Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Robotitega relvastumine jätkub: see uus Iisraeli surmav lennumasin hävitab tanke

Copy
Väike kopter suudab suuri rakette kanda ja kiiresti tegutseda, andes lahinguväljal eelise.
Väike kopter suudab suuri rakette kanda ja kiiresti tegutseda, andes lahinguväljal eelise. Foto: Steadicopter

Militaardroonid pole enam ainult väikesed amatöörkopterid, mis lahinguväljal granaate poetavad, vaid sõjatööstus on selles valdkonnas samuti muskliseadmeid arendama hakanud. Mehitamata lennuvahendid liiguvad aina suurema tulejõu suunas, nagu näitab ka mehitamata kopteri tootja Stedicopteri uus mudel Golden Eagle HS («Kaljukotkas» HS ehk Heavy Strike). See mehitamata õhusüsteem kaalub vaid 50 kilogrammi, lendab iseseisvalt ja suudab kanda raskekaalulist tankitõrjeraketti.

Stedicopteri Golden Eagle'i perekonna uusim liige, Golden Eagle HS on järjekordne näide sellest, kuidas droonid laienevad igasse õhujõudude relvastuse nišši. Väga lühikese ajaga on mehitamata õhusüsteemid ja sarnased autonoomsed robotid arenenud hobilennukite sarnasest tehnoloogiast moodsa sõjajõudude arsenali oluliseks osaks.

Väike, aga võimas

Kuigi Golden Eagle HS on vaid umbes 3 meetrit pikk ja kaalub 50 kilogrammi, suudab see droon pakkuda tõsist tankide ja muude oluliste sihtmärkide hävitamise võimekust, kuna see on relvastatud kas Rafael Spike SR raketiga, mille ulatus on 2,5 kilomeetrit, või Spike LR2 raketiga, mille ulatus on kuni 5,5 kilomeetrit.

Need raketid kuuluvad kuuenda põlvkonna täppisrelvade hulka, mille puhul sihtmärk lukustatakse enne starti ning raketid juhivad end automaatselt kohale, kasutades kaamerapildi põhist infrapunasihturit.

Selline näeb välja ise tegutsev mehitamata kopter tankitõrjeraketiga.
Selline näeb välja ise tegutsev mehitamata kopter tankitõrjeraketiga. Foto: Steadicopter

Iga rakett veab kaasa fiiberoptilist kaablit, mis võimaldab operaatoril sihtmärki lennu ajal vahetada. Kui sihtmärki tabatakse, hävitatakse see suure lõhkepeaga, mis suudab läbistada kuni 70 cm soomust, kirjutab New Atlas.

Töötab ka drooniparves

Golden Eagle HSi eesmärk on pakkuda maavägedele lähituletoetust keerulisel maastikul või linnapiirkondades. Tänu andmesidelingile, mille tegevusraadius on kuni 150 kilomeetrit, ja täiustatud optiliste ja infrapunakaameratele on kopter mõeldud töötama koos kahe drooniga, mis võivad kanda mõlemat tüüpi Spike-rakette.

Lisaks on võimalik, et need mehitamata pisikopterid töötavad veelgi suuremas parves, mis on välja saadetud mitmest erinevast kohast, et ühendada rünnak kõrge väärtusega sihtmärkide vastu igast suunast.

Droonid suudavad pakkuda ka tugevat taktikalist lähitoetust piirivalve, perimeetri turvamise või linnavõitluse jaoks.

Sobib nii piirivalvele kui mereväele, luurab samuti

Stedicopter Ltd. on Iisraeli ettevõte, mis ongi spetsialiseerunud just sellistele pöördlabaga mehitamata õhusüsteemidele, olles oma valdkonnas tipptegija. Ettevõte pakub oma lahendusi nii sõjaväe, sisejulgeoleku kui ka tsiviilrakenduste jaoks. Stedicopteri süsteemid tõusevad vertikaalselt õhku ja maanduvad ilma abivahendite ja lennuraja vajaduseta, suudavad stabiilselt ühe koha peal hõljuda ning pakuvad tipptasemel päevase ja öise vaatluse andurikomplekte.

Golden Eagle HS sobib ka merealuste sihtmärkide ründamiseks, lennates märkamatult ja kattes suuri vahemaid, seda saab kasutada ka luureoperatsioonide ja lähituletoetuse missioonide jaoks linnatingimustes.

Stedicopter töötas uue lahenduse välja Iisraeli relvatootjaga Rafael Advanced Defense Systems Ltd, mis on spetsialiseerunud just rakettide tootmisele, kirjutab The Droning Company.

Vaata videost, kuidas rakette tulistav kopter töötab:

Tagasi üles