1924. aastal oli raadio maailmas ülikuum moesõna - niisama kuum, nagu praegu tehisintellekt. Kõik rääkisid sellest tehnoloogiaimest ja kes said, käisid ise neid imeaparaate vaatamas, mis õhust hääle kinni püüdsid ja kõigil kuulata lasid. Just sel ajal, 1924. aastal kogunesid tehnoloogiahuvilised Berliini suurele väljanäitusele, et tehnoloogia suursaavutusi vaadata. Vaatame, mis siis nüüd, sada aastat hiljem muutunud on.
PILDID KOHAPEALT ⟩ Raadiote mess IFA sai 100-aastaseks, nüüd möllab näitusel tehisintellekt
Postimees kirjutas mõned kuud enne 1924. aasta detsembris toimunud Berliini messi, et «isegi nõukogude Venemaa on otsustanud raadioühendust õige laialdasele alusele seada ja igaleühele soowijale wõimalust anda omale wastuwõtteaparaati muretseda, nii nagu see on Ameerikas. Kartus, et see nõukogude riigile hädaohtlikuks wõiks minna, ei ole mitte põhjendatud. Nähtawasti ei ole enamlased Wenemaa elektrofitseerimise juttu weel jätnud. Tühja kõhu kõrwal kulub see ameerikalik raadio lõbu ära.»
Sajand tagasi olid kuumimad tehnoloogiauudised sellised.
Täiesti ulmeline televiisor
Kuid veel enne IFA-t, mis alguses kandis hoopis nime Große Deutsche Funkausstellung (Suur Saksa Raadionäitus), tabas maailma pommuudis, mis on tehnoloogias pea sama kaaluga, nagu 2022. aastal oli ChatGPT vestlusroboti väljatulek.
Postimees kirjutab välismaa uudistes: «Kuulsa Briti teadlase professor d'Albe sõnade järele seisab maailm uue teaduslise edusammu ees telewisiooni sihis, mis wõimaluse annab kange maa peale sündmusi niisama hästi näha, nagu raadio telefon nende kuulmist wöimaldab.»
Professor ütles Daily Newsile, et televisioon ehk nägemine raadio teel saab juba «käesoleval aastal» ehk 1924 suureks uudiseks. Samal aastal valmis ka esimene «faksiaparaat» ehk mustvalge pilt ilmutati, muudeti raadiolaineks ja pärast ridahaaval taastati vastuvõtja juures väikest lampi fotopaberi kohal vilgutades. Olid pöördelised ajad.
Paraku ei olnud 14. detsembril 1924 alanud messil ühtki televisiooniaparaati 170 tuhande külalise ees näitamiseks välja panna, nagu teadlane ennustas, tuli veel mõned kuud oodata.
Alles 25. märtsil 1925 demonstreeris šoti teadlane John Logie Baird Londonis Selfridgesi kaubamajas esimest korda avalikult siluettpildi ülekandmist Nipkow´ kettaga nii-öelda televisioonis.
IFA 2024: kõik on teisiti, raadioid silmab üsna vähe
Praegu Berliinis toimuv IFA on, nagu arvata võibki, sada aastat hiljem hoopis teistsugune.
Raadioaparaate eriti ei kohta või kui, siis võib nendeks nimetada näiteks erinevaid nutikõlareid ja striiminguseadmeid, mis nüüd kogu planeeti katva internetivõrgu kaudu mistahes muusikat ja saateid ehk podcaste koju toovad.
Mõned aparaadid näevad välja nagu pildiraamid seinal, kuid võib lasta ka omale näiteks prillisanga ehitatud mikrokõlarite kaudu heli otse kõrva suunata.
Kuid põhiline, millel aastal 2024 kõige rohkem peatutakse, on muidugi tehisaru. Seda leiab praegu kõiges: ka kõik uued sülearvutid on pungil tehisintellekti funktsioone täis, kuid samamoodi igasugused kodumasinad väiksematest pliitidest külmkappideni.
Mõned IFA tipphetked
1926. aastal tehti raadiomessilt esimene raadio otseülekanne.
1928. aastal esitleti esimest televiisorit laiemale avalikkusele – selle ekraan oli mustvalge ja mõõtmetega 8 × 10 sentimeetrit. Tehti ka esimene teleülekanne.
1930: Albert Einstein tegi messi avakõne ehk keynote´i.
1963. aastal tutvustas Philips maailma esimest kassetti ja kassettmängijat.
1967: Willy Brandt käivitas sümboolselt esimese värvitelevisiooni ülekande.
1971: esitleti esimesi videomakke koduseks videosalvestuseks. Messi uueks nimeks sai IFA.
1971. aastal tuli välja ka esimene juhtmevaba teleri kaugjuhtimispult.
1981: just IFA messil sai esimest korda näha laserplaati ehk CompactDisc´i (CD).
1995: IFA oli esimene koht, kus tutvustati suure eraldusvõimega televiisoreid (HDTV), mis pakkusid oluliselt paremat pildikvaliteeti võrreldes varasemate süsteemidega.
2008: tulid välja esimesed uue ekraanitehnoloogiaga OLED-televiisorid.
2019: Deutsche Telekom avas IFAl pidulikult oma esimese 5G kommertsvõrgu, mis oli saadaval Berliinis, Münchenis, Kölnis, Bonnis ja Darmstadtis. Selleks ajaks oli maailma esimene mobiilikõne üle 5G võrgu juba tehtud (Tallinnas Elisa 5G võrgus 27. juunil 2018).
Pildikesi IFA näituselt
IFAl pakutakse suurimate saavutustena välja, mis sajand hiljem Berliini messikeskuse näitusehallides välja on pandud, et nüüd saab näha hüppavaid-veerevaid-kõndivaid ja isegi trepist üles ronivaid roboteid (sealhulgas robottolmuimejaid), kõik uuemad sülearvutid töötavad tehisaru juhtimisel ja saavad aru inimkõnest ning isegi lendavad autod on kohal.
Messil osales üle 1800 eksponendi, 125 esinejat ja rohkem kui 182 000 külastajat 139 riigist.
Sada aastat pärast selliseid suuri tehnoloogilisi läbimurdeid, nagu raadio ja televisioon, on IFA messil nüüd esindatud juba hoopis teistsugused asjad. Raadiod on peidetud nutikõlaritesse, televiisorid on asendumas laserprojektoritega või pildiraamidega seinal ning tehisintellekt on tunginud igale poole alates sülearvutitest kuni kodumasinateni. Kui varem vaimustuti suurtest teaduslikest läbimurretest, siis nüüd keskendutakse rohkem suurema kasutusmugavuse, väiksema energiatarbe ja intelligentsuse pakkumisele igas uues seadmes. IFA aga peegeldab igal ajastul valitsevaid trende ja näitab lähituleviku tehnoloogiapilti.