Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Täna 75 aastat tagasi Televiisoritega juhtus midagi üleöö

Copy
Esimesed laiatarbess läinud telekad olid nii suured ja rasked, et lihtsam oli paigutada kineskoop vertikaalselt ja vaadata pilti peegli abil.
Esimesed laiatarbess läinud telekad olid nii suured ja rasked, et lihtsam oli paigutada kineskoop vertikaalselt ja vaadata pilti peegli abil. Foto: Wikimedia Commons

Ümarad telekapildid jäid minevikku ja esmakordselt muutus telerikujutis nelinurkseks. See sai teoks tänu innovatsioonile klaasitöötlemise vallas.

1949. aastal valmistati Ameerika Ühendriikides esmakordselt ristkülikukujulise ekraaniga kineskoobid. esimesed tarned. Need tootis Kimble Glass Co., Owens-Illinoisi tütarettevõte, ja nende hind oli umbes 12 dollarit (tänases vääringus ca 160 dollarit) . Kineskoobi ekraanipinna suurus oli umbes 30 x 40 cm Ettevõte tõi kineskoobid ametlikult müüki 10. juulil 1949.

Senini olid kineskoobid ümara ekraaniga – sellise kujuga oli seest õhutühjal klaasanumal, mida kineskoop endast kujutas, lihtsam taluda õhurõhu survet.

Televisiooni algaastad

Esimesed edusammud elektroonilise televiisori väljatöötamisel tehti 1920. aastatel. Ameerika teadlane PhiloFarnsworth demonstreeris 1927. aastal esimest täielikult elektroonilist televiisori süsteemi, mis suutis edastada pilte ilma liikuva mehaanika kasutamiseta. Varasemates televiisorites olid kasutusel näiteks augustatud kettad – nn Nipkow'i kettad – mille abi tekitati liikuv kujutis: ketta taga oli valgusallikas, mille heledust muudeti ja spiraalselt paiknevad aukude read tekitasid silmale rida-realt samal moel töötavast kaamerast lähetatud kujutise.

Kineskoop

Kineskoobi ehk katoodkiiretoru (cathode ray tube e. CRT) leiutas Karl Ferdinand Braun 1897. aastal, kes demonstreeris selle esialgset kasutamist ostsilloskoobina – seadmena, mille abil sai kuvada erinevaid elektrilisi võnkumisi. Hiljem kohandasid teadlased seda tehnoloogiat televisiooniekraanide jaoks. CRT tehnoloogia jäi televisiooni peamiseks kuvamismeetodiks kuni lameekraanide ja vedelkristallekraanide (LCD) tulekuni 1990. aastate lõpus ja 2000. aastate alguses.

Esimene laiemalt kättesaadav teler

RCA (Radio Corporation of America) oli üks juhtivaid ettevõtteid, kes töötas välja ja populariseeris televiisorit Ameerika Ühendriikides. Aastal 1939 tutvustas RCA New Yorgis toimunud maailmanäitusel esimest laialdaselt kättesaadavat televiisorit – RCA TRK-12.

Lameekraanide areng

Kuigi kineskoobid domineerisid kuni 20. sajandi lõpuni, hakati 1990. aastatel arendama uusi tehnoloogiaid, nagu vedelkristallekraanid (LCD) ja plasmatelerid. Esimene turgudel kättesaadav LCD teler ilmus 1980. aastatel, kuid tõeliselt populaarseks muutus see alles uue aastatuhande alguses.

Tagasi üles