Lõuna-Korea Riikliku Luureteenistuse (South Korea's National Intelligence Service ehk NIS) hinnangul on Põhja-Korea kogunud piisavalt plutooniumi ja kõrgelt rikastatud uraani, et ehitada kahekohaline arv tuumapomme.
Lõuna Korea luure ⟩ Meie põhjanaaber suudab ehitada kümneid tuumarelvi
See teave, mis avaldati kinnise parlamendibriifingu ajal, on suurendanud muret Põhja-Korea tuumavõimekuse pärast. Hoiatus järgnes Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni hiljutistele avaldustele, mis puudutasid tema tuumaarsenali laiendamist, samuti sel kuul toimunud haruldasele avalikustamisele salajase uraani rikastamise rajatise kohta.
Põhja-Korea välja töötatud ballistilised raketid, sealhulgas mandritevaheline Hwasong-15 jt, kujutavad endast suurt strateegilist ohtu, kuna on võimelised sihtima kaugeid territooriume, sealhulgas Ameerika Ühendriike.
NISi raporti hinnangul omab Põhja-Korea umbes 70 kilogrammi plutooniumi, mis on tuumarelvade valmistamise võtmekomponent, koos märkimisväärse, kuid määratlemata koguse relvadeks sobiva uraaniga. Need kogused on piisavad vähemalt kümne tuumapommi tootmiseks. Arengud on kooskõlas Põhja-Korea laiemate eesmärkidega «eksponentsiaalselt» suurendada oma tuumaarsenali, nagu Kim Jong-un hiljuti märkis.
Põhja-Korea tuuma- ja ballistikaprogramme arendatakse jätkuvalt edasi, saavutades nii märkimisväärseid edusamme täpsuses ja võimsuses. Lõuna-Korea luureteenistus tõi esile ka Põhja-Korea edusammud raketitehnoloogias, eriti täpsemate ja võimsamate süsteemide väljatöötamisel, mis on suunatud Lõuna-Korea vastu. NIS ei välista võimalust, et seitsmes tuumakatsetus võib toimuda pärast novembris toimuvaid USA presidendivalimisi.
Kim Jong-uni septembrikuine külastus Põhja-Korea tuumarelvade instituuti rõhutas riigi ambitsioone veelgi laiendada oma tuumaarsenali. See külastus, mis hõlmas sõjaväelise tuumamaterjali tootmisrajatiste ülevaatust, kinnitas režiimi pühendumust oma strateegilise heidutusvõimekuse tugevdamisele. Need asjad toimuvad, vaatamata pikaajalistele rahvusvahelistele sanktsioonidele ja diplomaatilistele jõupingutustele, mis on suunatud Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele.
Lõuna-Korea ja tema liitlased jälgivad tähelepanelikult neid arenguid, muretsedes üha kasvava ohu pärast. Muret suurendavad ka Põhja-Korea jätkuvad raketikatsetused ja relvade arendamine, sealhulgas tuumalõhkepeade kandmiseks mõeldud raketid.
Põhja-Korea on aastakümneid keskendunud asümmeetriliste võimete ja massihävitusrelvade, sealhulgas pikamaa ballistiliste rakettide ja tuumarelvade arendamisele, kompenseerimaks oma traditsioonilise sõjaväe võimekuse vananemist. Riigil on lai valik lühikese ja keskmise tegevusraadiusega rakette, nagu Scud ja No-Dong, samuti moodsamad süsteemid, nagu KN-23 ja KN-25. Oluline saavutus on mandritevaheliste ballistiliste rakettide (intercontinental ballistic missile, ICBM) väljatöötamine, sealhulgas Hwasong-14, mille tegevusraadius on 10 400 km, ja arenduses olev Hwasong-15, mille hinnanguline tegevusraadius jääb vahemikku 8500 kuni 13 000 km.
Põhja-Korea on teinud edusamme ka tuumarelvade väiksemaks muutmisel, võimaldades neid integreerida ballistiliste rakettidega. Riigi mandritevaheline raketiprogramm kujutab endast olulist strateegilist ohtu, kuna need on võimelised sihtima kaugeid territooriume, sealhulgas Ameerika Ühendriike. Ballistiliste rakettide ja tuumatehnoloogia jätkuv arendamine on Põhja-Korea strateegia keskmes, et heidutada väliseid sekkumisi ja tagada režiimi püsimine.
Tuumakatsetuste jätkumine ja Põhja-Korea arsenali laienemine on Lõuna-Korea ja rahvusvahelise kogukonna peamised mureküsimused selles piirkonnas.
Allikas: Army Recognition