Päevatoimetaja:
Kaido Einama

ARVUSTUS Nutikell Watch GT 5 - ilus disain ja head andurid, aga sisus on veel üks asi parandada

Copy
Uus Huawei nutikell on läinud elegantsemaks ja uusi sihverplaate on lisandunud, samuti on uuendatud tarkvara ja riistvara. Kuid enamus asju on samad. Lihtsalt igal aastal tuuakse välja uus mudel, mis peab varasematest erinema.
Uus Huawei nutikell on läinud elegantsemaks ja uusi sihverplaate on lisandunud, samuti on uuendatud tarkvara ja riistvara. Kuid enamus asju on samad. Lihtsalt igal aastal tuuakse välja uus mudel, mis peab varasematest erinema. Foto: Kaido Einama

Hiina tehnoloogiafirma Huawei teeb nagu kõik teisedki suuremad tegijad: igal aastal peab välja tooma midagi uut. Viimasel ajal on see olnud suurem ülesanne pigem turundus- ja disainitiimidele, sest kellad ise on juba üsna täiuslikkuse lähedal. Huawei Watch GT 5 puhul jätkatakse taas disainijuttu, kuid kas sisu on siis juba täiuslik? Üht asja oleks küll vaja veel oluliselt parandada, et teistele (Androidiga kelladele ja Apple Watchile) järgi jõuda.

Kindlasti on Huawei GT 5 puhul endiselt väga hea aku pikk kestvus ja selles on Huawei teistest pika puuga ees. Kuidagi on õnnestunud neil panna kell kestma mitu nädalat. Kui teha iga päev mõni GPS-iga trenn, mis rohkem energiat vajab, siis näitab aku ikka nädala lõpuks 30% täituvust.

Kuidas nad seda teevad? Selle kohta on üht-teist spekuleeritud, kuid täpselt teab vaid Huawei ise. Ilmselt on siin oma osa riistvara ja tarkvara koostöös, sest Hiina tehnoloogiafirma teeb operatsioonisüsteemi ise - HarmonyOS-i.

Kuus kella: Watch GT 5 hoiab hinna mõistliku

Huawei tuli sellesügisesel esitlusel välja koguni kuue erineva kellaga, millest GT 5 saab ilmselt üheks populaarseimaks mudeliks. Testimisel oli 46 mm sihgverplaadiga mudel, kuid on ka väiksem ja elegantsema disainiga (41 mm) ning Pro-seeria.

Tavalisel GT 5-l ei ole kõiki oma kallima Pro-venna «kellasid ja vilesid» – puudub üksikasjalik golfi jälgimise või rajajooksu režiim, titaanist korpus või safiirklaasist ekraan samuti, kuid kõik muu on suuresti sama.

Watch GT 5 saab populaarsemaks ilmselt just oma hinna tõttu: Eestis jääb see 250 euro piirimalile, samal ajal kui Pro-mudel algab 370 eurost. Teiste nutikelladega võrreldes, mis samasid asju teevad või isegi vähem, on need hinnad üsna soodsad.

Disain: nurgelisus on tagasi

Et midagi uut pakkuda, on hea midagi varem tehtut tagasi tuua. Me mäletame veel Samsungi mängimist keeratava rõngaga ümber sihverpaadi, mis kadus ja tuli siis tagasi jne. Sama kordub Huawei kellakorpuse nurgelise disainiga: ümar kuju asendati varem Pro-seerias juba nähtud kuusnurksega.

Nurgeline korpus on võetud eelmise põlvkonna Pro-mudelist.
Nurgeline korpus on võetud eelmise põlvkonna Pro-mudelist. Foto: Kaido Einama

Kell on välimuselt siiski muutunud sihvakamaks ja elegantsemaks, kui eelkäijad ning rõhku on pandud tipptasemel (moe)disainile.

Kellarihm, mis kaasa tuleb, käib nüüd lahti mugavamalt, lihtsalt nupust. Kaasas olnud sinine rihm on efektse nailonist kootud kangaga.

Vajuta vaid nuppu, kui rihma tahad vahetada. Mõned vahetavad seda mitu korda päevas: sportliku ja soliidse vahel.
Vajuta vaid nuppu, kui rihma tahad vahetada. Mõned vahetavad seda mitu korda päevas: sportliku ja soliidse vahel. Foto: Kaido Einama

Disaini osaks võib pidada ka uusi digitaalseid sihverplaate. Nendega on nii, et turundusosakond ilmselt on sekkunud, sest uutele kelladele tulevad uued sihverplaadid pole saadaval vanematele mudelitele.

Paar huvitavamat uut sihverplaati, mille saab kella taustaks panna ja erinevaid näitusid näitama, on sellised.

Uuele sihverplaadile saab kuvada ka oma viimase treeningu. Või siis näidata ilmateadet, päikesetõusu, kõrgust merepinnast ja palju muud.
Uuele sihverplaadile saab kuvada ka oma viimase treeningu. Või siis näidata ilmateadet, päikesetõusu, kõrgust merepinnast ja palju muud. Foto: Ekraanipilt / Kaido Einama

Muidugi on kell ka veekindel ja kriimustuskaitset olevat kahekordistatud, kasutatud on korrosioonikindlaid materjale.

Ekraanist saab nüüd ekraanipilte teha, vajutades kaks küljenuppu korraga alla. Nuppudest saab ka puutetundlikku ekraani kasutamata menüüdes liikuda: pöördnupust kerides ja vajutades ning alumisest funktsiooninupust vajutades.

Trenn: profilt jooksma ja väntama

Kuna üks põhilisi omadusi kellal on erinevate trennide jälgimine ja tulemuste hindamine, siis neid funktsioone on muidugi ka seekord täiustatud.

Alusta trenni lihtsatest harjutustest.
Alusta trenni lihtsatest harjutustest. Foto: Ekraanipilt

Kasutada saab kaardipõhiseid teekondi, valida endale sobiv trenniprogramm kaalulangetusest musklikasvatamiseni jne.

Enamus neist on tasulise lisaprogrammiga saadaval. Tehisintellekt soovitab iga päev, mida teha ja kaloritasakaalu jälgimise skaala on ka endiselt esindatud, nagu seda eelmisel aastal tutvustati.

Kui nüüd õue minna ja trenni alustada, siis torkab silma, et GPS käivitub veelgi kiiremini. Enamasti on 4-5 sekondiga asukoht käes ja võib jalutama-jooksma-väntama või midagi muud tegema hakata.

Vasakul kaloritasakaalu skaala, mis mõõdab palju oled (ise sisestades) kaloreid söögikordadega kogunud ning kui palju treeningute ja liikumisega päeva jooksul kulutanud. keskel trenni alustamise ekraan, mis näitab, millal GPS on valmis träkkima ja paremal salvestatud teekond (Neitsi tähtkuju kujuline), mis Tallinnas tuleb läbida Kadrioru pargis.
Vasakul kaloritasakaalu skaala, mis mõõdab palju oled (ise sisestades) kaloreid söögikordadega kogunud ning kui palju treeningute ja liikumisega päeva jooksul kulutanud. keskel trenni alustamise ekraan, mis näitab, millal GPS on valmis träkkima ja paremal salvestatud teekond (Neitsi tähtkuju kujuline), mis Tallinnas tuleb läbida Kadrioru pargis. Foto: ekraanipildid

Jala või jalgrattaga oli GPS väga täpne: võrreldes Huawei varasemate kelladega, millel oli ka keskmisest parem GPS, hoiab see end veel sirgemini teel ja võtab kurvid veel täpsemini välja. Seega saab läbitud vahemaa täpsemini kirja.

Jooksjate jaoks on mõned uued täiustatud mõõdikud: nad saavad kasu näiteks jala maapinnaga kokkupuute ajast, vertikaalse liikumise andmetest ja tasakaalust, ka jalgratturitele pakutakse lisa-andmeid oma trenni edenemise jälgimiseks.

Stravasse trenniandmete saatmine töötab kiirelt, kuid teinekord on vaja enne avada nutitelefonis Huawei terviseäpp, et andmed üle kanduksid.

Paremal jalutuskäik läbi Ülemiste keskuse, vasakul teekond Lasnamäe nõlvast alla. Õues on GPS-i träkkimine täpne, aga siseruumides, nagu ka kõigi muude kelladega, asukohta kätte ei saa. Majja sisenemise ja väljumise punktid ühendatakse sirgega.
Paremal jalutuskäik läbi Ülemiste keskuse, vasakul teekond Lasnamäe nõlvast alla. Õues on GPS-i träkkimine täpne, aga siseruumides, nagu ka kõigi muude kelladega, asukohta kätte ei saa. Majja sisenemise ja väljumise punktid ühendatakse sirgega. Foto: ekraanipildid

Huawei on uuendanud oma andureid ja parandanud täpsust mõõtes erinevates tingimustes erinevate spordialadega, mille jaoks on sporditreenerite ja teadlaste kaasamisega avatud Helsingis ka vastav uuringukeskus. 

Optimeeritud andurid lasevad nüüd kiiremalt vere hapnikusisaldust lugeda ja hingamissagedust tuvastada, mida peetakse une jälgimisel praegu kõige arenenumaks tervise jälgimise lahenduseks nutikellades. Kell suudab tuvastada hingamise katkestusi, mis võivad varakult viidata terviseprobleemidele, millega tuleks juba arsti konsultatsioonile minna.

Muud äpid ja trikid

Huawei kasutab oma operatsioonisüsteemi HarmonyOS, mis tähendab, et äpid peavad olema tehtud samuti just selle platvormi jaoks.

Sellepärast ei näe me kella valikus Androidiga kelladest või veel vähem Apple Watchist tuntud äppe, vaid need on teinud enamasti Huawei ise või mõned vähetuntud arendajad. Äppide valik võiks olla palju rikkalikum, kui praegu.

Midagi siiski on, näiteks saab ühe vaheäpiga lasta omale kella kuvada Google Mapsi navigatsiooni. Samamoodi saab navigeerida ka ilma vaheäpita Huawei enda kaardirakendusega Petal Maps.

Kuid Huawei on kaardinduse ka ise välja arendanud, nüüd saab kella laadida offline kaarte ja nende järgi trenni teha. Eesti kaart on näiteks 82 MB ja see laeb kella sisse üsna ruttu.

Kui alustad treeningut, näiteks jooksu või rattasõitu, siis treeninguandmete ühel vahekaardil näeb värvilist kaarti taustal ja offline kaardiga pole selleks internetiühendust enam vaja.

AppGallery valikus on umbes 40 äppi, millest enamus pakub mingit niisama meelelahutust, aga kasulikku leiab ka. Lisaks Petal Mapsile ja G Maps Navigationile, mis Google Mapsi navigatsiooni vanehdab, võib veel paigaldada ka Spotify Controlleri, millega saab randmelt oma Spotify äppi juhtida ja näha, mis lugu mängib. Selleks peab ka telefoni ühe lisaäpi paigaldama.

Kasuks võib veel tulla ka Camera Opus, mis kuvab kellaekraanil kaamerapilti ja lubab kellalt pilti või videot teha nii-öelda kaugpäästikuga.

Samas võib seda rakendust pidada sisuliselt tasuliseks ja see on ka üsna koleda kasutajaliidesega, tasuta versioonis pole eriti palju võimalusi ja kaamerapildi kvaliteeti on piiratud.

Valik äppe (ülevalt paremale) Pildistamisäpp, muusikaäpp, kompass, kalkulaator, kõrgus merepinnast, nahatemperatuur, jalgrattatrenn, kaardinavigatsioon.
Valik äppe (ülevalt paremale) Pildistamisäpp, muusikaäpp, kompass, kalkulaator, kõrgus merepinnast, nahatemperatuur, jalgrattatrenn, kaardinavigatsioon. Foto: ekraanipildid

Plussiks on siiski Huawei enda operatsioonisüsteemiga see, et konkureerivaid platvorme ei peljata ning seda nutikella võib vabalt kasutada nii iPhone´iga kui Androidiga. Apple´i platvormil on küll osa funktsioone puudu, näiteks ei saa äppe installida.

Aku kestab kaks nädalat

Suurimaks plussiks on Huawei Watch GT 5-l endiselt pikk akuaeg, ehkki midagi uut siin ei lisandunud. Aku kestab keskmise kasutamisega 14 päeva, kuid GPS-i ja alati sees olevaid andureid kasutades akuaeg lüheneb.

Siiski oli pärast peaaegu igapäevast GPS-i kasutamist nädala pärast akust endiselt alles veel 30 protsenti, mis tähendab, et 14 päeva sellega välja ei vea, aga nädala sai küll hakkama. Täislaadimine kestab ligi tunni ja selleks on kaasas juhtmevaba adapter. Kella saab ka tavalisest juhtmevabast laadijast laadida.

Sõnumid ja meeldetuletused: klaviatuuriga saab vastata

Nüüd saab ka odavama mudeliga randmelt ekraaniklaviatuuril nokkides vastata, ehkki klahvid on üliväikesed ja Eesti tähti loota ei maksa, erisümboleid on samuti napilt. Kuid emotikone on kuhjaga ning endiselt töötavad ka kiirvastuste variandid, mida saab mobiiliäpis seadistada.

Mobiiliäppide teavitusi näidatakse värvilise äpi-ikooniga ja nende saabumist saab mobiilist seadistada. iOS-iga nutitelefonidega ei saa aga sõnumitele vastata.

Klaviatuurile peab pisikesel ekraanil töntsi sõrmega üsna täpselt pihta saama, pikki kirju muidugi nii ei kirjuta.
Klaviatuurile peab pisikesel ekraanil töntsi sõrmega üsna täpselt pihta saama, pikki kirju muidugi nii ei kirjuta. Foto: Ekraanipilt

Mobiilikõnedele saab samuti vastata otse randmelt, sest kellal on sisseehitatud mikrofon ja kõlar.

Endiselt ei tööta kellaga maksmine kontaktivaba kaardiga, kuna see pole meie regioonis toetatud.

Kokkuvõttes on Huawei kell väike edasiminek, kuid väga suuri muudatusi just ei paku. Samas pole kella hind väga suur, et endale üks korralik trenniseade väga täpse aktiivsusmonitoriga võtta. Kui tahad palju lisaäppe, võid muidugi proovida Androidiga randmeseadmeid, mille aku kestab vaid üks-kaks päeva, aga kui tahad harvem kui kord nädalas laadida ja aku suhtes muretu olla, siis jällegi pole Huaweile alternatiivi.

Nutikell Huawei Watch GT 5

Foto: Huawei

Hind: ca 250 eurot

Kaitsetase: vee- ja tolmukindel, vastab standardile IP68 (veekindel kuni 50 meetri sügavusel)

Korpuse suurus: 46 mm

Ühilduvus: Android, iOS

Ekraan: ümmargune, läbimõõt 1,43 tolli, eraldusvõime 466 x 466 pikslit, AMOLED paneel, puutetundlik

Ühendus:Bluetooth 5.2

Rihma suurus: 120-190 mm

Aku: tööaeg kuni 336 h (14 päeva), mahutavus 524 mAh, juhtmevaba laadimine, kiirlaadimine

Tervise ja aktiivsuse jälgimine: pulss, vere hapnikusisaldus, sammud, une jälgimine, naiste tervise jälgimine

Funktsioonid ja andurid: GPS, NFC, kõned (mikrofon ja kõlar), elektrooniline kompass, kiirendusandur, baromeeter

Mõõtmed: 4,58 x 4,58 x 1,07 cm

Kaal: 48 grammi

Allikas: Huawei

Tagasi üles