Uus lasersidevõrk luuakse satelliitide abil selleks, et tuleviku konfliktides oleks tagatud segamatu ühendus ja navigatsioon.
See NATO standarditele tuginev taktikaline andmesidesüsteem võib reaalajas vahetada lahinguväljal kiirelt ja häidevabalt andmeid USA ja tema liitlaste vahel. SDA eesmärk on edastada Link 16 andmeid otse kosmosest, kasutades madalal orbiidil asuvaid satelliite ning ühendades need laserkiirtega.
Kosmosepõhise ühendusvõrgustiku Link 16 võimekuse katsetamiseks proovis SDA York Space Systemsi satelliite. Esimene sidekatsetus toimus 2023. aasta novembris, kui kasutati kolme York T0 transpordikihi satelliiti ja vastuvõtjaid, mis olid ühendatud maapealsete raadiojaamade kaudu.
Katse toimus koostöös nn Five Eyes riikide — Austraalia, Kanada, Uus-Meremaa, Ühendkuningriigi ja USAga. L-sagedusala seadmed saadi täpse sünkroniseerimisega tööle ning edastati edukalt esimesi taktikalisi sõnumeid.
Senine raadio teel militaar-kosmoseside kiirus 1 Mbit/s pole teab mis suur, kuid laseritega saaks kiirusega kuni 100 Gbit/s edastada lisaks erinevatele taktikalistele sõnumitele ka mahukamaid materjale, näiteks otseajas videot ja kõrge eraldusvõimega lahinguvälja pilte, miks mitte ka ruumilist 3D pilti.
Link 16 katsetustes osalevad ka kaitsetööstusettevõtte Lockheed Martin ehitatud satelliidid, mis saadeti orbiidile 2023. aasta septembris. Praeguseks koosneb SDA algne konstellatsioon 28 satelliidist, mis hõlmavad andmetranspordi ja jälgimise kihi satelliite. T0 konfiguratsioonis suudavad need hoida Link 16 ühendust umbes 10 minutit, kuid tulevane T1 seadistus peaks lubama juba pikemat ühenduse säilitamist ja katab rohkem kui 100 satelliiti.
Laserkommunikatsioon teeb edusamme