Hiinas tõusis rahvuspüha puhul korraga taevasse rekordiline drooniparv: kümme tuhat lennumasinat, mis moodustasid erinevaid kujundeid ja imiteerisid ilutulestikku. Tulemus läks kirja ka rekorditeraamatusse.
VAATA ISE ⟩ Hiinas tähistati rahvuspüha enneolematu «droonitulestikuga»
Hiina linn Shenzhen, kust tuleb valdav osa Hiina kõrgtehnoloogilisest toodangust, tähistas oktoobri saabumisega Hiina rahvuspüha suurejoonelise vaatemänguga: 10 197 droonist koosnenud parv püstitas uue maailmarekordi, esitades traditsioonilist ilutulestikku uutmoodi. Shenzhenis asub ka Hiina kuulsaim droonitootja DJI.
Guinnessi maailmarekordite raamat on samuti uue saavutuse ära märkinud. Alles septembris eelmise tulemuse kahekordselt ületanud rekord 7598 drooniga (samuti Shenzhenis) sai nüüd taas purustatud.
Kuigi droonide liikumine tundub aeglane võrreldes päris ilutulestiku sähvimisega, saavutatakse selle arvutitega koordineeritud etendusega juba päris häid efekte, kui parv kasutab taevast ekraanina, luues liikumise illusiooni. Droone lülitatakse sisse ja välja või muudetakse nende värvi, justkui need oleksid suure liikuva pildi pikslid.
Niimoodi arvutiga droonide valgustust juhtides saab kujutise palju kiiremini ja ühtlasemalt liikuma panna, kui droone liigutada. Lennuvahendid püsivadki pildi tekitamiseks ühel kohal paigal, kuid muidugi on ka efekte, kus need parves ringi liiguvad nagu linnuparv.
Kuigi ametlikus videos tundub sellise lendava ekraani resolutsioon esialgu tagasihoidlik, võib allolev kaugemalt filmitud pealtnägija video jätta kogu efektist hoopis ülevaatlikuma mulje, kirjutab New Atlas.
Go talk to anyone in the military and ask what they’re most afraid of.
Doesn’t matter what they do—infantry, aviation, navy, intel, special ops, logistics, or anything else.
They’ll all tell you it’s this. pic.twitter.com/wmh7Dk8RJU
— Robert Sterling (@RobertMSterling) September 30, 2024
Siin on veel üks videoklipp eemalt nähtud droonipildist, kust on selgelt näha, mismoodi õhus paigal hõljuvaid lennuvahendeid saab kui piksleid juhtida justkui hiiglaslikul kolmemõõtmelisel ekraanil:
Record-breaking 10,197 drones illuminate the sky to celebrate China's National Day. pic.twitter.com/FX14s1KPBU
— Game of X (@froggyups) September 28, 2024
Hiinas leiutati ilutulestik umbes 1200 aastat tagasi. Lisaks on riik viimase kümnendi jooksul kindlalt valitsenud nelikopterite ehk droonide valdkonnas, juhtides ülemaailmselt droonide tootmist.
Väiksed, odavad ja väledad mehitamata õhusõidukid on end tõestanud ka tänapäeva sõjapidamises. Tuhandete selliste koordineeritud parved, mida juhib tehisintellekt, on juba jõudnud tuleviku sõjastsenaariumidesse.
Droonietendusi on korraldatud ka Eestis. Üks suurimatest toimus 27. augustil 2021 Tallinnas linnahalli kohal, kus see aga katkestati, kuna linnahalli katusele kogunenud rahvamass pani NÖEPi kontserdi taktis hüpates kontserdipaiga all oleva jäähalli katuse ohtlikult õõtsuma. Siis osales valgusmängus 50 piimja korpusega värvilist drooni.