Termokaamerapalli võib heita robotkoer, katsed sellega on tehtud koostöös Boston Dynamicsiga.
2022. aastal katsetati uut tüüpi luurerelva ka Ukraina sõjas, kus see tõestas end kaevikulahingutes.
Ameerika tehnoloogiaettevõte Bounce Imaging on loonud taktikalise panoraamkaamera Pit Viper 360, mis mõeldud sõdurite kaitsmiseks kõrge riskiga olukordades. Visatav seade lubab näha nii-öelda nurga taha ja aitab sõjaväelastel koguda olulist luureinfot ohutust kaugusest, vähendades samas inimeste viibimise aega ohutsoonides.
Pit Viper 360 on kompakne, umbes suurema õuna mõõtu ja see on esimene seesugune kaamera maailmas, mis ühendab endas kuus soojuskaamera südamikku ja inertsmõõteseadme (Inertial Measurement Unit ehk IMU). Tugev konstruktsioon muudab kaamera sobivaks mitmesugustel taktikalistel missioonidel, sealhulgas pantvangide päästmisel ja relvastatud vastasseisude lahendamisel.
Termopildid ohtlikeks ettevõtmisteks
Kaamera on disainitud taluma väga tugevaid lööke, mistõttu saab seda visata üle müüride, veeretada treppidest alla või heita kõrgelt akendest välja.
See annab kasutajatele võimaluse näha ohtlikke alasid, ilma et ise oleks vaja end paljastada. Tänu panoraamvaadetele ja soojuskaamerate kasutamisele suudab seade tuvastada inimeste või esemete soojusjälgi ümbruses ka täielikus pimeduses.
See funktsioon aitab sõduritel või õiguskaitseorganitel turvalisest kaugusest hinnata, kui palju inimesi on ruumis ja jälgida nende liikumist. Selline võime on hädavajalik, kui ise ruumi sisenemine on liiga ohtlik.
Töötamine panoraamkaameratega on tootja sõnul mitu korda tõhusam kui traditsioonilised meetodid, pakkudes stabiliseeritud termokaamera-panoraamvideot madala viivituse ja väikeste energia-, kaalu- ning suurusnõuetega. Operaator võib vaadata igas suunas, pilt ei hüple ning on alati paigal.
Koostöö robotkoertega
Kuna robotkoerad ei kipu pallidega mängima hakkama, kui nad pole selleks programmeeritud, siis saab nendega lihtsalt panoraamkaamera kaasa saata.
Bounce Imaging demonstreeriski oma Pit Viper 360 kasutamise mitmekülgsust Rahvusliku Taktikaliste Ohvitseride Assotsiatsiooni (National Tactical Officers Association ehk NTOA) iga-aastasel konverentsil, integreerides palli Boston Dynamicsi robotkoeraga SPOT.
Nende tehnoloogiate ühendamine suurendab operaatorite ohutust sõjalistel või kaitsemissioonidel veelgi, eriti seal, kus inimesel on raske liikuda või kui paik on liiga ohtlik. Ka päästemissioonideks sobib koera ja palli tandem väga hästi. Videol on näha, mismoodi magnetkinnitusega kaamerapall ainsa kombitsaga «saba» küljest võetakse ja lauale tõstetakse.
Tänu SPOTi arenenud navigeerimisvõimekusele suurendab Pit Viper 360 olukorrateadlikkust, aidates sõjaväeüksustel paremini mõista ümbrust ja teha teadlikke otsuseid.
Kahe tehnoloogia koostöö toob esile kasvava trendi mehitamata süsteemide ühiskasutuses, alates drooniparvedest ja robotkoerte karjadest kuni ise tegutsevate kaamerateni.
Bounce Imagingi tegevjuht Mark Fargason on öelnud, et mehitamata süsteemide tulevik liigubki jus selles suunas, kus eri platvormide tehnoloogiad töötavad koos, kasutades nende tugevusi ühise eesmärgi saavutamiseks.
2025. aastaks saadaval nii tsiviil- kui militaarkasutajale
Pit Viper 360 on eeldatavasti saadaval nii sõjaväe- kui ka tsiviilklientidele 2025. aastaks. Sõjaväelise kasutuse jaoks on ilmselt hea teada, et aprillis 2022 saatis Bounce Imaging katseks Ukrainasse mõned kaamerapallid reaalses kaeviku- ja linnalahingus kasutamiseks. Seega on neil nüüd ka tuleristsed tehtud.