Suurbritannia kaitseministeerium tutvustas 30. septembril oma ambitsioonikaid plaane uue kaugmaa rakett-drooni arendamiseks, mille nimeks saab Project Brakestop. Tegemist on väga tuttava lahendusega Ukraina lahinguväljalt: Ühenkuningriigid nimelt loovad midagi üsna sarnast ukrainlaste leivapätsi-nimelisele Paljanõtsja relvale.
Briti relvasepad võtsid mõõtu ukrainlastelt – hakatakse ehitama sellist pikamaaraketti
Selle projekti eesmärk on toota vähemalt 20 seadet kuus, et tugevdada Ühendkuningriigi sõjalisi võimeid keerulistes taktikalistes olukordades, kirjutab Defence Express.
Septembris avaldatud eelinfo põhjal on tegemist ühepoolse rünnaku süsteemiga (seda nimetatakse One-Way Effector (OWE) Heavy´ks), mis on võimeline sihtima vaenlase olulisi sihtmõrke üle 500 kilomeetri kauguselt.
Süsteem on kavandatud toimima ka globaalne satelliitnavigatsiooni katkemise korral ning taluma elektromagnetilisi ründeid, pakkudes suuremat täpsust ja vastupidavust tänapäevaste ohtude vastu.
Kandes 200 kuni 300 kilogrammi koormat, suudab rakett saavutada kiiruse umbes 600 km/h ja tegutseda kuni 600 kilomeetri ulatuses. Lisaks suudab rakett-droon lennata ballistilise trajektooriga või madalalt, kasutades erinevaid juhtimisvõtteid satelliitnavigatsiooni puudumise korral.
Ukraina «leivapätsi» sarnane
Project Brakestopi kontseptsioon sarnaneb Ukraina Paljanõtsja drooniga, mis on ukrainlaste poolt uues sõjaolukorra jaoks kohandatud tiibrakett, kirjutab Army Recognition.
Paljanõtsja rakettdroon, mille eesmärk on sihtida Venemaa sõjaväelennuvälju, kujutab endast olulist edasiminekut Ukraina sõjapidamises. Relv on mõeldud neutraliseerima platvorme, mida on kasutatud tuhandete rakettide ja liugpommide väljalaskmiseks Ukrainasse alates täiemahulise sõja algusest. President Volodõmõr Zelenskõi kinnitas Paljanõtsja edukat kasutuselevõttu oma iseseisvuspäeva kõnes 24. augustil, öeldes: «Täna nägime oma uue relva, Paljanõtsja rakett-drooni, esimest edukat lahingukasutust. See on täiesti uus relvaklass – meie enda Ukraina innovatsioon!»
See kaugmaa ründedroon, mida toidab reaktiivmootor, on varustatud JetCat P400-PRO reaktiivmootoriga, mis kaalub 4 kg ja toodab 43 kg tõukejõudu. Konstruktsioon on peamiselt klaaskiust, kaasas on suur kütusepaak maksimaalseks tegevusulatuseks. Droonil on aerodünaamiline disain, mis sarnaneb traditsiooniliste tiibrakettidega: ettepoole paigutatud tiibade ja sabaga, mis on varustatud nelja juhtimispinnaga.
Projekti tehnilised nõuded viitavad selgelt lahingutingimuste muutmise vajadustele, kus arendatakse tiibraketti, ballistilist raketti või drooni, mis on võimeline tõhusalt hävitama kaugeid maismaa sihtmärke.
Britid tahavad GPS-kindlat relva
Briti Kaitseministeerium rõhutab samuti elektrooniliste häire kindluse vajalikkust: tellitav süsteem peab olema vastupidav elektrooniliste relvade rünnakutele ja signaalide võltsimisele keerulistes keskkondades, mis on üha levinumad võtted tänapäeva sõjapidamises.
Briti kaitseministeerium rõhutab veel vajadust süsteemi võimalikult ohutuks käivitamiseks mobiilsetelt platvormidelt. Teates täpsustatakse: «Kasutaja vajab pika ulatusega (500 km) ja kulutõhusat One-Way Effector Heavy't, mida saab ohutult käivitada maapinnalt mobiilsel platvormil kõrge ohutasemega taktikalises keskkonnas.»
See lähenemine võimaldab pakkuda paindlikke lahendusi, mis suudavad kohaneda tänapäeva lahinguväljal muutuvate vajadustega, pakkudes võimalust käivitada süsteem ballistilisel trajektooril või madalal kõrgusel, kasutades raketti, drooni või muud tehnoloogiat.
Project Brakestop on kavandatud ka tootmises kiiresti skaleeritavaks. Kaitseministeerium on seadnud nõudeks, et saavutada vähemalt 20 ühiku tootmine kuus, võimalusega seda vajadusel suurendada. Selle strateegia keskmes on kiire ja tõhus tootmine, pannes rõhku operatiivsele valmidusele keerukate disainielementide asemel, et vastata hüppeliselt kasvavale vajadusele.
Projekti arenduse raames korraldab kaitseministeerium 9. oktoobril Londonis kaitsetööstuspäeva. See üritus annab sektori ettevõtetele võimaluse esitleda oma tehnoloogilisi lahendusi erinevate projekti osade jaoks, sealhulgas jõuallikaid, navigeerimist, sihtimis- ja stardisüsteeme.
Kiirelt tootmisse
Project Brakestop järgib ambitsioonikat ja ülikiiret ajakava, kus katsetulistamine on planeeritud 2025. aasta kolmandasse kvartalisse ja võimaliku seeriatootmise alustamine peab algama juba samal aastal neljandas kvartalis.
«Ajakava on väga agressiivne, lepingu sõlmimise korral võib seeriatootmine alata juba 2025. aasta kolmandas kvartalis, kui toodetakse vähemalt 20 platvormi kuus,» teatas ministeerium.
Ka Ukraina relv arendati välja hämmastavalt lühikese aja jooksul, vaid poolteise aastaga. Lisaks on Paljanõtsja hind väidetavalt madalam kui teiste sarnaste süsteemide oma, muutes selle jätkusuutlikumaks valikuks Ukraina jätkuvas konfliktis.
Briti uue rakett-drooni plaanitavad omadused
Project Brakestop
- Laskeulatus: üle 500 km
- Laskemoon: 200-300 kg (Mk 82 pommiga võrreldav)
- Kiirus: 600 km/h
- Väljalaskmine: mobiilne maapealne platvorm
- Hind: ca 480 tuhat eurot komplekt
- Juhtimine ja navigeerimine: GPS-ist sõltumatu, elektroonilise häirimise kindel
- Tootmismaht: 20 tükki kuus
Allikas: UK Defence Journal
Droon on kavandatud ka hõlpsaks transportimiseks ja ladustamiseks, selle tiivad ja saba on eemaldatavad, mis tagab kiire juurdepääsu mootorile ja vähendab transpordiruumi.
Ukraina eeskujul kiirendatakse tootmist ja alandatakse hinda
Kokkuvõtteks näitab Suurbritannia Project Brakestop algatus selgelt õppetunde Ukraina konfliktist. Britid on tuvastanud olulised vajadused ja innovatsioonivõimalused kaitsetööstuses, mis on kiirendanud tehnoloogiate arendamist, tugevdades koostööd kaitseministeeriumi ja erasektori vahel.
Esialgsete hinnangute kohaselt maksab üks rakett 400 000 naela (ligi 480 tuhat eurot), kirjutab UK Defence.
Esimene kriitiline tähtaeg on juba 2. oktoober, mil tuleb osalejatel ettepanekud esitada. Edukatele pakkujatele võidakse määrata kuni viis miljonit naela valitsuse rahastust, tehes Project Brakestopi edasise arendamise kiiremaks.
Ukrainlaste Paljanõtsja, millest britid eeskuju võtavad, on juba end tõestanud: 24. augustil 2024 lasid Ukraina väed Voroneži oblastis asuva Venemaa sõjaväebaasi pihta uue hübriidraketi-drooni. See tähistas uue relvasüsteemi esmakordset kinnitatud kasutamist, mille käigus sihiti edukalt sõjaväebaasi, põhjustades suure tulekahju ja mitmeid plahvatusi. Ukraina arendab sellega kodumaiseid võimeid, et kompenseerida piiranguid Lääne tarnitud relvade kasutamisele.