Päevatoimetaja:
Kaido Einama

See saab olema maailma kõrgeim puitmaja – tegelikult pilvelõhkuja (1)

Copy
MGA sõnul toob arendus tõenäoliselt kaasa rohkem kui 700 miljoni dollari suuruse investeeringu.
MGA sõnul toob arendus tõenäoliselt kaasa rohkem kui 700 miljoni dollari suuruse investeeringu. Foto: MGA

Vancouveri arhitektuuribüroo Michael Green Architects (MGA) on avaldanud plaanid maailma kõrgeima puitpilvelõhkuja rajamiseks Milwaukeesse Wisconsinisse. Kui see projekt teoks saab, kerkib pilvelõhkuja tõenäoliselt Marcus Centeri kõrvale Milwaukee kesklinna.

55-korruselises puitpilvelõhkujas on hotellid, bürood ja korterid

Arendusprojekti juhib Neutrali-nimeline arendaja, kes tegeleb praegu projektile vajalike heakskiitude saamisega. MGA plaanib rajada mitmetornilise hoonekompleksi, mis hõlmab 750 kodu, bürooruume, hotelle ja kaubanduspindu. Hoone ehitamiseks on planeeritud kuni 55 korrust, millest suurem osa valmib inseneritööna toodetud massivsest liimpuidust.

Valmides peaks pilvelõhkuja ulatuma umbes 180 meetri kõrgusele. Arendaja kavatseb projekti ellu viia mitmes etapis, sealhulgas 750 eluruumi ja 17 650 ruutmeetrit büroopinda. Lisaks sellele rajatakse 3700 ruutmeetrit kaubanduspinda, 300 hotellituba, 1100 parkimiskohta ja avalikud jalakäijate alad ning platsid.

Massiivne liimpuit kui tulevikumaterjal

Liimpuit ei koosne lihtsatest prussidest, vaid on tehases toodetud materjal, mis koosneb mitmest kihist liimitud puidust. MGA kasutab glulam- ja ristlamineeritud puitu (cross-laminated timber ehk CLT), mis on spetsiaalselt loodud taluma survet, niiskust ja muid keskkonnamõjusid. Liimpuit on võrreldes betooni ja terasega odavam, kergem ja oluliselt keskkonnasõbralikum materjal. Ehitusvaldkonnas peetakse seda usaldusväärsemaks kui traditsioonilisi materjale nagu betoon ja teras.

Keskkonnasõbralik disain ja kõrguspiirangute ületamine

Arenduse maksumuseks hinnatakse üle 700 miljoni dollari ning see hõlmab mitut mitmik-kasutusega hoonet. Liimpuidust ehitiste puhul on varem kehtinud piirangud, mis lubasid ehitada kuni 18 korrust, kuid MGA plaanib need piirangud ületada. Liimpuit on populaarne jätkusuutlik ehitusmaterjal, millel on väiksem süsinikujalajälg ja mis on loomult ka taastuv materjal ning seda enam, mida pikem on sellest valmistatud materjali kasutusiga. Lisaks on liimpuidust hoonete ehituskiirus tänu eelvalmistatud elementide kasutamisele märkimisväärselt kiirem.

Ehitustööstuses hinnatakse liimpuitu selle esteetilise välimuse tõttu, kuna see ühendab traditsiooni ja modernsuse ainulaadsel viisil ning aitab kaasa linnade arengule.

Kuigi idee puitpilvelõhkujast võib algselt tekitada kahtlusi, ületavad liimpuidu eelised kõik skeptilised seisukohad. Liimpuidust valmistatud talad, mis koosnevad mitmest liimitud puidukihist, on tugevamad ja tulekindlamad kui teras, pakkudes täiendavat kindlustunnet sellise hoone ohutuses.

Michael Green Architectsi (MGA) visioon maailma kõrgeimast puitpilvelõhkujast Milwaukees näitab, et jätkusuutlikud ehitusmaterjalid, nagu liimpuit, on tulevikus olulisel kohal. Projekt mitte ainult ei tõsta linnapilti uuele tasemele, vaid tõstab esile ka keskkonnasõbraliku arhitektuuri võimekuse ja esteetilise väärtuse.

Allikas: Interesting Engineering

Tagasi üles