Ameerika Ühendriigid teatasid pühapäeval, et saadavad Iisraeli vägesid koos arenenud USA õhutõrjesüsteemiga, mis on ebatavaline samm Iisraeli kaitse tugevdamiseks pärast Iraani raketirünnakuid. President Joe Biden selgitas, et see otsus on mõeldud Iisraeli kaitsmiseks, samal ajal kui Iisrael kaalub võimalikku vastulööki Iraanile pärast seda, kui Teheran tulistas 1. oktoobril Iisraeli suunas üle 180 raketi.
USA saadab oma väed koos õhutõrjesüsteemidega Iisraeli
USA paigutab Iisraeli raketitõrjesüsteemi Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) koos ligikaudu 100 USA sõjaväelasega.
USA on viimastel kuudel hoidnud diplomaatilisi kontakte Iisraeliga, et veenda viimast reageerima mõõdukalt ja vältima laiaulatuslikku sõda Lähis-Idas. President Biden on ka selgelt väljendanud oma vastuseisu rünnakule Iraani tuumarajatiste vastu ning avaldanud muret võimaliku rünnaku pärast Iraani energiasüsteemidele.
Pentagoni esindaja kindralmajor Patrick Ryder märkis, et see lähetus on osa USA sõjaväe laiematest kohandustest viimastel kuudel, mille eesmärk on toetada Iisraeli ja kaitsta USA personali rünnakute eest, mis võivad pärineda Iraanilt või Iraani toetatud rühmitustelt.
USA sõjaväe üksuste paigutamine Iisraeli on haruldane, eriti väljaspool õppusi, arvestades Iisraeli enda sõjalisi võimeid. Hiljutistes rünnakutes on USA väed toetanud Iisraeli kaitset Lähis-Idas asuvatelt sõjalaevadelt ja hävituslennukitelt, kuid nad pole siiani olnud füüsiliselt Iisraeli territooriumil.
Terminal High Altitude Area Defense süsteem ehk THAAD on kriitiline osa USA kihilisest õhutõrjesüsteemist ja täiendab Iisraeli juba niigi võimsat raketitõrjevõimekust. Üks THAADi patarei vajab tavaliselt umbes 100 sõdurit, sisaldades kuut veoautodele paigaldatud raketiseadeldist, igaüks varustatud kaheksa interceptor-raketiga, ning väga võimsat radarit. Tõhusus sihtmärkide vastu on 150 kuni 200 kilomeetrit.
Iraani välisminister Abbas Araqchi hoiatas pühapäeval, et USA seab ohtu oma vägede elu, kui need paigutatakse Iisraeli USA raketisüsteeme juhtima. Samas lisas ta, et Iraanil pole «mingeid punaseid jooni oma rahva ja huvide kaitsmisel».
Ekspertide sõnul on Iraan seni püüdnud vältida otsest sõda USAga, kuid USA vägede kohalolek Iisraelis võib tulevikus mõjutada Iraani strateegilisi tegevusi.
1. oktoobril tulistati Iraanist Iisraeli pihta üle 180 ballistilise raketi, millest paljud suudeti küll õhus hävitada, kuid mõned pääsesid siiski kaitseliinidest läbi.
Pentagoni andmetel ei ole veel teada, kui kiiresti nende THAAD-süsteem Iisraeli jõuab. Varem on THAAD Iisraelis olnud vaid 2019. aastal õppuste raames.
THAAD-süsteemi toodab ja integreerib USA suurim relvatootja Lockheed Martin, samas kui selle arenenud radareid toodab Raytheon, mis tegutseb RTXi all.