Kosmosesõitude ajaloos seisab ees uus ja põnev peatükk, kuna eraastronautide meeskond, kuhu kuuluvad kinematograaf, polaaruurija ning bitcoin'i-ettevõtja, valmistub esimese mehitatud kosmoselennu jaoks Maa polaarpiirkondade kohale.
Krüptomiljardär viib neljaliikmelise seltskonna tavatule kosmoserännakule
SpaceX teatas oma eelseisvast erakosmoselennust polaarorbiidile mehitatud Dragon kosmoselaevaga. Missioon, mille nimeks on saanud Fram2, sai nime laeva järgi, mis jõudis esimesena nii Maa Arktika kui ka Antarktika piirkonda. Meeskonda juhib Malta bitcoin'i kaevandusettevõtete f2pool ja stakefish asutaja Chun Wang. Lisaks temale kuuluvad meeskonda Norra kinematograaf Jannicke Mikkelsen, Austraalia polaaruurija Eric Philips ja Saksa robootikateadlane Rabea Rogge.
See kosmoselend on kõigile meeskonnaliikmetele esmakordne kogemus. SpaceXi sõnul kavatseb Wang kasutada missiooni, et rõhutada meeskonna uurimisvaimu, äratada laiemas avalikkuses huvi ja uudishimu ning näidata, kuidas tehnoloogia võib avardada meie uurimisvõimalusi nii Maal kui ka kosmoses.
Meeskond stardib Falcon 9 raketiga Kennedy kosmosekeskusest Floridas. Missiooni kestuseks on planeeritud kolm kuni viis päeva. Fram2 eesmärk on uurida Maad polaarorbiidilt, lennates polaarpiirkonna kohal umbes 425–450 kilomeetri kõrgusel.
«Varem pole ükski astronautide meeskond vaadanud Maa poole polaarorbiidilt, mille kaldenurk on umbes 60–90 kraadi ekvaatori suhtes. Polaarorbiite kasutatakse üldjuhul Maa vaatlus-satelliitide ja luuremissioonide jaoks. Rahvusvahelise Kosmosejaama (International Space Station ehk ISS) orbiit katab umbes 90% Maast, kuid ei hõlma laiuskraade alates 51,6 kraadist põhjapoolkeral ega alates 51,6 kraadist lõunapoolkeral. Polaarpiirkonna kohal lendamist üldiselt välditakse kosmoselennunduses, kuna see toob kaasa suurema kiirgusdoosi ohu, sealhulgas suurenenud virmaliste aktiivsuse riski,» teatab NASA.
SpaceXi teatel võib Fram2 startida juba käesoleval aastal. Ettevõte valmistub samal ajal ka teiseks erakosmoselennuks Polaris Dawn, mis on kavandatud augusti lõppu ja mille käigus plaanitakse sooritada esimene eraviisiline avakosmosekõnd.
Polaarorbiidi missioon, mis viib esimest korda inimesi Maa polaarpiirkondade kohale, tähistab uut verstaposti kosmoseuuringutes ja avardab inimkonna teadmispiire meie planeedist ja kaugemalt.
Allikas: Gizmodo