Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Hiina ei varjagi enam sõjalist koostööd Iraaniga – see on isegi näitusel välja pandud

Copy
Nagu Shahed: hiinlased on leidnud, et Iraanis tehakse päris häid droone ja toodavad nüüd ise ka samasuguseid.
Nagu Shahed: hiinlased on leidnud, et Iraanis tehakse päris häid droone ja toodavad nüüd ise ka samasuguseid. Foto: Centaur Defense Systems

Hiina ettevõte Centaur Defense Systems LLC esitles Aafrika lennunduse ja kaitse 2024. aasta näitusel AAD oma uut drooni DFX-50, mis on otseselt inspireeritud Iraani droonist Shahed-136.

See pole ainus droon, mida ettevõte Shahed-136 põhjal on loonud. On olemas ka suurem mudel DFX-100 ehk GHQ-100.

DFX-50, mida demonstreeriti AAD 2024 näitusel, kaalub 16,5 kilogrammi ning suudab kanda kuni 5 kg lasti. Drooni kere on valmistatud komposiitmaterjalidest ja polüolefiinist (EPO), mis muudab selle odavamaks ja kiiremini toodetavaks. Ettevõtte sõnul võimaldab selline disain drooni kasutamist erinevates operatsioonides, kirjutab Army Recognition.

Juhtimissüsteem on kohandatud täpsusele ja raadiohäirete mõju vähendamisele.

Droon suudab automaatselt sihtida fikseeritud sihtmärke, määrates nende täpsed koordinaadid, ning on varustatud elektro-optilise otsijaga, mis aitab tuvastada, jälgida ja rünnata nii liikuvaid kui ka paigal olevaid sihtmärke määratud piirkonnas.

Mehitamata lennumasin (UAV) on 1,8-meetrise tiivaulatusega, 1,6 meetri pikkune ja 0,3 meetrit kõrge. Droon stardib katapuldilt ning kestab üle 120 minuti, tegutsedes selle aja jooksul kuni saja kilomeetri kaugusel. DFX-50 lendab alla 3000 meetri kõrgusel ning saavutab ründekiiruse kuni 250 meetrit sekundis.

Hiina droon DFX-50 lastakse välja katapuldiga.
Hiina droon DFX-50 lastakse välja katapuldiga. Foto: Centaur Defense Systems

Need tehnilised omadused muudavad selle sobilikuks pikema kestusega missioonide jaoks, kus sihtmärkide ründamine nõuab suurt täpsust.

Iraani eeskujul tehti ka suurem droon

Centaur Defense Systems pakub ka suuremat rändrelva DFX-100 ehk GHQ-100, mis on samuti inspireeritud Shahed-136st.

DFX-100 on tavaline kaugjuhitav täppislennuvahend, mis on mõeldud kulutõhusaks sõjaliseks operatsiooniks.

Selle põhifunktsioon on sihitud rünnakute läbiviimine teadaolevate sihtmärkide vastu pikema lennuajaga. Drooni saab kasutada nii ühe kui ka mitme madala kuluga kaugjuhtimise süsteemi osana, mis suurendab selle efektiivsust.

DFX-100-l on 2,9-meetrine tiivaulatus ja 3,3 meetri pikkune kere. Stardikaal on 110 kilogrammi ning seade suudab saavutada lennulae 3000 meetrit. Lennuulatus on kuni 1000 kilomeetrit ning kruiisikiirus 150 kilomeetrit tunnis. Droon püsib õhus kuni kaheksa tundi ja kannab 50-kilogrammist lõhkepead, mille kahjustusraadius ulatub 150–300 meetrini. Süsteemi saab lahinguks valmis seada 30 minutiga.

Sõjalistes operatsioonides suudab DFX-100 pikka aega hõljuda missioonialade kohal ja selle sihtimissüsteemid võimaldavad visuaalsest ulatusest väljaspool toimuvaid operatsioone, mis tähendab täpseid rünnakuid ettemääratud sihtmärkidele. Navigatsiooni- ja lõppjuhendamise funktsioonid tagavad sihtmärkide täpse tabamise.

Parem kui Iraani Shahed

Pärast lõhkepea paigaldamist suudab süsteem tabada suuri statsionaarseid maapealseid sihtmärke. Süsteem hõlmab ka traadita monitooringu võimekust, mis võimaldab operaatoritel jälgida relva seisundit missioonide ajal.

On väidetud, et DFX-100 ületab Iraani Shahed-136 drooni jõudluses, pakkudes samal ajal täiustatud võimalusi madalama hinnaga.

Iraani Shahed-136, mis on tuntud ka Venemaa teenistuses nimega Geran-2, on mõjutanud mitmete UAVde arendamist kogu maailmas. Venemaal toodetakse Geran-2 droone Iraani eeskujul kodumaiste modifikatsioonidega, sealhulgas GLONASSi satelliitnavigatsioonisüsteemiga. Venemaa ja Iraan on kokku leppinud nende droonide tootmises Tatarstanis asuvas Alabuga erimajandustsoonis, kus plaanitakse 2025. aastaks ehitada umbes 6000 drooni.

Valgevene on samuti sisenenud rändrelvade tootmise turule, alustades Iraani Shahed-136 baasil kohaliku droonitootmisega, nimega «Nomad». 3. juulil 2024 esitles armee Nomadi drooni Minski iseseisvusparaadi ajal, märkides selle debüüti Valgevene arsenalis.

Türgi droonitootja Robit Technology on välja töötanud Azab T150 ja T200 mudelid, mida peetakse samuti Shahed-131 ja Shahed-136 droonide koopiateks. Samuti on Iisraeli ettevõte Smart Drones avalikustanud Iraani Shahed-136 drooni täpse koopia nimega Delta-wing RS2, mida kasutatakse Iisraeli õhujõudude treeninguoperatsioonideks.

Tagasi üles