Honeywell Aerospace Technologies on välja töötanud uue statsionaarse ja mobiilse avastamise ja tabamise süsteemi (Stationary And Mobile UAS Reveal And Intercept) drooniparvede vastu võitlemiseks. Droonidega toimetulek on aga nüüdissõjas möödapääsmatu.
Honeywell: õige varsti toome taevast alla mistahes drooniparved (4)
Tehnoloogia
Süsteem loodi koostöös kaitsetööstuse juhtivate tootjatega, sealhulgas Blue Halo, Leonardo DRS, Pierce Aerospace, Silent Sentinel, Walaris, Rocky Research ja Versatol. Süsteemi koostisosadeks on raadiosageduste tuvastamine ja sensoritehnoloogia, mis kasutab ka mitmesugust valgust objektide ja ründavate droonide tuvastamiseks ja jälgimiseks, eks ikka nende hävitamise eesmärgil.
Honeywelli esindaja selgitas, et uus C-UASi süsteem kasutab toimivat ja testitud tehnoloogiat, millel on tehisintellekti (AI) võimalused, droonide liikumisega kaasneva elektromagnetilise kiirguse tuvastamise võimalused, sisseehitatud küberturvalisus, kaitse mitmesuguste segajate vastu ja kvantkoodiga krüpteeritud turvaline andmeside. Lisaks integreeritakse süsteemi üliturvaline juhtimis- ja kontrollivõimekus, mitmed radarid, elektrooptilised (EO) ja infrapuna (IR) andurid ning AI-toega tuvastustehnoloogia koos mitmekihiliste raadiosageduslike ründevõimekustega.
Süsteemi kuulub ka kineetiliste ja suunatud energia relvade valik, mis suudab drooniparvi neutraliseerida. Esindaja lisas, et süsteem on kohandatud suuremate droonide vastu võitlemiseks. Siiski ei ole veel täpsustatud, kui palju droone suudab süsteem korraga neutraliseerida.
USA õhujõudude jaoks
Honeywell arendab seda uut EAGLS C-UASi süsteemi USA õhujõudude jaoks. USA õhujõudude üleilmsete rünnakute väejuhatus valis hiljuti Honeywelli süsteemi, et demonstreerida, kuidas kaitsta liikuvaid objekte drooniparvede eest. Demonstratsioon on planeeritud 2025. aasta jaanuarisse.
Õhujõududele näidatav prototüüp kasutab Leonardo DRSi radarit. Lisaks töötab Honeywell praegu seitsme ülivõimsa laserprogrammi kallal ja hindab suure võimsusega mikrolainete kasutamist erinevatel platvormidel.
Honeywelli kaitse- ja kosmosetehnoloogiate üksuse juht Matt Milas rõhutas, et tänapäeva sõjapidamine muutub kiiresti ja drooniparved kujutavad endast tõsist ohtu sõjalistele operatsioonidele. Uue süsteemi mitmekihilised kaitsemehhanismid suudavad tuvastada ja jälgida mitmeid selliseid ohte ning pakkuda ka tõhusat kaitset lahinguväljal.
Droonide suurenenud kasutamine konfliktitsoonides, näiteks Ukrainas ja Lähis-Idas, on sundinud USA sõjaväge intensiivistama oma jõupingutusi uute võimekuste ja vastumeetmete arendamiseks, et tõhusalt selle areneva ohuga toime tulla. Praegused katsed hõlmavad traditsioonilisi kineetilisi lahendusi, nagu Stinger-raketid, ja uuenduslike suunatud energia relvade testimist, sealhulgas suure võimsusega lasereid ja mikrolaineid.
Allikas: Interesting Engineering