/nginx/o/2024/08/05/16269838t1hc2e2.jpg)
Mäöödunud neljapäeval, 1. augustil jõustus Euroopa Liidu ajalooline seadus tehisintellekti kohta, mille eesmärk on soodustada innovatsiooni ja samal ajal kaitsta kodanike õigusi.
EL võttis selle aasta alguses pärast keerulisi ja pingelisi läbirääkimisi vastu maailma esimese ulatusliku seaduste kogumi, et reguleerida tehisintellekti, eriti selliseid võimsaid süsteeme, nagu OpenAI ChatGPT.
Kuigi reeglid muudeti esimest korda ettepanekuks 2021. aastal, muutusid need eriti pakiliseks, kui ChatGPT tuli 2022. aastal avalikkuse ette, näidates generatiivse AI võimet luua sekunditega inimeste looduga sarnaseid tekste.
Teised generatiivse AI näited on Dall-E ja Midjourney, mis suudavad lihtsas keeles antud käskluste abil luua peaaegu igas stiilis pilte.
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen märkis, et selle tehisintellekti seadusega luuakse uued kaitsemeetmed, mitte ainult inimeste ja nende huvide kaitseks, vaid ka ettevõtetele ja uuendajatele selgete reeglite ja kindluse tagamiseks.
Ettevõtted peavad vastama nõuetele 2026. aastaks, kuid selliste AI mudelite, nagu ChatGPT kohta käivad reeglid hakkavad kehtima 12 kuud pärast seaduse jõustumist.
Kuus kuud pärast seaduse jõustumist hakkavad kehtima ranged keelud, mis käsitlevad tehisintellekti kasutamist profiilianalüüsil põhinevas ennustavas politseitöös, ning süsteeme, mis kasutavad biomeetrilist teavet, et tuletada üksikisiku rassi, usku või seksuaalset orientatsiooni.
Tehisintellekti seadus (AI Act) võtab kasutusele riskipõhise lähenemise: kui süsteem on kõrge riskiga, peab ettevõte täitma rangemaid kohustusi, et kaitsta kodanike õigusi.
Mida suurem on oht eurooplaste tervisele või õigustele, seda suuremad on ettevõtete nõuded üksikisikute kaitsmiseks.
Norton Rose Fulbrighti advokaadibüroo partner Marcus Evans rõhutas: «Tehisintellekti seaduse geograafiline ulatus on väga lai, seega peavad organisatsioonid, millel on mingeid seoseid ELiga oma äri- või kliendibaasis, rakendama tehisintellekti juhtimisprogrammi, et tuvastada ja täita oma kohustusi.»
Reeglite rikkumise või andmekohustuste täitmata jätmise eest võidakse ettevõtetele määrata trahv kuni seitse protsenti ülemaailmsest aastatulust.
Mais lõi EL uue seaduse alusel tehisintellekti ameti, mis koosneb tehnoloogiaekspertidest, juristidest ja majandusteadlastest, tagamaks vastavust seadusele.
Allikas: Tech Xplore