USA armee on toonud Lähis-Idas välja uue lahingutehnoloogia, katsetades relvadega varustatud robotkoeri, mida juhib tehisintellekt. Eriti kõhedust tekitav on see, et robotkoerad saavad ise hakkama täppistulistamisega.
Lähis-Idas kasutatakse tehisaru juhitud relvastatud robotkoeri – seekord droonide vastu
Nagu kirjutab Military.com, on USA armee seadnud lahinguvalmis vähemalt ühe uut tüüpi robotkoera Lone Wolf («Üksik Hunt»), mis ehitatud Red Sands Integrated Experimentation Centeris. See on USA ja Saudi Araabia ühine sõjaliste teadusuuringute keskus.
Keskus avati alles eelmisel aastal ja seal võeti sihikule kõigepealt just droonidevastased lahendused. Need robotkoerad, mille on tootnud hiljuti Korea omanike kätte läinud Ghost Robotics, on varustatud relvade ja tehisintellektiga ning neid katsetatakse armee droonitõrje arsenali osana.
Armee pressiesindaja kinnitas Military.com-ile, et see robotkoer on ainult üks mitmest seadmest, mida testitakse droonivastase võimekuse osana.
Kuigi täpsemaid detaile robotkoera kohta ei jagatud, tekitab relvastatud ja tehisintellekti juhitud robotkoer kõhedust, nendivad eksperdid.
Robotkoerad Gazas
USA kaitseministeerium on juba aastaid liitnud robotkoeri oma võitlusüksustesse, kus neid kasutatakse erinevate ülesannete täitmiseks, alates lõhkekehade kahjutuks tegemisest ja perimeetri turvamisest kuni luure ja jälgimiseni.
Kuigi pole selge, kuidas täpselt tehisintellekt relvasüsteemiga on ühendatud, viitavad varasemad katsed, et tehnoloogia juhib relva pöördtornil olevat tulistamissüsteemi, mida on varem kasutatud droonide allatulistamiseks, kirjutab Futurism. Ghost Roboticsi robotkoeri on kasutanud ka Iisrael oma nüüd juba aastapikkuses operatsioonis Gaza vastu.
Eetilised küsimused on põhjustanud proteste
Robotite kasutamine lahinguväljal on tekitanud palju vastakaid arvamusi.
2023. aasta aprillis teatas näiteks Philadelphia meediakanal WHYY, et Ghost Roboticsit, mille peakorter asub Pennsylvania osariigis, on meeleavaldajad korduvalt sihtinud nende koostöö tõttu Iisraeli armeega.
Ka USA õhu- ja merevägi on sõlminud lepingu Ghost Roboticsiga, et varustada oma vägesid tehisintellektiga relvastatud robotkoertega. Merevägi on isegi töötanud koos mitme firmaga, et arendada välja spetsiaalseid relvasüsteeme nende robotite jaoks.
Tuleviku lahinguväljad: inimesi on vähem
Kuigi on ebaselge, millal või kas need relvastatud robotkoerad reaalselt kasutusele võetakse, on armee esindaja väitnud, et nende katsetuste eesmärk on uurida uusi võimalusi tuleviku võimekuste arendamiseks.
Hiljutistel fotodel, mis avaldati USA kaitseministeeriumi meediaplatvormil, on näha Ghost Roboticsi Vision 60 neljajalgset mehitamata «maismaasõidukit» (Q-UGV), millel on AR-15/M16 tüüpi püssi pöördtorn. Seda seadet katsetati septembri keskel Red Sandsi keskuses Saudi Araabias osana droonivastaseid süsteeme käsitlevast õppusest.
USA armee katsetused robotkoerte ja tehisintellekti juhitud relvasüsteemidega viitavad selgelt sõjatehnoloogia tulevikule, kus lahinguväljal saavad sõna otseses mõttes tegutseda tehisintellekti ja masinate kombinatsioonid ilma inimeseta. Kuid selliste süsteemide kasutamine tekitab palju eetilisi küsimusi ja vastakaid arvamusi.