Päevatoimetaja:
Kaido Einama

RELVARAMM KOSUB See Ukraina kaitsetööstusettevõte kasvab erilise kiirusega ja on maailma liidrite hulgas (1)

Copy
Ukroboronpromi ümberkorraldamine hõlmas ettevõtte jagamist spetsialiseeritud alamettevõteteks, mis keskendusid sellistele valdkondadele nagu soomusmasinad, lennukite remont ja ülitäpsed relvad.
Ukroboronpromi ümberkorraldamine hõlmas ettevõtte jagamist spetsialiseeritud alamettevõteteks, mis keskendusid sellistele valdkondadele nagu soomusmasinad, lennukite remont ja ülitäpsed relvad. Foto: UKROBORONPROM

2024. aasta 6. augustil tõusis Ukraina kaitsetööstuse ettevõte Ukroboronprom, nüüd tuntud kui Ukrainian Defense Industry JSC (UDI), maailma 50 suurima kaitsetööstusettevõtte hulka, saavutades 49. koha 2024. aasta Defense Newsi esisaja nimekirjas.

See tähistab 16-kohalist tõusu võrreldes eelmise aastaga ning ettevõtte tulude 72-protsendilist kasvu, ulatudes 2023. aastal 2,2 miljardi dollarini. Sellega sai UDIst kõige kiiremini kasvav ettevõte esisaja kaitsetööstusettevõtte seas. See kasv peegeldab Ukraina kaitsesektori laienemist, mis toimub jätkuvalt Venemaaga peetava sõja taustal.

Ukroboronpromi ümberstruktureerimise käigus jagati Ukraina ettevõtte allüksused spetsialiseeritud haldusettevõteteks, mis keskenduvad valdkondadele nagu soomusmasinad, lennukite remont ja täppisrelvad.

Kasvav kaitsetööstus

See kasv on tingitud suurenenud sõjalise varustuse tootmisest, kuna Ukraina jätkab oma kaitsevõimekuse tugevdamist. Ettevõtte tulude kasv on paigutanud UDI kõige kiiremini kasvavaks ettevõtteks esisaja kaitsetööstusettevõtte seas. UDI tulud on tõusnud 2022. aasta 1,3 miljardilt dollarilt ja 2021. aasta 755 miljonilt dollarilt, mis näitab sõjaväevarustuse, sealhulgas soomusmasinate, raketisüsteemide ja droonide suurenenud nõudlust – tooted, mis on olnud olulised Ukraina kaitsetegevuses.

2024. aastal tegi UDI edusamme tootmisvõimekuse ja rahvusvahelise kohaloleku suurendamisel. Koostöös Saksamaa ettevõttega Rheinmetall avas UDI uue töökoja soomusmasinate remondi ja tootmise jaoks. Lisaks avas UDI oma esimese rahvusvahelise esinduse Washingtonis, eesmärgiga laiendada oma kohalolekut globaalsel kaitseturul. See laienemine on kooskõlas Ukraina laiemate eesmärkidega suurendada oma rolli rahvusvahelises relvatööstuses, kusjuures eeldatakse, et kaitseeksport mängib olulist rolli riigi sõjajärgses majanduses.

Ukroboronpromi ümberkorraldamine ja UDI tõus

Ukroboronpromi ümberstruktureerimine ühinenud aktsiaseltsiks Ukrainian Defense Industry aastal 2023 oli osa laiemast reformi initsiatiivist, mille eesmärk oli moderniseerida Ukraina kaitsesektorit. Juulis 2023 lõpule viidud reorganiseerimine oli suunatud tõhususe, läbipaistvuse ja ettevõtte juhtimise parandamisele. Selle käigus jagati ettevõtte üksused spetsialiseeritud haldusfirmadeks, mis keskendusid juba mainitud soomusmasinatele, lennukite remondile ja täppisrelvadele. Reform tõi kaasa ka uute järelevalvenõukogude ja siseauditi struktuuride loomise, et vähendada korruptsiooniohtu ja muuta sujuvamaks tegevusi ettevõtte arvukates alaettevõtetes, kus töötab ligikaudu 67 000 inimest.

UDI on otsinud ka koostöövõimalusi rahvusvaheliste ettevõtetega, nagu Rheinmetall, et rajada Ukrainasse soomusmasinate ühistootmisvõimalused. Ettevõtte tooteportfell on laienenud, hõlmates miine, nõukogude kaliibriga laskemoona ja erinevaid droone, mis on välja töötatud NATO liikmesriikide toel. Need arengusuunad kajastavad Ukraina kaitsetööstuse muutust, positsioneerides UDId peamiseks mängijaks nii riiklikus kaitses kui ka globaalsel relvaturul.

Globaalse kaitseturu trendid

See kasv on osa laiemast globaalse kaitsekulutuste trendist, mis kasvas 2023. eelarveaastal. Esisaja ettevõtte kogutulu ulatus 603,9 miljardi dollarini, mis on 13-protsendiline suurenemine võrreldes eelneva eelarveaastaga. Seda kasvu ajendasid suures osas süvenevad geopoliitilised pinged, sealhulgas Venemaa-Ukraina sõda, konfliktid Lähis-Idas ja kasvavad pinged Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas.

Viimase viie aasta jooksul on globaalne kaitseturg näinud kõikumisi, kuid üldiselt kasvavaid trende, kus tulud ulatusid 524,4 miljardilt dollarilt 2019. aastal kuni 595 miljardi dollarini 2021. aastal, langedes 533,9 miljardile dollarile 2022. aastal ja tõustes seejärel 603,9 miljardi dollarini 2023. aastal. Kui UDI jätkab laienemist ja kohandumist nende muutuvate nõudmistega, mängib see olulist rolli nii Ukraina kaitsestrateegias kui ka globaalses relvatööstuses.

Allikas: Army Recognition

Tagasi üles