Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Osta endalegi: maailma väikseima Rubiku kuubiku peab kokku panema pintsettidega

Copy
Sobivad tööriistad selle Rubiku kuubiku kokkupanemiseks on pintsetid.
Sobivad tööriistad selle Rubiku kuubiku kokkupanemiseks on pintsetid. Foto: Iriso

Uus Guinnessi rekorditeraamatusse jõudnud Rubiku kuubik on silmale peaaegu nähtamatu: kuubiku loojad tegid ikoonilise mänguasja 50. aastapäeva tähistamiseks pisemaks kui kunagi varem. Koostöös Jaapani ettevõtetega Megahouse ja Iriso Precision Company sündis ametlik Guinnessi maailmarekord kategoorias «kõige väiksem pöörlev mõistatuskuubik»: klots on vaid 0,5 cm laiune ja täiesti funktsionaalne.

Oma töntside näppudega tõenäoliselt kolme riisitera paksust kuubikut ise kokku panna ei saa, kultusliku mänguasja keeramisel läheb vaja pintsette ning kehvema nägemise puhul tuleb appi võtta luup või mikroskoop.

Miniatuurse Rubiku kuubiku alustehnoloogiana kasutati nn «mikrolõikamise» tehnikat. Selle protsessi käigus kooritakse metallist hoolikalt välja osad, mis on nii õhukesed kui 0,0001 mm (palju peenemad kui inimese juuksekarv).

Nii käib maailma väikseima Rubiku kuubiku lahendamine.
Nii käib maailma väikseima Rubiku kuubiku lahendamine. Foto: Iriso

Disainerid pidid samal ajal hoolikalt jälgima ka rõhu, temperatuuri ja vibratsiooni mõju metallitükkidele.

Tootmisprotsessi selgitas väljaanne DesignBoom: käsitöös peab tuginema tehnilistele andmetele ja ettekujutusele lõpptootest.

Iga küljeklots kuubikus on vaid 0,16 cm laiune. Lisaks pidi disainimeeskond iga kuubiku külgedele lisama ka värvid ning graveeris keskmise klotsi peale miniatuurse Rubiku kuubiku logo.

Nagu märgib Interesting Engineering, on see logo nii väike, et palja silmaga enam ei näegi.

«Protsessi kõige keerulisem osa oli osadevaheliste lõtkude reguleerimine,» selgitas üks disainer mänguasja tutvustusvideos.

Tegemist pole prototüübiga, vaid igaüks saab selle endale osta, kui kallist hinda ära ei põlga.

Piiratud koguses valmistatud Rubiku kuubik tarnitakse palju suuremas alumiiniumist karbis, mis meenutab väikest trofeevitriini ja millel on peal mänguasja seerianumber. Kui mõni tõeline väljakutsete austaja tunneb soovi kuubiku kokku panna, tuleb tal ilmselt kasutada pintsete, et seda hoolikalt pöörata. Kiirusrekordeid ilmselt selle kuubikuga püstitada ei õnnestu.

Vidin on küll väike, aga hinnasildilt vaatab vastu väga suur arv. Jaapanlased on tuntud asjade kokkusurujad ja imepisikeseks tegijad, kuid sellel käsitööl on ka oma hind: 4800 eurot.

Tagasi üles