiin koos koaksiaalselt virnastatud ülemiste rootoritega, mis pöörlevad vastassuunas ja tasakaalustavad teineteise pöördemomenti, mistõttu puudub vajadus traditsioonilise sabarootori järele. Kogu masin kaalub ühekohalises versioonis vaid 210 kg ja selle suhteliselt lühikesed rootorid lubavad mürataset alla 55 dB 150 m kõrgusel, mis on vaiksem kui «vaikne vestlus» müraskaala graafikus.
Paigutus võimaldab sellel lennata helikopterina kehtivate määruste alusel, vastupidi erandite nõudmisele, nagu mõne muu mitmerootorilise eVTOLi õhusõiduki puhul.
«Koaksiaalsed ülemised rootorid pakuvad piisavalt tõstejõudu väiksema läbimõõduga ja välistavad vajaduse sabarootori järele,» märkis FlyNow. Ettevõttel on kuus aastat, et jõuda masstootmiseni ja paigutada «tuhandeid» masinaid Expo teenistusse. Kuid neil on veel palju tööd teha. Kui FlyNow' masin esimest korda veebruaris välja ilmus, oli ettevõte läbi viimas «maapealseid katseid» kontseptsioonimudeliga, kuid puuduvad andmed, et masin oleks seni lennanud.
Seega on veel pikk tee minna, isegi kui lubatud Saudi piirkondlik kontor ja tootmisliin paika pannakse. Oleme kindlasti huvitatud sellest, kuidas selline asi suurel skaalal töötab, eriti kuna Expol plaanitakse kasutada «tuhandeid» masinaid piiratud õhuruumis.
Kindlasti nõuavad need autonoomset kopteritelaevastiku juhtimist, kuna kabiinis ei tundu olevat juhtimisvahendeid ja keegi ei tahaks lasta tuhandeid välisturiste korraga nendega sõitma.
Õhusõidukid tunduvad maa peal suhteliselt kompaktsed, kuid räägime siiski vähemalt auto parkimise suurusest kohast ühe sellise laadimiseks, rääkimata korralikust piirangualast õhkutõusmiseks ja maandumiseks, nii et tuhanded sellised masinad vajavad palju maapinda. Teiselt poolt on Riyadh suhteliselt väike linn – vaid mõne kilomeetri laiune – ja selle ümber on külluslikud punase liivaga kõrbealad, nii et ruumi on, kui nad saavad laadijad ühendatud.
Kuid räägime praktilisusest ja kahtlustest sellega seoses. «Kui 2030. aasta Riyadhi Expol tõepoolest «tuhanded» FlyNow' elektrilised helikopterid inimesi ringi veavad, siis palun otsige mind üles minu maa-alusest punkrist, kus ma oma jalgu kõigutan, ja andke teada, et saaksin hyperloop'iga sajamiilise lamaskil läbi kõrbe sirutava pilvelõhkuja restorani sõita ning maitsvat ja värskelt küpsetatud mütsi süüa,» naljatas keegi kommentaarivoos.
Allikad: FlyNow, Saudi Arabia Holding Co via UAM News ja New Atlas